Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση στατικής μελέτης υπάρχοντος και ΚΑΝ.ΕΠΕ.


 

Recommended Posts

Μα απο την ωρα που θα κανεις νομιμοποιηση για το υπαρχον θα παρουσιασεις το κτιριο οπως κατασκευαστηκε (μελετες και σχεδια ) .Τα υπαρχοντα σχεδια χρησιμευαν οταν εκανες ελεγχο υπαρχοντος με την υποθεση οτι σε αυτο δεν υπηρχε παρανομια (δηλαδη ειχε κατασκευαστει συμφωνα με την αδεια του ).Και τα παρουσιαζες για να πιστοποιησεις οτι συμφωνα με την μελετη υπαρχοντος (παντα για το νομιμο μιλαμε ) δεν απαιτειται ενισχυση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 441
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχάς δεν πάω πολεοδομία, δεν κάνω νομιμοποίηση. Έκανα μελέτη γιατί μου το ζήτησε ο ιδιοκτήτης για αλλαγή χρήσης. Αλλά ας το αφήσουμε αυτό. Έστω και όπως λες παραπάνω κάνω νομιμοποίηση. Τα σίδερα που θα βγάλω με την μελέτη μου...με τι θα συγκριθούν για να φανεί ότι αντέχει το κτίριο ?! Τα σχέδια της μελέτης έστω και μερικώς εφαρμοσθέντα έχουν κάποια ένδειξη του οπλισμού που υπάρχει.

 

Δηλαδή εγώ παραδίδω έναν ξυλότυπο που έχει π.χ. στην κολώνα Κ5 6Φ14 από την αναλύση με ΚΑΝΕΠΕ. Αυτό με τι θα συγκριθεί ? Πρέπει λοιπόν να κάνω και σχέδια αποτύπωσης οπλισμού με βάση την υπάρχουσα μελέτη και τις ανιχνεύσεις ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Νικ, τα εχεις μπλεξει.

Με τον ΚΑΝΕΠΕ δεν κανεις διαστασιολογηση, αλλα ελεγχο.

Πραγμα που σημαινει οτι με καποιον τροπο (εσυ ξερεις πως), θα εχεις κανει αποτυπωση/τεκμηριωση της υφισταμενης καταστασης.

Τα σχεδια που θα παραδωσεις, την υφισταμενη κατασταση παρουσιαζουν οxι "τι θα επρεπε να εχει, για να αντεχει".

 

Δεν συγκρινεις με τιποτα.

Τους λογους επαρκειας κοιτας.

Και προφανως δε σημαινει οτι αν εφαρμοστηκε η μελετη, το κτηριο επαρκει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως.Κανονικα πρεπει να βαλεις τους οπλισμους που υπαρχουν στο μοντελο σου και να δεις αν το κτιριο επαρκει (συντελεστες λ<1) .Αν οχι πας για ενισχυση.Τα σχεδια σου θα ειναι περιλαμβανουν αυτα  που πραγματικα υπαρχουν  και σχεδια ενισχυσεων αν κανεις τετοιες .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει αλλιώς. Επειδή το πρόγραμμα μου δεν έχει την δυνατότητα να ορίσεις οπλισμούς σε διατομές, έβαλα παντού ελάχιστα βάσει του κανονισμού ανέγερσης του κτιρίου και έκανα ανάλυση. 

 

Ύστερα τσέκαρα με τα σχέδια της υπάρχουσας μελέτης και τις ανιχνεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελαστική με καθολικό q.

 

Δεν είναι λάθος Τέρυ, χαλάρωσε. Απλός ο έλεγχος γίνεται με αντιπαραβολή σχεδίων αποτύπωσης και ανάλυσης, το οποίο δεν είναι και ό,τι καλύτερο προφανώς.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Εγω χαλαρος ειμαι..

 

 

Και τι q πηρες;

Και σου βρηκε επαρκεια.;;

 

Δεννξερω ποιο λογισμικο δουλευεις, αλλα αφου εχει Κανεπε, ειναι παραλογο να μην μπορεις να βαλλεις οπλισμους.

 

Καταλαβαινεις οτι για καποιον που ανοιγει το τευχος, δεν ειναι δυνατον να κοιταει δυο ξυλοτυπους και να συμπεραινει την επαρκεια, ουτε μπορει να φανταστει αυτο που εχεις κανει. Ασε που εγω θα ηθελα να βλεπω και λογους επαρκειας με τον υφισταμενο οπλισμο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η επαρκεια βγαινει με βασει τους πραγματικους οπλισμους (γιαυτο αλλωστε η εφαρμογη του ΚΑΝΕΠΕ ειναι δυσκολη.Αντε να βρεις πραγματικους οπλισμους...) Τωρα αν εισαι τυχερος και οι οπλισμοι που βγαζεις υπολογιστικα (προφανως για λ<1)  .τυγχαινει και ειναι ιδιοι με αυτους που εχεις τοτε ο.κ.

Σημασια εχει εν τελη τι οπλισμοι υπαρχουν στην πραγματικοτητα.

Για λεπτομερειες κοιτα επισης και την νεα αποφαση.

ΦΕΚ 350 / Β / 17-2-2016

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα το κοιτάξω. Μάλλον έτσι όπως λέτε πρέπει να γίνει.

 

Τέρυ....καθολική με q και στάθμη επιτελεστικότητας Γ3 κάνω για αυτό μου βγαίνει.

 

Υ.Γ. Και για να καταλάβω δηλαδή...εσείς πάτε σε κάθε δοκάρι, κολώνα κ.τ.λ. και βάζετε οπλισμούς ?! Αν έχετε ένα σωρό στοιχεία το κάνετε σε όλα ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.