Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν τα έχω στρογγυλοποιήσει απλά έχω τσεκάρει το φωτισμό ασφαλείας, καθώς και το Κ.Α το διαθέτει

Ευχαριστώ

Από την στιγμή που βάζεις ΚΑ θα πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο στον φωτισμό....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διαμέρισμα με θερμοσυσσωρευτές μόνο για θέρμανση και ένα μέτριο A/C για ψύξη μου βγαίνει Η.

 

Τα αλλάζω όλα με δύο inverters για θέρμανση και ψύξη και γίνεται Γ !! Με ένα χιλιάρικο δηλαδή ανέβηκε 4 κατηγορίες.

 

Φυσικά άλλαξα και τους αυτοματισμούς από Δ σε Β με τα inverters.

 

Ο ιδιοκτήτης πάντως μου έλεγε ότι είναι ικανοποιημένος με τους θερμο/υτές. Ίσως είναι οικονομικοί αλλά ενεργέιακά αποδοτικοί με τίποτα.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Απλώς nik ο ΚΕΝΑΚ "τιμωρεί" αρκετά την ηλεκτρική ενέργεια σε πρωτογενή επίπεδο και με δεδομένο του β.α =1 για θερμοπομπούς και θερμοσυσσωρευτές μας ρίχνει πολύ την κατηγορία.Αλλά οι θερμοσυσσωρευτές έχω την εντύπωση πως δεν είναι κατηγορία αυτοματισμού Δ αλλά Β .

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

Για τους αυτοματισμούς. Δεν είμαι σίγουρος αλλά οι θερμοσ/υτες που βρήκα ήταν πολύ παλαιοί μπορεί και 20 ετών. Δεν μπόρεσα να καταλάβω αν έχουν θερμοστάτη. Έχουν πάνω τους έναν περιστροφικό διακόπτη ο οποίος ρυθμίζει την ισχύ μάλλον και τον διακόπτη που ανοίγουν και κλείνουν. Αν υπάρχει κεντρικός θερμοστάτης στο διαμέρισμα που να συνδέεται με τους θερμ/υτες δεν το πρόσεξα. Πάντως και Β να βάλω τους αυτοματισμούς...πάλι "Η" βγαίνει το αρχικό κτίριο.

 

Για να βάλω "Β'' θα πρέπει οι θ.σ. να έχουν δικό τους θερμοστάτη. Αλλιώς για "Γ"" θα πρέπει να υπάρχει κεντρικός θερμοστάτης στο διαμέρισμα. Πως μπορώ να το δω αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να τον κάνει βρε παιδιά τον θερμοστάτη ένα διαμέρισμα με θερμοσυσσωρευτές?

Ακόμη και τελευταίας τεχνολογίας να είναι, θα δυσκολευτώ να πιστέψω ότι μπορεί να συνδεθεί με θερμοστάτη χώρου.

 

Οι θερμοσυσσωρευτές, λειτουργούν "σαν μπαταρίες". Τον φορτίζουμε δηλαδή, για να μας αποδώσει τη ζέστη του αργότερα κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Μάλιστα όσες κατοικίες λειτουργούν με θερμοσυσσώρευση, έχουν και νυχτερινό ρεύμα. Δηλαδή φορτίζουν αυτόματα τη νύχτα 2-8 π.μ. και 3:30-5:30 μ.μ. όσο λειτουργεί το νυχτερινό, και αποδίδουν ζέστη όλο το υπόλοιπο 24ωρο. Βέβαια μπορείς να τον ανάψεις και κατά τη διάρκεια της ημέρας, αλλά πρακτικά αυτό δεν το κάνει κανείς. Μόνο σε μεγάλη ανάγκη θα ανάψεις τον θερμοσυσσωρευτή καταναλώνοντας ημερήσιο ρεύμα.

 

Ναι, έχουν κουμπί ισχύος, για να καθορίσεις χειροκίνητα, πόσο θέλεις να φορτίσεις τον θερμοσυσσωρευτή. Ανάλογα με τις ανάγκες σου, τις ανάγκες του δωματίου, την εποχή.

 

Ας πούμε ότι θέλουμε να βάλουμε θερμοστάτη. Τι θα ελέγξει ο θερμοστάτης?

1. Άν θα σβήσει ο θερμοσυσσωρευτής?

Δεν γίνεται. Δεν σβήνει. Αν είναι φορτισμένος, θα αποδίδει ζέστη μέχρι να κρυώσει. Το πολύ-πολύ που μπορείς να κάνεις είναι να ανοίξεις το αερόθερμο που έχει, για να κρυώσει γρηγορότερα.

2. Πόσο θα φορτίσει?

με τι στοιχεία θα αποφασίσει ένας θερμοστάτης πόσο να φορτίσει τον θερμοσυσσωρευτή, ο οποίος καλείται να αποβάλει τη ζέστη του τις επερχόμενες ώρες?

Στην καλύτερη περίπτωση, (πάντα σε υποθετικό επίπεδο μιλάω), να υπολογίσει τη φόρτιση βάση δεδομένων της προηγούμενης ημέρας. Δηλαδή, καμία σχέση με αυτόματη προσαρμογή στα θερμικά φορτία.

 

Μπορεί να έχεις έλεγχο σε επίπεδο δωματίου, αλλά σε καμία περίπτωση αυτόματο έλεγχο.

Δεν είναι συσκευή που λειτουργεί και αποδίδει όσο την έχεις ανοιχτή, όπως οι σόμπες π.χ.

 

Φορτίζει το βράδυ, και αποδίδει όλη την ημέρα.

Όχι μόνο είναι Δ, αλλά και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να το αναβαθμίσεις σε Γ, παρά μόνο να αλλάξεις τρόπο θέρμανσης.

 

nik, γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους με θέρμανση θερμοσυσσώρευσης. Είναι όλοι ευχαριστημένοι, και δεν μπορεί κανείς να τους πείσει να αλλάξουν τρόπο θέρμανσης,...... εκτός από την Τρόϊκα :lol:

 

Τώρα όσο για τα αποτελέσματα, εμένα μου φαίνεται λογικό το Η αφού, για πες μας nik, πόσα kW ηλεκτρικής ενέργειας δήλωσες στην ισχύ, και με πόσα kw κλιματιστικών τα αντικατέστησες?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει θερμοστάτης χώρου σε κάθε δωμάτιο για τον έλεγχο της λειτουργίας του ανεμιστήρα του θερμοσυσσωρευτή....

 

Για να τον αδειάσει γρηγορότερα.

Δεν μπορεί όμως να τον σταματήσει να εκπέμπει ζέστη, όταν δεν το απαιτεί ο χώρος.

Αν καταναλώσεις ενέργεια για να τον γεμίσεις, γέμισε. Δεν μπορείς να αποθηκεύσεις την ζέστη (όπως γίνεται με τα δοχεία αδράνειας) και να την αποδώσεις στο χώρο όταν απαιτείται.

Edited by Demoiselle
Link to comment
Share on other sites

Τα KW, Demoiselle δεν παίζουν κανένα ρόλο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Είναι στατιστικό μέγεθος για αντλίες θερμότητας και θερμ/τές. Αν θέλεις κάνε δοκιμές. Είτε 0 KW βάλεις είτε 1.000.000 το ίδιο αποτέλεσμα θα σου βγάλει. Και αυτό συμβαίνει γιατί το πρόγραμμα υπολογίζει την κατανάλωση από τις απαιτήσεις και τους β. α.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά hkamp, έχεις δίκιο.

 

Απλά έφριξα λίγο με την κατηγορία Β στους θερμοσυσσωρευτές, και δεν το σκέφτηκα και πολύ.

Εδώ δεν μπορούμε να βάλουμε εύκολα Γ σε άλλα αυτόνομα συστήματα θέρμανσης, και να θεωρούνται Β οι θερμοσυσσωρευτές? :o

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.