Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση στατικής μελέτης υπάρχοντος και ΚΑΝ.ΕΠΕ.


 

Recommended Posts

Σε διώροφη οικοδομή για την οποία εκδόθηκε άδεια το 2004 έγινε αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση στο ισόγειο. Βγάζω άδεια δόμησης για νομιμοποίηση με το άρθρο 23 του Ν.4178/13 κ η ΥΔΟΜ μου ζητάει έλεγχο επάρκειας. Θα χρησιμοποιήσω ΕΑΚ και αν δε βγαίνει ο ελεγχος τότε πάω σε ΚΑΝΕΠΕ? Φορτία αυτά που προέβλεπε η άδεια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 441
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τσέκαρε αν είναι ανεξάρτητος ο φέροντας οργανισμός του αυθαιρέτου από το υπάρχον. Τότε θες επάρκεια μόνο για το αυθαίρετο και όχι για (υφιστάμενο+αυθαίρετο).

Ελέγχεις με παράρτημα Ε και είσαι κατηγορία Δ.

Αν δε σου βγαίνει ο έλεγχος, υποχρεωτικά ελέγχεις με ΚΑΝΕΠΕ + πρόταση-υλοποίηση επεμβάσεων.

Φορτία αυτά που προβλέπει η άδεια που θα εκδόσεις τώρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα λέει ο nikoscivil (αν είναι στατικά ανεξάρτητο, προφανώς και δεν τίθεται θέμα βέβαια...). 

Αφού είσαι στην κατηγορία Δ του παραρτήματος Ε, ελέγχεις με βάση αυτά που αναφέρει η παράγραφος [3]β για να δεις αν απαλλάσσεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από ότι συμπεραίνω από τα τελευταία σχόλια, ισχύει τελικά ακόμα το παράρτημα Ε του ΕΑΚ... Άρα, σε περίπτωση π.χ. κατηγορίας Β βάσει παρ. Ε, ελέγχω με παλαιό αντισεισμικό και μόνο ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ η αντοχή του κτιρίου, προχωράω σε ΚΑΝ.ΕΠΕ. Κατάλαβα ορθώς; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συναδελφοι, σε υφισταμενο κτιριο γραφειων πολυοροφο, του 1973, θελουμε να κανουμε αλλαγη χρησης σε ενα οροφο με αυξηση του κινητου φορτιου απο 200 σε 500 κιλα στο τετραγωνικο.

Θα βγει οικοδομικη αδεια.

Ο ελεγχος υπαρχοντος θα γινει με τον κανονισμο της εποχης κατασκευης ή με ΚΑΝΕΠΕ;;

Link to comment
Share on other sites

αφού η άδεια θα βγει τώρα, μπορείς να επιλέξεις ένα από τα δυο πλαίσια

 

είτε ΒΔ-ΕΚΩΣ-ΕΑΚ, είτε ΕΚ - ΚΑΝΕΠΕ

 

αν όμως απο τον ελεγχο αποδειχτεί ότι θέλει ενισχύσεις,

 

τότε η πρόταση, η μελέτη και η εφαρμογή θα γίνει βάσει ΚΑΝΕΠΕ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εγώ γιατί έχω καταλάβει ότι στις αλλαγές χρήσης και όχι στις προσθήκες έχεις δύο επιλογές,

 

1) ΕΚΩΣ - ΚΑΝΕΠΕ (το παράρτημα Ε του ΕΑΚ είναι μόνο για προσθήκες) ή

2) Ευρωκώδικες μόνο ?

 

Βασικά πρέπει να δεις αν αυτή η αλλαγή φορτίων επιφέρει ανάγκη για αντισεισμικό έλεγχο (νομίζω μέχρι 10% άυξηση της σεισμικής τέμνουσας τον γλυτώνεις).

 

Γενικά στις πολεοδομίες ακούω τελευταία ότι παράρτημα Ε μόνο για προσθήκη...αλλιώς ΚΑΝΕΠΕ. Ρώτα πολεοδομία για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να δεις αν αυτή η αλλαγή φορτίων επιφέρει ανάγκη για αντισεισμικό έλεγχο (νομίζω μέχρι 10% άυξηση της σεισμικής τέμνουσας τον γλυτώνεις).

 

 

Το 10% αυξηση της τεμνουσας, αφορα μονο την απαιτηση ή μη, εκπονησης μελετης στατικης επαρκειας, σε περιπτωση του Ν4178.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.