Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nerak thanks.

Δεν θέλω να το αναρτήσεις, αλλά θα θελα να μου πεις αν η απάντηση με την προσωπική άποψη του συναδέλφου συνοδεύεται από ονοματεπώνυμο.

Γιατί αν θα θελε κουβεντούλα με προσωπικές απόψεις ας έπαιρνε τηλέφωνο, και όχι να στείλει e-mail.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνοδεύεται. Εντάξει, τον ρώτησα με mail και μου απάντησε με τον ίδιο τρόπο, πολύ άμεσα.

Πάντως μπορούμε τις γραπτές απαντήσεις να τις κρατάμε στο αρχείο. Τώρα αν αυτές μπορούν

να μας καλύψουν σε μια στραβή, αυτό είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και βοηθάνε σε περίπτωση στραβής. Αν τους αποδείξεις ότι ακολούθησες οδηγίες μηχανικού της ΕΥΕΠΑΝ, αποκλείεται να υποστείς κυρώσεις (πιστεύω)

Δε μιλάω βέβαια για τις εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μου φαίνεται στα πλαίσια της κοινής λογικής. Από την άλλη αν μετά από 2,5 χρόνια και 2 τροποποιήσεις των ΤΟΤΕΕ, το υπουργείο εκφράζει ακόμα προσωπικές απόψεις, τότε καλά κρασιά.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕ ειναι μια πονεμενη ιστορια.

Μαιμουδιες, οπως προειπε συναδελφος γινονται αβερτα.

Ελεγχος να ερθει επι τοπου δυσκολο το θεωρω εως αδυνατο.

Το πολυ πολυ να σου ζητηθουν ηλεκτρονικα τα σχεδια και καμια φωτογραφια, υπολογισμοι κλπ

Ετσι εικαζω εγω...

Στα σεμιναρια που παρακολουθησα εγω επεμεναν ΟΛΟΙ οι εισηγητες οτι δεν απαιτειται

Και οπως αναφερθηκε απο πολλους εδω μεσα, οντως δεν υπαρχει ρητη απαγορευση εκδοσης ΠΕΑ αν δεν υπαρχει ΦΕ, απλως αναφερει οτι ο ιδιοκτητης ειναι υποχρεωμενος να συντηρει ετησιως και να βγαζει ΦΕ

 

Προσωπικα παντα ζηταω, οταν δεν υπαρχει, ουτε ΦΕ αλλα ουτε η δυνατοτητα να βρεθει, βλεπουμε και κρινουμε αναλογως.

Η ΥΔ σε καμια περιπτωση δεν ειναι λογος να μη λαβεις υποψιν τη θερμανση, ομως εγω ως επιθεωρητης ΚΤΗΡΙΟΥ πως μπορω να καταλαβω οτι ενας λεβητας ειναι κατεστραμμενος και δε συμφερει η συντηρηση του, γι αυτο και τον εχουν αφησει στην ακρη και δεν τον χρησιμοποιουν?

 

Κομματακι δυσκολο κατι τετοιο...

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα!

ΓΙΑΤΙ δε βγάζουν εγκύκλιο?οδηγία? δε ξερω τι που να λεει¨"Απαγορευεται η έκδοση ΠΕΑ χωρις ΦΕ λέβητα"?????

Link to comment
Share on other sites

Μα η ΤΟΤΕΕ αναφερει ρητα οτι ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη

Δεν αναφερει πουθενα για ευθυνες του μηχανικου

Μονο οτι το β.α. τον παιρνουμε απο το ΦΕ

Κι αν δεν υπαρχει?

 

Σιγη ιχθυος, καντε οτι καταλαβαινετε

Κι αν καποιος συναδελφος νομιζει οτι το 4% διαφορα στο β.α. του λεβητα ειναι χαωδης διαφορα, εγω τη θεωρω ελαχιστη, δεδομενων των αποτελεσματων που βγαζει

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μα η ΤΟΤΕΕ αναφερει ρητα οτι ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη

Δεν αναφερει πουθενα για ευθυνες του μηχανικου

Μονο οτι το β.α. τον παιρνουμε απο το ΦΕ

Κι αν δεν υπαρχει?

 

Σιγη ιχθυος, καντε οτι καταλαβαινετε

Κι αν καποιος συναδελφος νομιζει οτι το 4% διαφορα στο β.α. του λεβητα ειναι χαωδης διαφορα, εγω τη θεωρω ελαχιστη, δεδομενων των αποτελεσματων που βγαζει

 

Όπως θα έχετε καταλάβει αγαπητοί Συνάδελφοι, μέχρι τώρα, αυτό που ενδιέφερε στην κατασκευή κτιρίων, ήταν η έκδοση

της άδειας η κατασκευή του κελύφους και τα συνοδευτικά προς τέρψιν της κυρά Μάρως. Τώρα όμως, που η κατανάλωση

ενέργειας μπορεί να απαξιώσει ένα κτίριο, φαίνονται αεκετές αλήθειες. Τα Η/Μ συστήματα παίζουν σημαντικότατο ρόλο μαζί

με την ποιοτική θερμομόνωση του κελύφους, τον προσανατολισμό κλπ.

Στις επιθεωρήσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα, ειδικά στις πολυκατοικίες, για τους πιο σημαντικούς λόγους που θα αναφέρω

παρακάτω τα κτίρια αυτά το ποιό πιθανό ειναι κριθούν απο ενεργειακή σκοπιά τελεώς ασύμφορα.

Οι λόγοι αυτοί ειναι:

1. Στον ήδη υπερδιαστασιολογημένο λέβητα μειώνεται επι πλέον ο β.α. επειδή λιγότερα διαμερίσματα τον χρησιμοποιούν

(κυρίως για οικονομικούς λόγους)

2. Οι μελέτες θέρμανσης-ψύξης έγιναν πρόχειρα, αλλά και αυτές που έγιναν σωστά δεν εφαρμόσθηκαν

3. Οι μελέτες θερμομόνωσης έγιναν πρόχειρα, αλλά και αυτές που έγιναν σωστά δεν εφαρμόσθηκαν

Οπότε καλώς ψηφίστηκε ο ΚΕΝΑΚ, αλλά έχουμε πολυ δρόμο ακόμα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αφήνουμε απέξω τελικά και ένα άλλο επίσης σημαντικό ζήτημα. Υποθετικά λοιπόν ζητάμε παντού ΦΕ. Και ποιός μας λέει ότι είναι εντάξει; Ξέρετε σε πόσες περιπτώσεις το ΦΕ είναι ότι να'ναι (καμμία σχέση με την πραγματικότητα); Οτι η ίδια εταιρία έχει ίδιο βαθμό απόδοσης ΠΑΝΤΟΥ (διαφορετικοί ιδιοκτήτες και οικοδομές); Οτι σε οικοδομή 9 διαμερισμάτων με 9 διαφορετικούς λέβητες το ΜΟΝΟ που άλλαζε ήταν το όνομα σε 9 διαφορετικά ΦΕ; Και τελικά ποιός πιστοποιεί τους καυστηρατζήδες (αν βρείς τέτοιους); Ελπίζω η επιθεώρηση λεβήτων να γίνεται σωστά (αν και χλωμό αν κρίνω από την πορεία των πιστοποιητικών).

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξαναναφερθεί το ζήτημα που λες. Το θέμα είναι ότι εσύ είσαι καλυμμένος. Τι σε νοιάζει παραπέρα? Εκτός αν έχεις δικό σου συνεργείο....Και στην τελική για τα λεφτά των ΠΕΑ το υφιστάμενο φ.ε και πολύ είναι.... Το πως και γιατί ας το ψάξουν οι αρμόδιοι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.