Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ναι χρειαζεται για να βγαλεις αριθμο μητρωου που θα αναγραφεται στην σφραγιδα αλλα με αυτα που μου ειπανε εμενα στο ετεεμ μου φαινεται περιεργο πως καταφερες χωρις το χαρτι του ετεεμ να πας στην διευθυνση βιομηχανιας τεσπα εγω θα παω την αλλη βδομαδα 

 

Δεν ήξερα καν την ύπαρξη της ΕΕΤΕΜ και μάλιστα στην Διεύθυνση Βιομηχανίας δεν μου την ζήτησαν/ανέφεραν καν. Απλά ένα χαρτί από την εφορία οτι δεν ασκώ το επάγγελμα( έμπαινα φαντάρος τότε)

 

H EETEM είναι απαραίτητη για τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς τε γιατί αυτή σφραγίζει την ΥΔΕ.

 

ΥΔΕ εννοείς τη δήλωση ηλεκτρολόγου για κάθε έργο? Δηλαδή στην ΕΕΤΕΜ το πας για έλεγχο πχ ότι μπορούσες να υπογράψεις για το εν λόγω έργο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας,
Μηχανολογος Μηχανικος Τ.Ε είμαι και εχω το εξης πρόβλημα.
Εχω γραφτεί στην ΕΕΤΕΜ και έχω πάρει Α.Μ αλλά η Δ/νση Βιομηχανίας της περιφέρειας μου αρνείται να μου εκδόσει αδεια ασκήσεως επαγγέλματος και υποστηρίζει οτι πρέπει να κανω ΜΟΝΟ τις αναγγελίες που προβλέπονται απο τα ΠΔ 108/2013, ΠΔ 112/2012-114/2012-115/2012-1/2013 και 113/2012

Μπορεί να μου δώσει καποιος μια συμβουλή;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τα δικαιώματα μου βαση του ΒΔ 657; Μελέτη, επίβλεψη πυροπροστασίας κλπ;

Και τελος παντων το πρόβλημα είναι οτι η ΕΕΤΕΜ ζητάει στην σφραγίδα για τους Ηλεκτρολόγους και Μηχανολόγους Μηχανικούς, τον Αριθμό Αδείας της Δ/νσης Βιομηχανίας της εκάστοτε Περιφέρειας (τον οποίο αρνούνται να μου εκδόσουν)

http://www.eetem.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=440&Itemid=79

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τί πρόβλημα υπάρχει,πραγματικά.Εγώ πήγα στην Δ/νση Βιομηχανίας της περιοχής μου,είχα έτοιμα τα δικαιολογητικά,πέρασα μετά από 2 μέρες,πήρα την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και τέλος.Τί εννοείς ότι πρέπει να κάνεις μόνο τις αναγγελίες που προβλέπονται;Το τί γράφει η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για τους Μηχανολόγους είναι συγκεκριμένο,δεν το επιλέγεις εσύ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

και γω συναδελφοι με τη σειρα μου ηθελα να ρωτησω ..καποιος να με κατατοπισει ...

 

αν θελω να κανω εναρξη στην εφορια γιατι θελω να ανοιξω γραφειο πχ  ...σαν ελευθερος επαγγελματιας (φανταζομαι) ....Εγω μετα πρεπει να πληρωνω καποιο παγειο στην εφορια καθε τριμηνο ή αναλογα με το μπλοκακι παροχης υπηρεσιων θα πληρωνω το ποσο που προβλεπεται ...

 

Δηλαδη θελω να πω ...αν για ενα τριμηνο δε μπει κανεις στο γραφειο μου εγω θα πρεπει να πληρωσω στην εφορια παγεια ποσα ???? ή πχ αν κανω παροχη και παρω αμοιβη 200 ευρο θα πρεπει να πληρωσω το 23% ......????   αυτο δε ξερω ...καποιος παλιος αν μπορει να με κατατοπισει ..

 

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ρίξε μια ματιά στα φορολογικά! Θα βρεις πολλά θέματα που μας ταλαιπωρούν! Το 23% είναι ΦΠΑ και το αποδίδουμε μέσω του εντύπου Φ2 στο GSIS κάθε 3 μήνες αν είσαι χρεωστικός. Εκτός και αν μπεις στη ρύθμιση για απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων < 10000 Ε τζίρο. Από εκεί και έπειτα δεν είναι το ΦΠΑ για κάποιον που ξεκινάει, αλλά οι εισφορές στον ΟΑΕΕ κάθε 2μηνο που τρέχουν ανεξαρτήτως αν έχεις ή δεν έχεις δουλειά. Ακόμα, υπάρχει και το τέλος επιτηδευματία μία φορά το χρόνο. Ρώτησε τον λογιστή σου γιατί είναι αρκετά αυτά που πρέπει να γνωρίζεις. 

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλεύσου ΑΜΕΣΑ λογιστή και ΕΕ μηχανικό.

Πριν κάνεις οτιδήποτε.

 

edit

Το θέμα μιλάει για μηχανικούς Τ.Ε., γι'αυτό και η αναφορά στον ΟΑΕΕ.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ρίξε μια ματιά στα φορολογικά! Θα βρεις πολλά θέματα που μας ταλαιπωρούν! Το 23% είναι ΦΠΑ και το αποδίδουμε μέσω του εντύπου Φ2 στο GSIS κάθε 3 μήνες αν είσαι χρεωστικός. Εκτός και αν μπεις στη ρύθμιση για απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων < 10000 Ε τζίρο.  ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΝΑΡΞΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.