Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός Ημιυπαίθριου Χώρου


Recommended Posts

συναδελφοι εχω σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων . η αδεια ειναι αδεια νομιμοποιησης με τον νομο των αυθαιρετων

επιτρεπομενη δομηση 240 τ.μ.

πραγματοποιησιμη δομηση 100 τ.μ.

η υπαλληλος μου ειπε οτι το 20% των ΑΗΧ παει με την πραγματοποιησιμη δομηση: αρα 20τ.μ.

εγω εχω 25 τ.μ. ομως ΑΗΧ τι κανω? καταρχας ισχυει ο ισχυρισμος της υπαλληλου?

και δευτερον μετραω στη δομηση τα 25-20=5τ.μ. ΑΗΧ ή και τα 25 τ.μ.?

διαβασα τι ισχυε για γοκ αλλα για νοκ δεν βρισκω κατι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 489
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρ. 6α του άρθρου 11 του ΝΟΚ:

 

6. (εκτος ε.ρ.σχ) Στο σδ δεν προσμετρώνται:

α. Οι επιφάνειες των ανοιχτών εξωστών και ανοικτών ημιυπαίθριων χώρων, όταν η συνολική επιφάνεια των χώρων αυτών έχει ποσοστό μικρότερο ή ίσο του 40% της επιφάνειας που επιτρέπεται να δομηθεί στο οικόπεδο. Σε κάθε περίπτωση το ποσοστό των ανοιχτών ημιυπαίθριων χώρων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της επιφάνειας που επιτρέπεται να δομηθεί.

 

Το τι επιτρέπεται να δομηθεί στο λέει ο Σ.Δ.

 

Αυτό που σου λέει ίσχυε στον ΓΟΚ. Δε θυμάμαι αν ίσχυε μετά το 2000 ή όχι

Link to comment
Share on other sites

αυτο καταλαβαινω συναδελφε και εγω. αρα μπορω να φτιαξω 10τ.μ. κτιριο και 50 τ.μ. ανοικτο ημιυπαιθριο χωρο . τα επιπλεον τετραγωνικα του 20% των η/υ μετρανε στη δομηση ή εαν περασω το 20% τοτε μετρανε ολοι οι η/υ?

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτοί ημιυπαίθριοι πάνω από το 20% προμετρούνται στον Σ.Δ.

 

5. (εκτος ε.ρ.σχ)Στο σδ προσμετρώνται:

 

α. Οι επιφάνειες των στεγασμένων και κλειστών από όλες τις πλευρές χώρων του κτιρίου.

 

β. Οι επιφάνειες των μη θερμαινόμενων στεγασμένων χώρων που διαθέτουν τουλάχιστον μία ανοιχτή πλευρά προς οποιονδήποτε ανοιχτό χώρο του οικοπέδου ή του κτιρίου και το μήκος του ανοίγματος είναι μικρότερο του 35% του συνολικού μήκους του περιγράμματος του χώρου αυτού.

 

γ. Οι επιφάνειες των υπογείων οποιασδήποτε άλλης χρήσης εκτός αυτών που ορίζονται στην παρ.6.

 

δ. Οι επιφάνειες των ανοικτών εξωστών και ανοικτών ημιυπαίθριων χώρων, όταν η συνολική επιφάνεια των χώρων αυτών έχει ποσοστό μεγαλύτερο του 40% της επιφάνειας που επιτρέπεται να δομηθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα 3 (σελ. 3) της τεχνικής οδηγίας, όπου το τετράγωνο Α-Β-Γ-Δ-Ε-Α είναι στεγασμένο, ΑΝ ΕΛΕΙΠΕ η κολώνα τι θα ίσχυε?

Εγώ θεωρώ ότι είναι εξώστης αν απο κάτω και από επανω δεν είναι κλειστοι χώροι ή Η/Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παρ. 6α του άρθρου 11 του ΝΟΚ:

 

6. (εκτος ε.ρ.σχ) Στο σδ δεν προσμετρώνται:

α. Οι επιφάνειες των ανοιχτών εξωστών και ανοικτών ημιυπαίθριων χώρων, όταν η συνολική επιφάνεια των χώρων αυτών έχει ποσοστό μικρότερο ή ίσο του 40% της επιφάνειας που επιτρέπεται να δομηθεί στο οικόπεδο. Σε κάθε περίπτωση το ποσοστό των ανοιχτών ημιυπαίθριων χώρων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της επιφάνειας που επιτρέπεται να δομηθεί.

 

Το τι επιτρέπεται να δομηθεί στο λέει ο Σ.Δ.

 

Αυτό που σου λέει ίσχυε στον ΓΟΚ. Δε θυμάμαι αν ίσχυε μετά το 2000 ή όχι

και στο ΓΟΚ τα ίδια ίσχυαν

 "2. Εξώστες και ημιϋπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 40% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο, δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης. 
      "Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 20% του συντελεστή δόμησης (σδ)
Link to comment
Share on other sites

@nikolaras

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Ο χώρος άνωθεν είναι κλειστός, (κλειστός εξώστης-έρκερ), και ο εξεταζόμενος ανοιχτός χώρος είναι μπαζωμένη υπερυψωμένη βεράντα. (το σκιασμένο κομμάτι είναι η προβολή του άνω χώρου)

 

Επίσης προσπαθώ να διαπιστώσω αν σύμφωνα με τον ΓΟΚ του 1955 οι κλειστοί εξώστες (λειτουργικές προεξοχές) μετρούσαν στην κάλυψη. Σίγουρα μετρούσαν στη δόμηση και τον όγκο, αλλά για την κάλυψη δε μπορώ να καταλάβω..

Edited by albert
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν υπήρχε η έννοια της δόμησης και του όγκου. Μόνο κάλυψη, όροφοι και ύψος.

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε,

 

Υπήρχαν ως "Μέγιστος συντελεστής κατ επιφάνεια εκμεταλλεύσεως του οικοπέδου" και  "Μέγιστος συντελεστής κατ όγκον εκμεταλλεύσεως του οικοπέδου"

(Άρθρο 5)

Link to comment
Share on other sites

για πείτε μιά γνώμη γιατί θα τρελαθώ με αυτά που έχω ακούσει.

Βλέπετε κάτι που να απαγορεύεται στον συνδυασμό ανοικτού ημιυπαίθριου και αιθρίου?σε τελευταίο όροφο.

Με 10 άτομε μίλησα 10 γνώμες πήρα.

29o662f.jpg

250kt1y.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.