Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Παίδες ερώτηση...περίπτωση 4014 σε ολοκληρωμένη με ανεβασμένα όλα τα αρχεία-δικαιολογητικά πλην της μελέτης στατικής επάρκειας που απαιτείται, θα πρέπει υποχρεωτικά να πάει στον 4178 ή να ανεβεί μέχρι 30/9 αν τελικά κλείσουν το σύστημα?

 

Επίσης που καταλήξαμε για περιπτώσεις ρυθμίσεων εμπορικών καταστημάτων σε πολυόροφες οικοδομές? Θα απαιτηθεί μελέτη στατικής επάρκειας όλου του κτιρίου για μια πχ προσθήκη κατ`επέκταση ή κλείσιμο παταριού του εν λόγω καταστήματος?

 

Μήπως τελικά μελέτη στατικής επάρκειας δεν απαιτείται σε ΟΛΑ τα καταστήματα,αλλά μόνο αν πρόκειται για ειδικό κτίριο πχ κτίριο γραφείων κτλ? Αν πρόκειται για κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικίες κ η ρύθμιση αφορά το ισόγειο κατάστημα?

 

Αν γίνεται, γράψτε λίγο σε ποιές περιπτώσεις απαιτείται μελέτη κ οχι απλό ΔΕΔΟΤΑ,γιατί μπερδεύτηκα τελείως...

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες ερώτηση...περίπτωση 4014 σε ολοκληρωμένη με ανεβασμένα όλα τα αρχεία-δικαιολογητικά πλην της μελέτης στατικής επάρκειας που απαιτείται, θα πρέπει υποχρεωτικά να πάει στον 4178 ή να ανεβεί μέχρι 30/9 αν τελικά κλείσουν το σύστημα?

 

Επίσης που καταλήξαμε για περιπτώσεις ρυθμίσεων εμπορικών καταστημάτων σε πολυόροφες οικοδομές? Θα απαιτηθεί μελέτη στατικής επάρκειας όλου του κτιρίου για μια πχ προσθήκη κατ`επέκταση ή κλείσιμο παταριού του εν λόγω καταστήματος?

 

Μήπως τελικά μελέτη στατικής επάρκειας δεν απαιτείται σε ΟΛΑ τα καταστήματα,αλλά μόνο αν πρόκειται για ειδικό κτίριο πχ κτίριο γραφείων κτλ? Αν πρόκειται για κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικίες κ η ρύθμιση αφορά το ισόγειο κατάστημα?

 

Αν γίνεται, γράψτε λίγο σε ποιές περιπτώσεις απαιτείται μελέτη κ οχι απλό ΔΕΔΟΤΑ,γιατί μπερδεύτηκα τελείως...

 

Σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικίες και κατάστημα στο ισόγειο που τακτοποιήθηκε αυθαιρεσία, εγώ έκανα ΔΕΔΟΤΑ και όχι Μελέτη Στατ. Επάρκειας.

Λογικά, όπου θα απαιτείται στατική μελέτη, αυτή θα αφορά το κτίριο στο σύνολο του και όχι την μεμονωμένη οριζόντια ιδιοκτησία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το αντιμετωπίζω κι εγώ, αλλά δεν είμαι ακόμα απολύτως βέβαιος ότι, πράττω σωστά και σύμφωνα με το νόμο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία υποβολής του ηλεκτρομηχανολογικου ελέγχου με το ν.4014/11 μέχρι πότε είναι;;;;;;;

μέχρι 30/9/2013 ή σε 5 χρόνια;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως όλων των άλλων απαραίτητων και αναγκαίων εγγράφων κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μια περίπτωση με προαπαιτούμενη Τ.Ε. Η/Μ την άφησα για να την πάω με 4178, όπου γράφει ότι μπορεί να κατατεθεί μέσα σε 5 χρόνια από την υπαγωγή...δεν είμαι σίγουρη ότι έκανα καλά παρ' όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

O νόμος 4178 τα έχει πάει έως 8 Φεβρουαρίου 2015....

Ο νόμος 4014 ορίζει ως προθεσμία την 30.9.2013.....

Ο καλαφάτης και το ΤΕΕ για τις ολοκληρωμένες υπαγωγές του 4014 μάλλον θα το σταματήσουν στις 30.9.2013....

Ο νόμος 4178 λέει για τις σε προσωρινή υπαγωγή δηλώσεις του 4014 ότι, πρέπει το αργότερο έως 7.2.2014 να ξαναενταχθούν στο νέο νόμο και μετά υπάρχει ένα εξάμηνο περιθώριο για ν' ανέβουν τα σχέδια κ.λπ.

 

Δηλαδή, ......"πιασ' τ' αυγό και κούρευτο"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.