Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα. Και τα διπλάσια να πάρεις ως αμοιβή πάλι δεν αξίζει. Γι' αυτό και είπα ότι ναι μεν θα δικαιωθεί σίγουρα ο μηχανικός αλλά τα έξοδα στους δικηγόρους και το τρέξιμο στα δικαστήρια δεν θα το γλιτώσει προκειμένου να αποδείξει το δίκιο του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προέβη στη συγκεκριμένη ρύθμιση αυθαιρέτου χωρίς την εξουσιοδότηση του συγκεκριμένου ιδιοκτήτη.

Δεν θα έχει κανένα ουσιαστικό, νομικό ή τυπικό πρόβλημα.

Είναι όμως κι αυτός συγκατηγορούμενος.

Μόνο θα πληρώνει και θα χάνει το χρόνο του διότι θα πάει πολύ μακριά η ...βαλίτσα αυτή (β' βαθμό κ.λπ.).....

Και το σημαντικότερο είναι φίλος.....

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο και offtopic, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις όπου την αθώωση την έχεις σίγουρη, δεν μπορείς να πεις ότι "Εγώ δεν έχω μία. Δεν πληρώνω τίποτα!"... Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις? Δηλαδή ντε και καλά να πληρώνεις δικηγόρους κλπ επειδή κάποιος θέλει να σε τρέχει στα δικαστήρια?

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο και offtopic, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις όπου την αθώωση την έχεις σίγουρη, δεν μπορείς να πεις ότι "Εγώ δεν έχω μία. Δεν πληρώνω τίποτα!"... Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις? Δηλαδή ντε και καλά να πληρώνεις δικηγόρους κλπ επειδή κάποιος θέλει να σε τρέχει στα δικαστήρια?

Νομίζω ότι αν αθωωθείς μπορείς μετά να κάνεις αίτημα στο δικαστήριο να σε αποζημιώσει αυτός που σε κατηγόρησε. Δεν ξέρω υπό ποιες προϋποθέσεις γίνεται αυτό όμως σίγουρα γίνεται και υποχρεώνεται ο άλλος να σου δώσει τα χρήματα που σου έφυγαν για δικηγόρους κλπ. Βέβαια μέχρι να τα πάρεις (αν καν) μπορεί να περάσει αρκετός καιρός και ο άλλος να το "ξεχάσει". Οπότε άντε ξανατρέχα σε δικηγόρο να του το "θυμήσει" με μια αγωγή κλπ κλπ :D

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν αθωωθείς μπορείς μετά να κάνεις αίτημα στο δικαστήριο να σε αποζημιώσει αυτός που σε κατηγόρησε. Δεν ξέρω υπό ποιες προϋποθέσεις γίνεται αυτό όμως σίγουρα γίνεται και υποχρεώνεται ο άλλος να σου δώσει τα χρήματα που σου έφυγαν για δικηγόρους κλπ. Βέβαια μέχρι να τα πάρεις (αν καν) μπορεί να περάσει αρκετός καιρός και ο άλλος να το "ξεχάσει". Οπότε άντε ξανατρέχα σε δικηγόρο να του το "θυμήσει" με μια αγωγή κλπ κλπ :D

 

Δεν γίνεται με "αίτημα" αλλά με αγωγή αποζημίωσης (δηλαδή, κι άλλα έξοδα).....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.