Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση στατικής μελέτης υπάρχοντος και ΚΑΝ.ΕΠΕ.


 

Recommended Posts

Οτι επιβαλλει ο ΚΑΝΕΠΕ συναδελφε.

Προσεξε διοτι η αποτιμηση και ο ελεγχος υφισταμενου δεν ειναι απλη υποθεση!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 441
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείται πως δεν είναι απλή υπόθεση...

Μέχρι πρόσφατα βέβαια, έλεγχος υφισταμένων για π.χ. προσθήκες γινόταν με την εφαρμογή των παλιών κανονισμών.

Τώρα με τον ΚΑΝ.ΕΠΕ. δεν πιστεύω να υπάρχει περίπτωση αποτίμησης κατασκευής πριν από π.χ. το 1980 που δεν θα χρειαστεί επεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα για να πας στον ΚΑΝΕΠΕ πρέπει ο ελεγχος του υφιστάμενου να δείξει πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως θες ξυλοτύπους σε κάθε περίπτωση είτε κάνεις μόνο αποτίμηση είτε κάνεις ενισχύσεις.

 

Δεν θα δείξεις ξυλοτύπους αποτύπωσης ? Και χωρίς να κάνεις ΚΑΝΕΠΕ, ξυλοτύπους θα έδειχνες ανεξάρτητα του αν έκανες ενισχύσεις ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας και καλη χρονιά. Θέλω να κάνω προσθήκη σε υπάρχουσα ισόγεια οικοδομή. Θα πρέπει να εφάρμοσω τον ΚΑΝΕΠΕ; Ευχαριστώ εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στον έλεγχο που κάνω, βγάζει όντως πρόβλημα ο έλεγχος με ΕΑΚ (ακόμα και ο έλεγχος με τον παλιό του 1959 βγάζει πρόβλημα....) με την έννοια ότι οι οπλισμοί που φαίνονται στους υφιστάμενους ξυλότυπους δεν επαρκούν καθώς επίσης και ότι κάποια υποστυλώματα βγαίνουν off. Οπότε κάνω αναγκαστικά ΚΑΝ.ΕΠΕ. Ετοίμασα τους ξυλότυπους αποτύπωσης, όπου αναγράφω όσα ζητάει ο κανονισμός (σημεία δοκιμών και ελέγχων, σημεία φθορών κοκ), όλες τις τεχνικές εκθέσεις (συλλογής στοιχείων, τεκμηρίωσης, αποτίμησης και δεν συμμαζεύεται) και θα φτιάξω και τις αντίστοιχες εκθέσεις και ξυλοτύπους για την φάση του ανασχεδιασμού και τα σημεία όπου απαιτούνται ενισχύσεις (αν απαιτούνται που μάλλον θα απαιτούνται 8-)). Ελπίζω να είναι όσα ζητάει ο ΚΕΝ.ΕΠΕ. και η ΥΔΟΜ... 

Αν θυμάμαι καλά, το SCADA-PRO με ΚΑΝ.ΕΠΕ. μου κόστισε κάτι της τάξης των 1.300€. Εντάξει, οι τύποι είναι κομματάκι φαρμακείο. Δεν ξέρω δηλαδή πόσο κάνουν τα άλλα software, αλλά στη φάση που είμαστε, θα έπρεπε να κάνουν και λίγο σκόντο.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Το υπάρχον ισόγειο έχει κατασκευαστεί το 79 με πρόβλεψη ορόφου.

Η απορία μου είναι η εξής: Εάν κάνω τον έλεγχο του υφισταμένου με τον κανονισμό του 85, σύμφωνα με το παράρτημα Ε του ΕΑΚ, και την διαστασιολόγηση της προσθήκης με τον ΕΑΚ είμαι καλυμένη? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.