Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

Παιδες επειγουσα βοηθεια!

Σε σημερινη μου αυτοψια, στο παταρι διαμερισματος ειδα Boiler που ομως ειχε ξεκουμπωτες τις δυο υποδοχες και ειχε κουμπωμενες μονο τις αλλες δυο, σα να λειτουργουσε ως θερμοσιφωνας.

Δια του λογου το αληθες επισυναπτω φωτογραφιες.

Οι δυο ξεκουμπωμενες βανες φαινονται στην 1η φωτογραφια ενω στη 2η φαινονται οι σωληνες πεταμενοι χυμα κατω, ως αναμονες.

Απο την αλλη, στην 3η φωτογραφια υπαρχουν κατι γυμνες σωληνωσεις που περπατανε στο δαπεδο του παταριου και κατεβαινουν μονες τους στο σημειο που ειναι η μπαταρια της μπανιερας...

Boiler στο λεβητοστασιο στο υπογειο δεν υπαρχει

Και ερωτω εγω.

Ποσο πιθανο ειναι να υπαρχει απευθειας παραγωγη ΖΝΧ απο το λέβητα στην καταναλωση χωρις να μεσολαβει boiler, το οποιο απλως να λειτουργει ως θερμοσιφωνας τους θερινους μηνες?

Τι συμπερασματα βγαζετε απο ολα αυτα εσεις?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

post-47080-0-77303300-1347902761_thumb.jpg

post-47080-0-00628300-1347902775_thumb.jpg

post-47080-0-35148200-1347902785_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι γυμνές σιδηροσωλήνες στο δάπεδο του παταριού, μου φαίνονται πως συνδέονται με τις μαύρες πλαστικές κρύου και ζεστού νερού χρήσης. Έτσι τουλάχιστον μου φαίνεται από το συνδυασμό των φωτό 1 & 2. Νομίζω πως στην 1η φωτό κάτω δεξιά γίνεται η σύνδεση.

Τώρα για απευθείας παραγωγή, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι, από τη στιγμή που δεν υπάρχει κεντρικό boiler και που στο λεβητοστάσιο υπάρχει ένας και μοναδικός λέβητας. Νομίζω πως -προς το παρόν τουλάχιστον- λειτουργεί μόνο με την αντίσταση (και πιθανόν να έχει και κανένα ταχυθερμαντήρα στην κουζίνα) και για κάποιο λόγο δεν έχει γίνει σύνδεση (ή έχει προσωρινά αποσυνδεθεί λόγο αντικατάστασης διακοπτών / σωλήνων) με το δίκτυο της θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι ιδιοκτητες μου ειπαν πως εχουν ZNX το χειμωνα απο πετρελαιο κανονικα...

Οποτε μαλλον τεινω να θεωρησω τους 7 μηνες που λειτουργει ο λεβηυτας παραγωγη ΖΝΧ απο λεβητα με την αντιστοιχη αποδοση και τους εναπομειναντες 5 με θερμοσιφωνα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειγουσα βοηθεια!

Σε σημερινη μου αυτοψια, στο παταρι διαμερισματος ειδα Boiler που ομως ειχε ξεκουμπωτες τις δυο υποδοχες και ειχε κουμπωμενες μονο τις αλλες δυο, σα να λειτουργουσε ως θερμοσιφωνας.

Και έτσι είναι....Λειτουργεί σαν θερμοσιφωνας .....(τώρα)

Δια του λογου το αληθες επισυναπτω φωτογραφιες.

Οι δυο ξεκουμπωμενες βανες φαινονται στην 1η φωτογραφια ενω στη 2η φαινονται οι σωληνες πεταμενοι χυμα κατω, ως αναμονες.

Γιατί κάποτε πιθανόν ήταν συνεδεμένο με γραμμές του καλοριφέρ....Για λαθρομπόιλερ το κόβω.....

Απο την αλλη, στην 3η φωτογραφια υπαρχουν κατι γυμνες σωληνωσεις που περπατανε στο δαπεδο του παταριου και κατεβαινουν μονες τους στο σημειο που ειναι η μπαταρια της μπανιερας...

Αυτές είναι ζεστό κρύο χρήσεως.

Boiler στο λεβητοστασιο στο υπογειο δεν υπαρχει

Και ερωτω εγω.

Ποσο πιθανο ειναι να υπαρχει απευθειας παραγωγη ΖΝΧ απο το λέβητα στην καταναλωση χωρις να μεσολαβει boiler, το οποιο απλως να λειτουργει ως θερμοσιφωνας τους θερινους μηνες?

Τι συμπερασματα βγαζετε απο ολα αυτα εσεις?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη δεν το κόβω για λαθρομπόιλερ. Για πρώην boiler που -αυθαίρετα- το αντικατέστησε ο ιδιοκτήτης με απλό θερμοσίφωνα, ίσως. Αλλά γιατί να κάνει κάτι τέτοιο; Οι μόνοι μόνο λόγοι, που θα σκεφτόμουν, αλλά όμως να συντρέχουν όλοι μαζί, θα ήταν:

  1. να έχει θερμιδομετρητές το κτίριο
  2. να να είναι τσακωμένος με το λούσιμο ο ιδιοκτήτης
  3. να νομίζει πως θα του κοστίζει φτηνότερα το ζεστό νερό με χρήση ηλεκτρικού (προϋποθέτει τα 1 & 2, οπότε με τρεις-τέσσερις φορές το χρόνο, μάλλον σωστά θα έχει νομίσει)

Επειδή όμως δε νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο, γιατί μάλλον για νοίκιασμα ή πούλημα το πάει ο χριστιανός, θα έκανα την ίδια θεώρηση με τον Inzaghi. Βλέπεις είναι και οι διακόπτες που φαίνονται σαν να περιμένουν το μάστορα να τους κοτσάρει.

 

Υ.Γ.: Να πω την αμαρτία μου: για διπλής ενέργειας, κάπως τσουρούτικο μου φαίνεται στα δεξιά του, αλλά μπορεί και να γελιέμαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο εικασίες κάνουμε τώρα αλλά ας λέμε για να λέμε...

Άκου το σκεφτικό μου.

Απο την στιγμή που βλέπουμε σιδεροσωλήνες (ενεργές ή όχι) σημαίνει ότι πρόκειται για παλαιά εγκατάσταση.

Άρα να υπάρχει θερμιδομέτρηση κάπως δύσκολο.

Το μπόιλερ φαίνεται καινούργιου όπως και οι διακόπτες καλοριφέρ που είναι σε αναμονή στο δάπεδο για να μπουν με τα ταφ. ( Προφανώς για εξαερίστηκα)

Για κάποιο λόγο δεν συνδέθηκαν στο καινούργιο που έχει αναμονές στην πάνω του πλευρά...

Υποθέτω λοιπόν ότι το παλαιό ήταν συνδεδεμένο το μποίλερ (λαθραία) ενω το καινούργιο για κάποιο λόγο είναι σε αναμονή σύνδεσης.

Λέω εγώ τώρα ε..... :smile:

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Σε μεζονετα που εκανα επιθεωρηση, ο λεβητας ειναι μονιμως συνδεδεμενος με το boiler, ουτως ωστε η παραγωγη του ΖΝΧ να γινεται ολο το χρονο μεσω του λεβητα (η αντισταση χρησιμοποιειται μονο σε περιπτωση βλαβης)

Γνωριζει καποιος αν αυτο ειναι συννομο ?

 

 

_______________________

 

Διαβαζοντας την ΤΟΤΕΕ, ειδα οτι αυτο επιτρεπεται.

Το θεμα ειναι, όπως το κόβω με το μάτι, λόγω και της υπερδιαστασιολόγησης, μάλλον αυτό οδηγεί σε χειρότερο αποτέλεσμα

Μήπως θα έπρεπε να πω στον ιδιοκτήτη να μη το κάνει αυτό, και να ορίσω για το καλοκαίρι σύστημα με ηλεκτρική αντίσταση ? (υπόψην ότι πρόκειται για "καλό σπίτι", και ιδιοκτήτη γνώστη, οπότε θέλω να τον "προσέξω", πάντα φυσικά στα γνωστά πλαίσια της νομιμότητος)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε περίπτωση που έχω διαμέρισμα πολυκατοικίας με λέβητα για θέρμανση αλλά και για ΖΝΧ.

 

1) Πρόσθέτω κάτι στην ισχύ του λέβητα στην καρτέλα της θέρμανσης, και αν ναι , τι ? Στην σελ .92 της ΤΟΤΕΕ 20701-1 λεει οτι προσθετω αλλα πως και τι ?

 

2) Στην καρτέλα για την παραγωγή του ΖΝΧ , όταν προσθέσω τον λέβητα, σαν ισχύ τι θα βάλω ? Όλη την ισχύ του ? και βαθμό απόδοσης ?

Link to comment
Share on other sites

1) + 2) την συνολική ισχύ του λέβητα (ονομ. ισχύ λέβητα + θερμ. ισχύ ΖΝΧ) και βαθμό απόδοσης του λέβητα βγαίνει απο: ngen = ngm * ng1 * ng2 (σελ. 91) ΤΟΤΕΕ 1

 

το δοχείο του ΖΝΧ είναι στο διαμέρισμα (παταρι) ή στο λεβητοστάσιο ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.