Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ληγμένη βεβαίωση


Recommended Posts

Εδώ και 2,5-3 μήνες έδωσα μια βεβαίωση για ένα ακίνητο σε μια συμβολαιογράφο για τον πελάτη μου που όμως έληξε. Η συμβολαιογράφος με παρακάλεσε να της ξαναδώσω μια με μετέπειτα ημερομηνία χωρίς επιπλέον αμοιβή. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση ξαναβάζω στο σύστημα τα στοιχεία και εκεί που λέει συμφωνηθείσα αμοιβή μπορώ να βάλω 0? Επίσης η συμφωνηθείσα αμοιβή που δηλώνω σε ΤΕΕ πρέπει να συμπίπτει με την ΑΠΥ μου?

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή στο σύστημα είναι για τις εργασίες για ρυθμίσεις του 4014.

 

Για την βεβαίωση μόνο δεν υπάρχει κάποια ελάχιστη αμοιβή οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με την ΑΠΥ, ίσως δεν χρειάζεται καν αν δεν ζητήσεις χρήματα.

 

Στην πράξη τώρα, είσαι σίγουρη ότι ο ιδιοκτήτης δεν έχει κάνει κάποια νέα αυθαιρεσία τους τελευταίους 3 μήνες; Αν π.χ. βοηθητικό χώρο τον έκανε πρόσφατα χώρο κύριας χρήσης θα είσαι εκτεθειμένη αν υπογράψεις την βεβαίωση. Αν πας για αυτοψία ώστε να σιγουρευτείς ότι δεν έγινε κάποια αλλαγή πρόσφατα, δεν πρέπει να χρεωθείς για τον κόπο σου;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, εγώ έβαζα συμφωνηθείσα αμοιβή και στις βεβαιώσεις μέχρι τώρα!! Επειδή είναι γνωστή μου δε μου πάει να της ξαναπάρω λεφτά δεν αλλάξαν κάτι απλά άργησαν να συγκεντρώσουν τα δικαιολογητικά για το συμβόλαιο πάντως μια βόλτα από το ακίνητο θα περάσω!! Άρα μου λέτε να κάνω νέα βεβαίωση δεν υπάρχει τρόπος να επέμβω σε παλιά ε? ευχαριστώ πολύ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ δεν επιτρέπει -θέλει να κάνει κάτι σε ληγμένες βεβαιώσεις οπότε βγάλε καινούρια:


  1.  

  • Εάν έχει λήξει η ισχύς της «Βεβαίωσης» – έστω κι αν αυτή δεν χρησιμοποιήθηκε για οποιονδήποτε λόγο – ο μηχανικός οφείλει να προβεί σε νέα αυτοψία και έκδοση νέας «Βεβαίωσης».

Ως εκ τούτου, δεν νοείται υποβολή αιτήματος προς το ΤΕΕ για ακύρωση «βεβαίωσης», λόγω λήξης της ισχύος της
.

 

 

Στα σχόλιά σου να γράψεις ότι αντικαθιστά την προηγούμενη που ΔΕΝ χρησιμοποιήθηκε λόγω λήξης του 2μήνου.

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος με παρακάλεσε να της ξαναδώσω μια με μετέπειτα ημερομηνία χωρίς επιπλέον αμοιβή.

 

Ναι ε; Για ρώτα τη συμβολαιογράφο, από το γραφείο της βγαίνει αντίγραφο χωρίς να χρεώσει 5€ τη σελίδα Α4; Πως έχει την απαίτηση εσύ να μην πάρεις επιπλέον αμοιβή και το κυριότερο από πότε βάλαμε νταβατζήδες μας τους συμβολαιογράφους; Κανονικά θα πάρεις αμοιβή εκ νέου και θα επαναληφθεί όλη η διαδικασία. Στους "2,5-3 μήνες" που μεσολάβησαν δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει συμβεί και είναι αδιανόητο να πάρεις ευθύνη υπογράφοντας τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2,5-3 μήνες έδωσα μια βεβαίωση για ένα ακίνητο σε μια συμβολαιογράφο για τον πελάτη μου που όμως έληξε. Η συμβολαιογράφος με παρακάλεσε να της ξαναδώσω μια με μετέπειτα ημερομηνία χωρίς επιπλέον αμοιβή. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση ξαναβάζω στο σύστημα τα στοιχεία και εκεί που λέει συμφωνηθείσα αμοιβή μπορώ να βάλω 0? Επίσης η συμφωνηθείσα αμοιβή που δηλώνω σε ΤΕΕ πρέπει να συμπίπτει με την ΑΠΥ μου?

 

Είναι απολύτως βέβαιο ότι, ΠΡΕΠΕΙ να ξαναζητήσεις αμοιβή (το πολύ - πολύ να κάνεις μια μικρή έκπτωση)!!!

Επίσης, είναι επίσης απολύτως βέβαιο ότι, πρέπει να τα ΧΩΣΕΙΣ στη συμβολαιογράφο γι' αυτό που σου απαίτησε (εκείνη κάνει το ίδιο στους πελάτες της;) και να συμπληρώσω και κάτι: Είσαι βέβαιη ότι, η καθυστέρηση οφείλεται στον πελάτη σου ή μήπως στη συμβολαιογράφο; Για ψάξτο και λίγο. Να ΜΑΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ να βάζουμε αυτούς τους ...τύπους στη θέση τους!

Τέλος είναι επίσης βέβαιο ότι, χρειάζεται νέα αυτοψία!

Συμπληρωματικά, να ζητήσεις την παλαιά βεβαίωση και να την καταστρέψεις εσύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ιδια περίπτωση και σε μένα.

Η βεβαίωση έχει λήξει και δεν ολοκληρώθηκε η μεταβίβαση.

Πως είναι η διαδικασία στο ηλεκτρονικό σύστημα, για την έκδοση νέας βεβαίωσης.

Ξαναγίνεται εισαγωγή όλων των στοιχείων???????????

Εχω μαύρα μεσάνυχτα !

 

HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το ΤΕΕ δεν επιτρέπει -θέλει να κάνει κάτι σε ληγμένες βεβαιώσεις οπότε βγάλε καινούρια:


  •  

  • Εάν έχει λήξει η ισχύς της «Βεβαίωσης» – έστω κι αν αυτή δεν χρησιμοποιήθηκε για οποιονδήποτε λόγο – ο μηχανικός οφείλει να προβεί σε νέα αυτοψία και έκδοση νέας «Βεβαίωσης».

Ως εκ τούτου, δεν νοείται υποβολή αιτήματος προς το ΤΕΕ για ακύρωση «βεβαίωσης», λόγω λήξης της ισχύος της
.

 

 

Στα σχόλιά σου να γράψεις ότι αντικαθιστά την προηγούμενη που ΔΕΝ χρησιμοποιήθηκε λόγω λήξης του 2μήνου.

 

Τελικά με τις ληγμένες - αχρησιμοποίητες βεβαιώσεις υπάρχει λύση ? Δεν θέλω να πάρω αμοιβή και λέω να βάλω 50 ευρώ αμοιβή και να ζητήσω τους φόρους (25 ευρώ). Να βάλω μηδενική απόδειξη και να γράψω κάτι στα σχόλια ή είναι επικίνδυνο?

 

Σας τυχαίνουν τέτοιες περιπτώσεις και τι κάνετε ? Το ΤΕΕ τελικά δεν δέχεται αίτημα να ξαναυποβληθεί η βεβαίωση λόγω λήξεως της ισχύος της ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.