Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

1). Ναι και στα δύο.

2). Για διατάξεις αυτομάτου ελέγχου κάνει λόγο ο Κ.Εν.Α.Κ. Διαφορικοί θερμοστάτες σε συνδυασμό με ελεγκτές..., τέτοιες διατάξεις γενικά.

Link to comment
Share on other sites

1......... και την ισχύ του κυκλοφορητή θα την βάλω στα βοηθητικά ολόκληρη, έτσι?

Ολόκληρη αν εξετάζεις όλο το κτίριο. Αλλιώς, αν πρόκειται για τμήμα κτιρίου την επιμερίζεις με βάση τις καταναλώσεις Vd.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο κυκλοφορητης χρησιμοποιειται και για θερμανση και για ΖΝΧ, απο τον ιδιο λεβητα, κλικαρουμε αυτοματισμους ΖΝΧ?

Εγω ποτε μου δεν το εχω κλικαρει, ουτε βαζω βοηθητικα συστηματα ΖΝΧ, αφου τον βαζω στη θερμανση

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτά που λέει ο Πάνος παραπάνω έτσι και αλλιώς δεν είναι ο κυκλοφορητής αυτοματισμοί για το ζνχ, ακόμα κι αν ήταν αποκλειστικά για αυτό.. Το μόνο πού θα μπορούσες να βάλεις βοηθητικά και να επιμερήσεις την ισχύ του , και του καυστήρα αλλά συνήθως τα βάζουμε όλα στην θέρμανση

Link to comment
Share on other sites

Κοινό καυστήρα και κυκλοφορητή, όπως λέτε και οι δυο σας, τα βάζω μόνο στη θέρμανση. Αν και όταν αλλάξουν η ΤΟΤΕΕ και το λογισμικό, τότε θα μας πει και πως θα τα κατανέμουμε.

Δυο παραδείγματα αυτομάτου ελέγχου (και) της παραγωγής του ΖΝΧ.

http://skf43a3.jpg

skf444a.jpg

http://

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω όταν υπάρχει ηλεκτροβάννα για το ζνχ κάθε μια για κάθε διαμέρισμα , όταν κάποιος ανάβει για το διαμερισμά του την θέρμανση να δίνει και η συγκεκριμένη ηλεκτροβάννα μόνο στην ηλιακό του, κλικάρουμε το κουτάκι <<αυτοματισμοι ζνχ>>, και την καταχωρούμε στα βοηθητικά του ζνχ?

Δηλαδη η ηλεκτροβάννα αποτελεί αυτοματισμό για το ζνχ, πέραν σίγουρα από βοηθητικό σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

κανείς στο προηγούμενο post? αν ηλεκτροβάννα πού χρησιμοποιείται μόνο στο ζνχ μπαίνει στα βοηθητικά του ζνχ και επίσης αν κλικάρουμε αυτοματισμούς ζνχ ? θεωρείται αυτοματισμός?

εγώ πιστεύω ναι και στα δύο , ενώ ο κυκλοφορητής δεν αποτελει αυτοματισμό ακόμα και αν εξυπηρετει μόνο το ζνχ η ηλεκτροβάννα αποτελεί

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου ταπεινή άποψη ως μη-μηχανολόγος είναι ότι η ηλεκτροβάννα δεν αποτελεί αυτοματισμό ζνχ.

Αυτό γιατί, η ηλεκτροβάννα στο ζνχ απλά ανοίγει όταν ανάψει η θέρμανση για να λειτουργήσει στον ηλιακό ο εναλλάκτης, το χρονικό διάστημα που είναι ανοιχτή η θέρμανση. Τίποτε περισσότερο. Αντίστοιχα θα μπορούσε να υπήρχε ένα boiler στο πατάρι του wc, ανεξάρτητα από τον ηλιακό.

 

Αν υπάρχει κάποιος αισθητήρας ο οποίος ελέγχει τη θερμοκρασία του νερού του ηλιακού, και ορίζει αν χρειάζεται να ανοίξει ή όχι η ηλεκτροβάνα, τότε ναι, είναι αυτοματισμός ζνχ.

 

Βοηθητικό είναι, όπως ήδη είπες.

 

Ο κυκλοφορητής για να υπάρχει στο ζνχ, θα υπάρχει και ανακυκλοφορία. Δεν είναι αυτοματισμός, (όπως επίσης είπες).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.