Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Ο νόμος λέει για όσες είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή, εφόσον ειδοποιηθούν από το ΤΕΕ, πρέπει μέσα σε 10 ημέρες να σταλούν σχέδια, έγγραφα, φωτογραφίες, παραστατικά, ΔΔΤΦΟ κ.λπ.

Μπορεί να το ενεργοποιήσουν, μπορεί να φανούν ανεκτικοί και να περιμένουν μέχρι Δεκέμβριο...

Θα μας πουν....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ειχα διαβασει κι εγω αυτο περι των 10 ημερων, ισχυει.

Το θεμα ειναι αν θα δειξουν ανεκτικοτητα αναφορικα με τα σχεδια και τα λοιπα στοιχεια που θα πρεπει να υποβληθουν ουτως ωστε να οριστικοποιηθει η υποβολη και στη Β' φαση...

Αλλιως προβλεπω να τρεχουμε και να μη φτανουμε...

Τα σκανερ θα παρουνε φωτια, τα pdf θα δινουν και θα παιρνουν, ενω ακομα δεν ξερουμε πολλα πραγματα αναφορικα με τα απαιτουμενα δικαιολογητικα, πχ ΔΔΤΦΟ, Τεχνικες εκθεσεις, αποδεικτικα παλάιοτητας κλπ κλπ κλπ

Οτι ηθελε προκυψει παιδες!

Link to comment
Share on other sites

Όντως ισχύει το 10ήμερο σε ολοκληρωμένες υπαγωγές. Τσεκάρουμε τετραγωνάκι/ΥΔ ότι εντός 10ημέρου από το "ξεκλείδωμα" του συστήματος θα υποβάλλουμε όλα τα στοιχεία κλπ. Μέχρι τότε είμαστε θεματοφύλακες των στοιχείων αυτών.

 

Βεβαίως θέματα με τα δελτία δομικής τρωτότητας καθώς και άλλα πλείστα διαδικαστικά ελλείματα και αντιφάσεις (πχ ΥΔ ιδιοκτητη για την περίπτωση μη ύπαρξης λοιπών αποδεικτικών στοιχείων), ειδικά όταν έχουν γίνει ολοκληρωμένες υπαγωγές, δεν έχουν ακόμα λυθεί. Δυστυχώς εάν δεν επεκταθούν οι προθεσμίες υποβολής (δηλαδή το 10ημερο) ώστενα ταυτιστούν με τις επίσημες παρατάσεις υποβολής, για μία ακόμη φορά το σύστημα θα είναι ελλειματικό, ίσως και άδικο.

 

Και πάλι θα λειτουργούμε με προσευχές!

 

Συμφωνώ με τον ΙΑΣΟΝΑ, ας ελπίσουμε ότι θα φανούν ανεκτικοί...

Edited by timosm
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ το ΤΕΕ να απαιτήσει μέσα σε 10 μέρες την κατάθεση των σχεδίων κτλ, που δηλώνουμε ότι έχουμε στην κατοχή μας, κλικάροντας στο αντίστοιχο κουτάκι.

 

Θα μπορούσε να το κάνει εφόσον ΗΔΗ γνωρίζαμε ΕΠ' ΑΚΡΙΒΩΣ το τι και πώς θα καταθέσουμε. Εκεί ΟΚ, ας τα απαιτούσε!!!

 

ΑΛΛΑ

 

Έτσι όπως ΤΩΡΑ, αυτή τη στιγμή, μας λέει τι και πώς θα παραδώσουμε, θέλω να πιστεύω ότι ΔΕΝ θα μας ΠΗΔΗΞΕΙ, αλλά θα μας υποστηρίξει!

 

Ονειρεύομαι που θέλω υποστήριξη από το ΤΕΕ ?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.