Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Κι αν λέω εγώ τώρα, στη συνέχεια ένας εκ των συνιδιοκτητών κινηθεί νομικά εναντίον του έτερου συνιδιοκτήτη, ο οποίος προέβη μόνος του στη ρύθμιση με τον 4014, εσύ τι θα κάνεις;;;;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά ...ξεμπερδέματα στα δικαστήρια, διότι θα στραφεί και εναντίον του μηχανικού.......

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι σε κοινόχρηστο, νομίζω σε καλύπτει η συγκεκριμένη ερωταπάντηση.

 

Εγώ τουλάχιστον σε περίπτωση 2 αδερφών, που είχαν ένα ακίνητο 50-50 πήρα υ/δ από τον ένα από τους δύο.

Εννοείται ότι και ο άλλος ήταν ενήμερος για την υπαγωγή όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν απλά ε/α δεν θα τον κάλυπτε σε καμμία περίπτωση.

Αλλά είναι νόμος... 

Αλλά ας μάθουμε αν είναι σε Κ/Χ ή όχι..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεώρησα δεδομένο το εκτός Κ/Χ. Από εκεί και πέρα , ο νόμος δεν επιβάλλει συναίνεση.

Ο δε μηχανικός δηλώνει κατ'εντολή του ιδιοκτήτη. Για την ακρίβεια , εξουσιοδοτεί ο ιδιοκτήτης τον μηχανικό να κάνει την δήλωση.

Θα ήθελα να μου πείτε με ποιά κατηγορία θα πάει ο μηχανικός κατηγορούμενος στο δικαστήριο ?

 

Ποινικό αδίκημα ΔΕΝ υπάρχει. Αρα μας μένει το αστικό.

Αγωγή κατά του μηχανικού για ποιό πράγμα να γίνει ? Ποία η ζημία του συνιδιοκτήτη που οφείλεται στον μηχανικό ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση συνιδιοκτήτη που "τρέχει" τον έτερο συνιδιοκτήτη και το μηχανικό(μέχρι τώρα έχει πληρώσει από την τσέπη του 500 ευρώ σε δικηγόρο κ.λπ. κι έχει χάσει 7 εργάσιμες ημέρες κ.λπ.) σε δικαστήρια διότι δεν επιθυμούσε την υπαγωγή στον 4014 για διώροφο ακίνητο στη Βούλα. Ο έτερος συνιδιοκτήτης σταμάτησε και να πληρώνει τις δόσεις και έπονται κι άλλα ...στη συνέχεια.

 

Αναφέρω μόνο ότι, οι δύο συνιδιοκτήτες ήταν ζευγάρι, ατύπως έχουν χωρίσει και δεν δίνει ο ένας στον άλλο διαζύγιο και φυσικά όλο το "σκηνικό" στήθηκε για το μοίρασμα της κοινής περιουσίας.

Εγώ "εκπροσωπώ" την κυρία, που τρέχει τον κύριο στα δικαστήρια, με πολύ ..."μάγκα" δικηγόρο!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ πέρα από τα προβλήματα που μπορεί να έχουν μεταξύ τους οι συνιδιοκτήτες, ο νόμος λέει ότι σε οριζ. ιδιοκτησίες δεν απαιτείται συναίνεση. Στο τέλος δηλαδή δεν γίνεται να μη δικαιωθεί ο μηχανικός που ακολούθησε το νόμο. Βέβαια το τρέξιμο στα δικαστήρια και τα έξοδα σε δικηγόρους θα γίνουν αλλά θέμα μη δικαίωσης δεν τίθεται νομίζω.

Τώρα αν μιλάμε για κοινόχρηστους χώρους και εξ' αδιαιρέτου το πράγμα αλλάζει. Μου έτυχε πριν ένα μήνα τακτοποίηση σε κοινόχρηστο που το βράδυ μου έφεραν οι συνιδιοκτήτες τις συναινέσεις και το πρωί ήρθαν και τις ζήτησαν πίσω επειδή τελικά μετάνιωσαν!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο αξίζει τότε το 1.200 της αμοιβής για τη ρύθμιση, αν πληρώσεις π.χ. 1.000 για δικηγόρους κ.λπ. επειδή κάθε "βλαμμένος" έτσι γουστάρει να σε τρέχει κι εσένα γιατί τρέχει τον έτερο;;;;

Βεβαίως ο νόμος είναι ξεκάθαρος!!!! 

 

Άκρη όμως δεν μπορείς να βγάλεις και να "ξεγλυστρίσεις" άκοπα κι ανέξοδα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.