Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Προσωπικά, τα έχω ετοιμάσει όλα τα σχέδια και τα έντυπα σε PDF και τα έχω δώσει στους πελάτες σε CD και σιγά σιγά τα ανεβάζω και στο σύστημα του ΤΕΕ. Είναι χρονοβόρα η διαδικασία του upload και δεν σας κρύβω πως με έχει κουράσει, μιας και θέλει αρκετή υπομονή ......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι απλά υπομονή, αλλά και γερά νεύρα, αφού κάθε λίγο και λιγάκι σε πετάει έξω και δεν ανεβάζει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις απολύτως κανέναν λόγο τότε να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο νόμο.......

Ναι 

αλλά εγώ έχω πληρωθεί και έχω κόψει απόδειξη για τις δικές μου εργασίες (Α και Β φάση του νόμου) δίνοντάς τους το παράβολο (το οποίο δεν πληρώθηκε)

Φοβάμαι μην φανώ ασυνεπής.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Ασυνεπής σε τι? Δεν γίνεται (και δεν θα είχε και νόημα) να προχωρήσεις στη Β' φάση αν δεν ολοκληρωθεί πρώτη η Α', η οποία όμως ΜΕ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ δεν ολοκληρώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φίλε μου θα έχεις κι εσύ πρόβλημα!

Κατά πάσα πιθανότητα δες τη σύμβαση που έχεις υπογράψει με τον πελάτη σου πολύ προσεκτικά......

Αυτός πια πάει τον έχασε το νόμο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν για να δώσω βεβαίωση 4014 για πώληση διαμερίσματος, αλλά βρήκα αυθαιρεσίες που πρέπει να τακτοποιηθούν (διαφορετική διαμερισμάτωση). Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι το στο ηλεκτρονικό σύστημα μπορώ να υποβάλω κανονικά δήλωση ένταξης στο Ν.4014. Γνωρίζετε αν το ηλεκτρονικό σύστημα δέχετε νέες δηλώσεις μετά τις 31/5/2013;

 

 

Σε νέα δήλωση υπαγωγής στο Ν. 4014 που έγινε στις 27/5/2013 και το παράβολο πληρώθηκε στις 31/5/2013, μέχρι πότε ο ιδιοκτήτης μπορεί να πληρώσει εφάπαξ με 20% έκπτωση;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν για να δώσω βεβαίωση 4014 για πώληση διαμερίσματος, αλλά βρήκα αυθαιρεσίες που πρέπει να τακτοποιηθούν (διαφορετική διαμερισμάτωση). Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι το στο ηλεκτρονικό σύστημα μπορώ να υποβάλω κανονικά δήλωση ένταξης στο Ν.4014. Γνωρίζετε αν το ηλεκτρονικό σύστημα δέχετε νέες δηλώσεις μετά τις 31/5/2013;

Στο σύστημα και βέβαια μπορείς να μπεις και να δηλώσεις οτι θέλεις αλλά:

 

Δεν θα γίνονται αποδεκτές από το σύστημα πληρωμές Τελών Υπαγωγής (Παραβόλων) τα οποία θα έχουν καταβληθεί σε Τράπεζα μετά την 31/5/2013 ανεξάρτητα από την αναγραφόμενη ημερομηνία λήξης τους.

 

 

Θα πρέπει να περιμένεις τον καινούργιο Νόμο

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν για να δώσω βεβαίωση 4014 για πώληση διαμερίσματος, αλλά βρήκα αυθαιρεσίες που πρέπει να τακτοποιηθούν (διαφορετική διαμερισμάτωση). Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι το στο ηλεκτρονικό σύστημα μπορώ να υποβάλω κανονικά δήλωση ένταξης στο Ν.4014. Γνωρίζετε αν το ηλεκτρονικό σύστημα δέχετε νέες δηλώσεις μετά τις 31/5/2013;

"Ο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ είπε ότι...."

 

Γιατί με το που διαβάζω αυτήν τη φράση βγάζω αφρούς???

 

Πες τον συμβολαιογράφο ότι ΕΣΥ, εάν θέλει ο πελάτης σου, θα κάνεις τη δήλωση (ΟΠΩΣ ΕΞΑΛΛΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ Ο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ), αλλά:

1) Θα απαιτήσεις να σε προπληρώσουν το 100% της αμοιβής σου.

2) Δεν θα έχεις υπαιτιότητα εάν δεν γίνει δεκτή η πληρωμή και η δήλωση πάει... άπατη!

 

Μη σου πω και 3) Ο πελάτης να παραπονεθεί στον ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗ συμβολαιογράφο!!!

 

ΥΓ: Προφανώς και δεν τα βάζω με εσένα Βασίλη, αλλά αυτό με τους παντογνώστες συμβολαιογράφους με έχει αγανακτήσει!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναγράφω κι εδώ για να εμπεδωθεί!

Να πεις στο συμβολαιογράφο πριν αρχίσει και δίνει ....συμβουλές, να μάθει πρωτίστως να κάνει καλά τη δουλειά του....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.