Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Καταρχήν λέβητας πετρελαίου με λέβητα αερίου δεν υπάρχει...Μάλλον μιλάς για κεντρική θέρμανση με φυσικό αέριο. Αν ναι τότε θα χρειαστείς καυσανάλυση για τον βαθμό απόδοσης. Από αυτό που δίνεις δεν βγάζεις άκρη...Καλά καλά δεν φαίνεται καν η ισχύς λέβητα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εννοουσα αντικαταστήσει, typo error :)

καυσαναλυση δε βλεπω να γινεται εντος των ημερων, την κατσαμε τη βαρκα, χωρια που δεν ειναι κουμπωμενο το μηχανημα (τουλαχιστον σημερα)

εχω δικαιωμα να βαλω θεωρητικο επειδη εκανα την επιθεωρηση σε περιοδο που δεν "επαιζε" πρακτικά λέβητας ?

Link to comment
Share on other sites

εχω δικαιωμα να βαλω θεωρητικο επειδη εκανα την επιθεωρηση σε περιοδο που δεν "επαιζε" πρακτικά λέβητας ?

 

Για μένα οχι, γιατί το χαρτί της ΕΠΑ έχει ημερομηνία 10/10/12, οπότε μεχρι χθές προχθές μπορούσε να βγάλει χαρτί καυσανάλυσης

Τώρα αν θες να το ρισκάρεις προχώρα με θεωρητικό

Link to comment
Share on other sites

Για μένα οχι, γιατί το χαρτί της ΕΠΑ έχει ημερομηνία 10/10/12, οπότε μεχρι χθές προχθές μπορούσε να βγάλει χαρτί καυσανάλυσης

Τώρα αν θες να το ρισκάρεις προχώρα με θεωρητικό

 

εντάξει η επιθεώρηση έγινε 9/10 και απλά εξέδωσα το πιστοποιητικό 2 μήνες μετά 8-)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον που δεν είναι κουμπωμένος ο λέβητας, νομίζω πως μπορείς να πας με θεωρητικό σύστημα. Το Φ.Ε.Ε. της ΕΠΑ το μόνο που αναγράφει είναι η ονομασία του κατασκευαστή και ισχύ "ΑΓΝΩΣΤΟ". Και συνιστά να γίνου ρυθμίσεις και να σταλεί αντίγραφο του φύλλου ελέγχου καυσαερίων και ρυθμίσεων στη υπηρεσία τους. Είναι σαν να είσαι ακόμα χωρίς σύστημα θέρμανσης. Και έτσι είναι δηλαδή.

 

@dib

Το μέχρι προχθές από που προκύπτει;

 

edit: AristidisZ, ένα ένα τα λες. Τι να πω;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

εννοεί ότι θεωρητικά εφόσον είχε ολοκληρωθεί η εγκατάσταση μπορούσαν να είχαν βγάλει φύλλο

εγώ πάω με θεωρητικό, για να αποφύγω και άλλα κακοτράχαλα μονοπάτια (λέγε με Aw χωρίς κατόψεις και τοπογραφικό)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας με θεωρητικό....αλλά πιστεύω έτσι θα αδικήσεις το κτίριο μιας και θα ορίσεις λέβητα πετρελαίου με όλα τα σχετικά.....

Link to comment
Share on other sites

@dib

Το μέχρι προχθές από που προκύπτει;

 

pano

Δεν προκύπτει απο πουθενά

Απλά είπα στο AristidisZ, οτι απ τον Οτώβριο που έχει πάρει το ΟΚ για σύνδεση με το δίκτυο του αερίου, θα μπορούσε να τον συνδέσει και να βγάλει και χαρτί καυσανάλυσης αλλα ο ιδιοκτήτης προτίμησε να βγάλει το ΠΕΑ χωρις να κάνει τίποτα απο τα παραπάνω

(αν κατάλαβα καλά τώρα πρόσφατα τον φώναξε να κάνει το ΠΕΑ και εκεί κολλάει το μέχρι χθές προχθές)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά συμβαίνουν όταν δεν γίνεται σωστή και ολοκληρωμένη δουλειά από άλλους και έρχεται ο φίλος Aristidis και ο κάθε Aristidis για να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολυπαραγοντικό, και το ΠΕΑ βγαίνει λόγω υποχρέωσης και κακώς νοούμενης επαγγελματικής συνεργασίας.

Στα "καθαρά" δικά μου, και εγώ τα απαιτώ, απλά όταν μπλέκονται τρίτοι και υπάρχουν διάφορα είδη συνεργασίας, δυστυχώς κάποιες φορές δε μπορείς να αρνηθείς, δε μπορείς να μιλήσεις άσχημα (που στη τελική δικαίωμά μου είναι, εμένα μια πελάτη μου που με έστησε και μου το παιζε κινέζα την έστειλα από κει που ήρθε, με όχι τόσο κομψό τρόπο, καλώς, κακώς, δε με απασχολεί, όταν πρόκειται να κάνω "ζημιά" στον εαυτό μου και μόνο)

Να μην επεκταθώ περαιτέρω

Ευχαριστώ παιδιά ακόμα μια φορά για τις συμβουλές σας :)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.