Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση στατικής μελέτης υπάρχοντος και ΚΑΝ.ΕΠΕ.


 

Recommended Posts

Συνάδελφε, ευχαριστώ θερμά για τον σύνδεσμο και τις ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις.

 

Έχω μία παρατηρήσεις σχετικά με την παρουσίαση «Κανονισμοί που διέπουν τις προσθήκες κατασκευών από σκυρόδεμα και φέρουσα τοιχοποιία. Προτάσεις» και συγκεκριμένα για την εμπλοκή του θέματος της αποτίμησης και της εφαρμογής των επεμβάσεων με το παρωχημένο διάταγμα περί επικινδύνων...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 441
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες το post 143 στο θεμα "ΚΑΝΕΠΕ"

"…ότι το παράρτημα Ε του ΕΑΚ2000 ισχύει και για τις περιπτώσεις

που αναφέρονται στο εγγραφο σας όπως ενίσχυση

(επικινδυνότητα), αλλάγη χρήσης, μεταρρυθμίσεις, νομιμοποίηση

αυθαιρέτων, κ.λπ. Βλέπε τις αποφάσεις 795/7-7-7-04 και 1244/29-

9-04 του ΟΑΣΠ.'

Αν μπεις στον ΟΑΣΠ "Ελληνικος Κανονισμος Σκυροδεματος -ερωτησεις απαντησεις" θα βρεις το παραπανω.

Καλημέρα,

 

Με αφορμή την πολύ εύστοχη υπόδειξή σου για παραπομπή στις απαντήσεις του ΟΑΣΠ βρήκα απάντηση σε αυτό που κι εγώ είχα ως απορία.

 

Έχω μια περίπτωση Νομιμοποίησης ενός κτίσματος που κατασκευάστηκε-επεκτάθηκε σταδιακά από το 1960 έως το 1980 (σε αυτό το χρονικό διάστημα εκδόθηκαν οικ. άδειες επεκτάσεων) και το οποίο έχει ελαφρώς ξεντώσει (επιφάνεια αυθαιρέτου 2% σε σχέση με το εμβαδόν του κτηρίου ως σύνολο). Η ιδαιτερότητά του είναι πως ανήκει στην κατηγορία σπουδαιότητας 4, άρα προφανώς για τον έλεγχο στατικής του επάρκειας δεν υπάρχει απαλλαγή από την χρήση των διατάξεων του ΕΑΚ (σύμφωνα με τα λεγόμενα στο παράρτημα Ε').

 

Η ερώτησή μου συνίσταται στο εξής: Αναφέρεται στο παράρτημα Ε' ότι "Ο έλεγχος του υφιστάμενου κτηρίου, όταν γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος κανονισμού, επιτρέπεται να περιορίζεται στην ικανοποίηση των κριτηρίων αποφυγής κατάρρευσης και ειδικώτερα στην ικανοποίηση των απαιτήσεων των παρ. 4.1.2 και 4.1.3 του παρόντος, που αφορούν στις Δράσεις Υπολογισμού και στους Ελέγχους Αντοχής".

Όμως, μόνο αυτές οι δύο παράγραφοι του ΕΑΚ θα εφαρμοστούν? (το ότι εφαρμόζονται μόνο αυτές οι δύο παράγραφοι επιβεβαιώνει και ο ΟΑΣΠ σε άλλη απάντησή του -η πηγή είναι η ίδια-). Όταν επιτρέπεται εξαίρεση από τον ΕΑΚ (και συγκεκριμένα στην περίπτωση [3]α του παραρτήματος) και εφαρμόζεται η τροποποίηση του Β.Δ. 1959, δηλαδή η απόφαση ΕΔ2α/01/44/ΦΝ275/4.4.84 (ΦΕΚ 239/Β) "Τροποποίηση και συμπλήρωση του Β.Δ της 19/26.2.1959", τότε εφαρμόζεται και ο Ικανοτικός έλεγχος. Δεν μπορεί η εξαίρεση να είναι πιο δυσμενής από την περίπτωση που απαιτείται η χρήση του ΕΑΚ...

 

Επίσης, άλλη μία ερώτηση μάλλον είναι πιο απλή αλλά την θέτω για επιβεβαίωση: Σε κάθε περίπτωση ελέγχου υφιστάμενου (από αυτές που αναφέρονται στο παράρτημα Ε', άρα και στην δική μου) εφαρμόζεται παράλληλα το Β.Δ 1954 (ΦΕΚ160) Κανονισμός Σκυροδέματος, σωστά?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην θα πρεπει να εχεις υποψιν σου οτι οι απαντησεις του ΟΑΣΠ δεν ειναι επισημα εγγραφα του ΥΠΟΜΕΔΙ αλλα γνωμες .Ομως δεν υπαρχει κατι αλλο και συνηθως οι Πολεοδομιες τις δεχονται.

Οσο αφορα τα ερωτηματα σου (στο δευτερο ερωτημα "εφαρμογη κανονισμου σκυροδεματος" ) εφ οσον ελεγχεις το υφισταμενο με ΕΑΚ του 1985 τοτε πας με Κανονισμο Σκυροδεματος 1954.

Γενικα πρεπει να παιρνεις τον κανονισμο σκυροδεματος που ισχυει την εποχη του ΕΑΚ που παιρνεις για τη μελετη.

Πραγματι σου εχει ικανοτικο στον ΕΑΚ 85 ομως αλλα τα τοτε δεδομενα (παρε για παραδειγμα τους σεισμικους συντελεστες).Επισης μην ξεχνας οτι και στον ΕΑΚ 85 υπαρχουν απαλλαγες απο τον ικανοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Τα έγγραφα του ΟΑΣΠ θεωρώ ότι γενικά είναι έγκυρα (και σίγουρα σοβαρά) και εάν όπως είπες δεν υπάρχει κάτι άλλο να τα αντικρούει από την μεριά του Υπουργείου (Υ.Α κ.τ.λ), τότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως τεκμήριο.

Εάν παρόλα αυτά έχεις κάτι άλλο σχετικό με το θέμα από το ΥΠΟΜΕΔΙ (αν θέλεις θύμισέ μου τα αρχικά τι σημαίνουν..) τότε θα βοηθήσει αν μου τα έκανες γνωστά.

 

Είπες: "..εφ οσον ελεγχεις το υφισταμενο με ΕΑΚ του 1985 τοτε πας με Κανονισμο Σκυροδεματος 1954." αλλά στην περίπτωσή μου, από ό,τι καταλαβαίνω αφού λόγω σπουδαιότητας δεν εξαιρούμαι από την χρήση του (Ν?)ΕΑΚ, πηγαίνω με τον ΝΕΑΚ 1995 (όπου και πρωτοεμφανίστηκε το παράρτημα Ε') και όχι τον ΕΑΚ 1985. Την εποχή εκείνη υπήρχε ο ΝΕΚΩΣ1995 για αυτό ρωτάω ποιόν κανονισμό Σκυροδέματος πρέπει τελικά να επικαλεστώ.

 

Επίσης, στις παλιές άδειες όπου εφαρμόστηκε το Β.Δ 1959 είχε ληφθεί σεισμικός συντελεστής ε=0.08 (μιας και δεν υπήρχε κατηγοριοποίηση λόγω σπουδαιότητας του κτηρίου). Στον έλεγχο επάρκειας που θα κάνω τώρα, θεωρείς ότι πρέπει να χρησιμοποίησω επ-αυξημένο συντελεστή λόγω της σπουδαιότητας (είτε με τον ΕΑΚ85 είτε με τον ΝΕΑΚ95) ή θα χρησιμοποιήσω πάλι τον 0.08?

Link to comment
Share on other sites

To ΥΠΟΜΕΔΙ ειναι η πρωην γενικη γραμματεια δημοσιων εργων και το ΥΠΕΚΑ το πρωην τμημα του ΥΠΕΧΩΔΕ που εχει σχεση με τα των οικοδομικων αδειων κ.λ.π .Ενα απο τα δυο βγαζει καποια αποφαση ή εγκυκλιο για τα θεματα των κανονισμων

ΥΠΟΜΕΔΙ=Υπουργειο Υποδομων Μεταφορων και Δικτυων

ΥΠΕΚΑ= Υπουργειο Περιβαλλοντος Ενεργειας και Κλιματικης Αλλαγης

Κατ αρχην θα πας με ΕΑΚ 2000 και οχι ΕΑΚ 95 (&1 Παραρτημα Ε).Οταν λεει ΕΑΚ του 2000 εννοει ολα τα στοιχεια αυτου (και σεισμικο συντελεστη γιαυτο και προφανως θα απαιτηθει ενισχυση και ελεγχος με ΚΑΝΕΠΕ πια).

Εαν δεις οτι πραγματι απαιτειται ενισχυση τοτε θα πας με τα δεδομενα του ΚΑΝΕΠΕ και οχι κανονισμους σκυροδεματος κ.λ.π

Τελος αν δεν απαιτηθει ενισχυση τοτε ,συμφωνα με το Σχολιο Σ1.1.3 του ΕΑΚ 2000 θα πρεπει να πας με ΕΚΩΣ της εποχης του ΕΑΚ2000.Προφανως θα πρεπει να προσαρμοσεις κατα τον υπολογισμο τα στοιχεια των υλικων σου!Εδω βεβαια υπαρχουν αντιφασεις (π.χ μπορει το κτιριο σου λογω παλαιοτητας να εχει σκυροδεμα Β160 και STI που απαγορευεται με τον ΕΑΚ και ΕΚΩΣ 2000) .Ο ΚΑΝΕΠΕ τα αντιμετωπιζει αυτα τα θεματα.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ υποπτεύομαι ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ΕΑΚ 2000 και όχι ΝΕΑΚ 1995. Απλά δεν μου είναι σαφές τι ακριβώς θα χρησιμοποίησω από τον ΕΑΚ (2000) γιατί με μπερδεύει πολύ αυτή η φράση του παραρτήματος Ε: "...και ειδικώτερα στην ικανοποίηση των απαιτήσεων των παρ. 4.1.2 και 4.1.3 του παρόντος, που αφορούν στις Δράσεις Υπολογισμού και στους Ελέγχους Αντοχής". Αυτές οι παράγραφοι λένε μόνο για τον σεισμικό συνδυασμό δράσεων, για το αν θα συμπεριληφθούν και με ποιόν τρόπο οι επιρροές 2ης τάξεως και για τους μερικούς συντελεστές ασφάλειας. Στην εισαγωγή της 4.1.2.1 κάνει αναφορά στο κεφάλαιο 2 βέβαια και αυτό δικαιολογεί αυτό που λες για τον σεισμικό συντελεστή, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς: "Οταν λεει ΕΑΚ του 2000 εννοει ολα τα στοιχεια αυτου..." , την λέξη "όλα" δηλαδή δεν κατάλαβα... Επίσης, εάν πρέπει να χρησιμοποιηθεί και ο ΕΚΩΣ 2000 τότε δεν χρειάζεται να γίνει καν η προσπάθεια για έλεγχο με αυτόν τον τρόπο.. οπότε θα πάει κανείς στο plan B που είναι αναπόφευκτα ο ΚΑΝ.ΕΠΕ..

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν αυτό που είπες στο 1ο μήνυμά σου (και που ακούγεται λογικό απλά το λογικό δεν είναι πάντα αυτό που λέει ο Νόμος..) "Γενικα πρεπει να παιρνεις τον κανονισμο σκυροδεματος που ισχυει την εποχη του ΕΑΚ που παιρνεις για τη μελετη" αν υπάρχει πουθενά γραμμένο, δηλαδή αν έχει διατυπωθεί σε κάποιο (οποιοδήποτε) δημόσιο έγγραφο για να μπορώ να το τεκμηριώσω και στον πελάτη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σχόλιο, όπως και όλα του κανονισμού, λογικά αφορούν στην περίπτωση που ο ΕΑΚ εφαρμόζεται καθ' ολοκληρία και όχι ειδικά και λαμβάνοντας μόνο μεμονωμένες-συγκεκριμένες διατάξεις όπως γίνεται στην περίπτωσή μας.. Υπάρχει όπως καταλαβαίνεις, για μια ακόμα φορά αντίφαση στις διατάξεις: πως είναι δυνατόν να μπορεί να ελεγχθεί ένα κτήριο που έχει κατασκευαστεί πριν το 1980 και να υπάρχουν βάσιμες πιθανότητες να προκύψει επάρκεια όταν πρέπει να ισχύουν οι διατάξεις του ΕΚΩΣ?

 

Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη.Γιαυτο υπαρχει ο ΚΑΝΕΠΕ.Αλλωστε οταν με το καλο .η το κακο ισχυσουν οι Ευρωκωδικες ολα οσα προειπαμε .θα ειναι παρελθον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγνώμη κατάρχας αν μπήκα σε λάθος θέμα,αλλά στην πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα αποκλειστικά κείμενο για τον ΚΑΝΕΠΕ.

Αν κρίνουν σκόπιμο οι συνάδελφοι να δημιουργήσουμε ένα ιδιαίτερο θέμα για τον ΚΑΝΕΠΕ,αυστηρά μόνον πάνω στις διατάξεις του,όπου θα μπαίνουν απορίες και ζητήματα όπως το παρακάτω:

Στην παράγραφο 6.1.2.3 Σχεδιασμός εμπηγνυόμενων στοιχείων,αναφέρει στο α(ιι) Αστοχία συνάφειας μεταξύ αγκυρίου και συνδετικού υλικού τα μεγέθη fbk και γb παραπέμποντας στα σχόλια, στα πιστοποιητικά του συνδετικού υλικού.

Ερωτώ λοιπόν, αν κάποιος συνάδελφος έχει πρόσφορες τιμές για αυτούς τους συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.