Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστο Κλιμακοστάσιο


Recommended Posts

@sopver

Για τη σύνταξη του πίνακα συνιδιοκτησίας είναι αδιάφορο τι προσμετράται και τι όχι στον συντελεστή δόμησης.
Οι ορισμοί του οικοδομικού κανονισμού (όπως και κάθε νομοθετικού κειμένου) χρησιμεύουν για την εφαρμογή του.
Ο πίνακας αυτός δεν είναι τεχνικό ή πολεοδομικό ζήτημα αλλά ιδιοκτησιακό.
Ο τοίχος μεταξύ διαμερίσματος και κλιμακοστασίου ανήκει εξ ολοκλήρου στο διαμέρισμα.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

o τοίχος που έδειξες πριν με το σκαρίφημα που ανέβασες σε περίπτωση που συνορεύει με τον ακάλυπτο πχ θα μετρήσει στην δόμηση που υλοποιείται στο ακίνητο οικόπεδο, (μερικοί το ονομάζουν Σ.Δ.). 
Συμπληρωματικά: Αν φτιάξεις και τον πίνακα χιλιοστών εσύ, θα μετρήσει στο εμβαδόν κοινοχρήστων, 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

αυτό που προσπαθώ να ξεκαθαρίσω είναι πως καλύπτεται σε όλο τον "κύκλο" (από την οικοδομική άδεια, κατασκευή με ρύθμιση Ν.4495/17, Κ1000, μέχρι την ΗΤΚ) η διαφορά στη Δόμηση που προκύπτει από τον ΝΟΚ αφού πλέον δεν συνυπολογίζεται ένα τμήμα του κλιμακοστασίου και θα πρέπει να διορθωθεί ο πίνακας ποσοστών συνιδιοκτησίας.

Επιτρέψτε μου ένα αριθμητικό παράδειγμα :

Διώροφη οικοδομή με οικοδομική άδεια του 2000, έχει συνταχθεί Κ1000 για εξάντληση Δόμησης στον Β' όροφο

Υπάρχον Ισόγειο : Διαμέρισμα Ι1 100,00τμ - Διαμέρισμα Ι2 100,00τμ - Κλιμακοστάσιο 25,00τμ

Υπάρχων Α' όροφος : Διαμέρισμα Α1 100,00τμ - Διαμέρισμα Α2 100,00τμ - Κλιμακοστάσιο 25,00τμ

Μελλοντικός Β' όροφος : Διαμέρισμα Β1 100,00τμ - Διαμέρισμα Β2 100,00τμ - Κλιμακοστάσιο 25,00τμ

ΣΥΝΟΛΟ 675,00τμ

Σήμερα, βάσει ΝΟΚ, σε άδεια για προσθήκη ορόφου δεν συνυπολογίζονται στη Δόμηση τα 20,00τμ του Κλιμακοστασίου, συνεπώς προκύπτει Γ' όροφος για εξάντληση Δόμησης

Υπάρχον Ισόγειο : Διαμέρισμα Ι1 100,00τμ - Διαμέρισμα Ι2 100,00τμ - Κλιμακοστάσιο 5,00τμ

Υπάρχων Α' όροφος : Διαμέρισμα Α1 100,00τμ - Διαμέρισμα Α2 100,00τμ - Κλιμακοστάσιο 5,00τμ

Προσθήκη Β' ορόφου : Διαμέρισμα Β1 100,00τμ - Διαμέρισμα Β2 100,00τμ - Κλιμακοστάσιο 5,00τμ

Προσθήκη Γ' ορόφου : Διαμέρισμα Γ1 55,00τμ -  Κλιμακοστάσιο 5,00τμ

ΣΥΝΟΛΟ 675,00τμ

Ποιά η διαδικασία;

  • Σύνταξη νέου Πίνακα Ποσοστών
  • ΗΤΚ
  • Έκδοση Άδειας Προσθήκης

Μήπως θα πρέπει να γίνει Ενημέρωση Φακέλου στην υπάρχουσα οικοδομική άδεια για να μην υπάρχει ανακολουθία στην ΗΤΚ;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

 

Καλημέρα,

  έχω προσπαθήσει να μιλήσω με το ΤΕΕ, ισχύει το προαναφερόμενο αριθμητικό παράδειγμα, δεν διευκρίνισαν όμως πως θα συμπληρωθεί η ΗΤΚ και το έντυπο της Άδειας Προσθήκης (ηλεκτρονικά).

Μήπως έχει βγάλει κάποιος Άδεια Προσθήκης;

   

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα,

Τα κοινόχρηστα κλιμακοστάσια σε ένα νέο κτίριο  θα πρέπει υποχρεωτικά να περιλαμβάνουν ανελκυστήρα για να αφαιρεθούν από τη δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, casablanca90 said:

... θα πρέπει υποχρεωτικά να περιλαμβάνουν ανελκυστήρα ...

Δες νέο Κτηριοδομικό Κανονισμό (Ιούνιος 2023).... σχεδόν στα άπαντα με πέραν του ισογείου ο ανελκυστήρα είναι υποχρεωτικός....

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα συνάδελφε ευχαριστώ, αν εγω θέλω να είναι εξωτερικός ο ανελκυστήρας τι γίνεται? Το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο χωρίς ανελκυστήρα θα αφαιρεθεί η όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας,  θέλω να ρωτήσω σχετικά τακτοποίηση κοινόχρηστου τμήματος.

'Εχουμε τις εξής περιπτώσεις, 

1. Κλεισιμο ανοιχτού κλιμακοστασίου (~24τ.μ.) και 2. κατασκευή απόληξης κλιμακοστασίου στο δώμα περίπου 7,5τμ

Και τα δύο θα έπρεπε να είναι ανοιχτά και κοινόχρηστα βάση σύστασης.

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1) Το πρόστιμο μοιράζεται στους ιδιοκτήτες οριζόντιας ιδιοκτησίας ανάλογα με το ποσοστό;

2) Αν ο ιδιοκτήτης που θέλει να κάνει τακτοποίηση έχει μικρότερο ποσοστό, χρειάζεται συναίνεση από τον  άλλο ιδιοκτήτη? 

Να περιγράψω λίγο, διαθέτω την οικεία του ισογείου με μικρότερο ποσοστό στο οικόπεδο, και υπάρχουν οι παραπάνω αυθαιρεσίες. Πως με συμφέρει να προχωρήσω? Δε θέλω να αναλάβω όλο το κόστος και το πρόστιμο της τακτοποίησης για κοινόχρηστους χώρους, αλλά θέλω κάποια στιγμή να γίνω και νόμιμος.

 

Edited by Vlad
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Vlad said:

....διαθέτω την οικεία του ισογείου με μικρότερο ποσοστό στο οικόπεδο, .....

....αλλά θέλω κάποια στιγμή να γίνω και νόμιμος.

 

καλά θέλεις και άργησες θα έλεγα.

Τακτοποιείς μόνο την διηρημένη ισόγεια (ή ότι άλλο έχεις) οικία σου που έχεις στον τίτλο σου.

Το κοινόχρηστο κλιμακοστάσια θα πρέπει να πάρετε μια απόφαση στην Γενική Συνέλευση τι και πως.... μέχρι τότε και να ήθελες δεν μπορείς να το "τακτοποιήσεις" μόνο εσύ.

Εφ όσον αν κατάλαβα καλά δεν έχεις ενασχόληση με τους νόμους περί αυθαιρέτων ανάθεσε το συνάδερφο ή σε Τεχνικό Γραφείο σχετικό και προχωράς .

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2023 at 11:03 AM, Didonis said:

Το κοινόχρηστο κλιμακοστάσια θα πρέπει να πάρετε μια απόφαση στην Γενική Συνέλευση τι και πως.... μέχρι τότε και να ήθελες δεν μπορείς να το "τακτοποιήσεις" μόνο εσύ.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!!

Γιατί δε μπορώ να το τακτοποιήσω μόνο εγώ? 

Αν το τακτοποιήσουμε, και ύστερα από συννενόηση, ο καταμερισμός του προστίμου γίνεται από την αρχή από τη πολεοδομία σε ολους τους ιδιοκτήτες, ή πέφτει ένα πρόστιμο και πρέπει να κάτσουν να βγάλουν άκρη οι ιδιοκτήτες μεταξύ τους ποιος θα πληρώσει τι? Η πολεοδομία παίζει το ρόλο του διαιτητή στο τι θα πληρώσει ποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.