Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Μα δεν το απαιτεί ο νόμος. Οπότε γιατί να κάνουμε παραπανίσια δουλειά. Έτσι και αλλιώς η παραπανίσια κάτοψη δεν θα έχει δικιά μας σφραγίδα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό ακριβώς! Και γι' αυτό θεωρώ ότι, είναι ορθότερο (κυρίως για την ολοκληρωμένη παρουσίαση της αυτοτελούς και ανεξάρτητης ιδιοκτησίας) στο "ειδικό πεδίο" που ζητάει το σύστημα τα εγκεκριμένα σχέδια, να βάζω σε ξεχωριστά αρχεία pdf, το στέλεχος, τις κατόψεις, το τοπογραφικό, την τομή. Ενώ στα άλλα "ειδικά πεδία" με τίτλο "Κάτοψη" και "Τομή" να βάζω αυτά ακριβώς στα οποία έχω επέμβει, σφραγίσει και υπογράψει. Πλεονασμός μεν, θεωρώ ότι, θα το βρούμε μπροστά μας δε (κυρίως στην ηλεκτρονική ταυτότητα).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στο πεδίο (στέλεχος, τοπογραφικό κλπ) βάζω το στέλεχος της αδείας και το τοπογραφικό διάγραμμα.

Στο πεδίο 'κατόψεις' βάζω τις εγκεκριμένες κατόψεις με τίτλους αρχείων 'κάτοψη υπογείου οικ.αδείας κλπ κλπ' και τα δικά μου σχέδια (όπου έχουν γίνει) με τίτλους 'νέα κάτοψη υπογείου' κλπ κλπ 

Αντίστοιχα με την ίδια λογική και στα πεδία 'τομές' , 'διάγραμμα κάλυψης'

 

Ερώτηση : Στα σχέδια που κάνετε, είτε εκ νέου είτε επέμβαση στο εγκεκριμένο, τη σφραγίδα-υπογραφή την εισάγετε ως image? 

Edited by dpsemmas
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στο πεδίο (στέλεχος, τοπογραφικό κλπ) βάζω το στέλεχος της αδείας και το τοπογραφικό διάγραμμα.

Στο πεδίο 'κατόψεις' βάζω τις εγκεκριμένες κατόψεις με τίτλους αρχείων 'κάτοψη υπογείου οικ.αδείας κλπ κλπ' και τα δικά μου σχέδια (όπου έχουν γίνει) με τίτλους 'νέα κάτοψη υπογείου' κλπ κλπ 

Αντίστοιχα με την ίδια λογική και στα πεδία 'τομές' , 'διάγραμμα κάλυψης'

 

Ερώτηση : Στα σχέδια που κάνετε, είτε εκ νέου είτε επέμβαση στο εγκεκριμένο, τη σφραγίδα-υπογραφή την εισάγετε ως image? 

Εγώ την εισάγω ως image(bmp)

Link to comment
Share on other sites

 

Αν κατατέθηκε αίτηση μετά την κατάργηση των κρατήσεων υπέρ ΤΕΕ προφανώς και δεν πληρωνουμε τις κρατήσεις αυτές.

 

Σχετικά με τι σχέδια ανεβάζουμε στο σύστημα, που ήταν απορία ενός συναδέλφου, αυτά καθορίζονται επακριβώς από τις διατάξεις του Ν. 4014 καθώς και Εγκυκλίου που εξέδωσε το ΥΠΕΚΑ.

Απορώ γιατί ρωτάτε πράγματα που έχουν διευκρινιστεί πλήρως.

 

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

Edited by PERIKLIS1
Link to comment
Share on other sites

Καταργήθηκαν οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και δεν το έχω καταλάβει?

Εγώ γιατί τις πληρώνω και μάλιστα στην νόμιμη αμοιβή?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στο πεδίο (στέλεχος, τοπογραφικό κλπ) βάζω το στέλεχος της αδείας και το τοπογραφικό διάγραμμα.

Στο πεδίο 'κατόψεις' βάζω τις εγκεκριμένες κατόψεις με τίτλους αρχείων 'κάτοψη υπογείου οικ.αδείας κλπ κλπ' και τα δικά μου σχέδια (όπου έχουν γίνει) με τίτλους 'νέα κάτοψη υπογείου' κλπ κλπ 

Αντίστοιχα με την ίδια λογική και στα πεδία 'τομές' , 'διάγραμμα κάλυψης'

 

Ερώτηση : Στα σχέδια που κάνετε, είτε εκ νέου είτε επέμβαση στο εγκεκριμένο, τη σφραγίδα-υπογραφή την εισάγετε ως image? 

 

Αναφέρεται πουθενά ότι τα σχέδια πρέπει να ανεβαίνουν στο σύστημα του ΤΕΕ σφραγισμένα; Όχι! Τότε γιατί κάνετε τη ζωή σας δύσκολη και αναλλώνεστε σε ασκοπες συζητήσεις;

Αν τα χρησιμοποιησετε καποια στιγμη σε καποια δημόσια υπηρεσία τότε θα τα εκτυπώσετε και θα τα σφραγίσετε.

 

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Αν κατατέθηκε αίτηση μετά την κατάργηση των κρατήσεων υπέρ ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ προφανώς και δεν πληρώνεις τις κρατήσεις αυτές. Σχετικά με τι σχέδια ανεβάζουμε στο σύστημα, που ήταν απορία ενός συναδέλφου, αυτά καθορίζονται επακριβώς από τις διατάξεις του Ν. 4014 καθώς και Εγκυκλίου που εξέδωσε το ΥΠΕΚΑ. Απορώ γιατί ρωτάτε πράγματα που έχουν διευκρινιστεί πλήρως. Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Καταργήθηκαν οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και δεν το έχω καταλάβει?

Εγώ γιατί τις πληρώνω και μάλιστα στην νόμιμη αμοιβή?

Υπέρ ΤΕΕ εννούσα, θα διορθώσω το παραπάνω post μου. Υπέρ ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ κανονικά πληρώνουμε.

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.