Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Αν δεν έχεις το φύλλο ελέγχου λέβητα, ή αν δεν σε αφήσουνε να μπεις στο λεβητοστάσιο, τότε μάθε μόνο αν είναι λέβητας πετρελαίου, ή αερίου.

 

Βάζεις τότε έναν κακό βαθμό απόδοσης λέβητα, ας πούμε 0,88 και το βάζεις αυτό το νούμερο στο πρόγραμμα. Αφού δεν έχεις δει τον λέβητα για να εκτιμήσεις το μέγεθος του, αφενός δεν κάνεις υπερδιαστασιολόγηση, αφετέρου βάζεις αμόνωτες σωληνώσεις. Ως ισχύ βάλε ότι θέλεις 60KW, 80 KW κατ' εκτίμηση.

 

Κρατάς και μιά σημείωση ότι δεν σου επέτρεψαν να μπεις στο λεβητοστάσιο.

 

Αρα λέβητας πετρελαίου 60 KW - 0,88

 

Σωληνώσεις αμόνωτες, αρα Δίκτυο διανομής 0,89 κλπ

 

Αυτά 

ΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑ.....ΘΕΙΚΟ ΠΟΣΤ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν μπορείτε να μετρήσετε τον καυστήρα, δεν υπάρχει φύλλο ελέγχου λέβητα και θέλετε να είστε ξένοιαστοι, ετοιμάστε μια υπεύθυνη δήλωση για τον διαχειριστή που να λέει πως ο λέβητας δεν λειτουργεί για τεχνικούς λόγους και δεν έχει αποφασίσει ακόμα η συνέλευση της πολυκατοικίας την επισκευή τους.

 

Αφού την υπογράψει ο διαχειριστής, την φυλάτε στο συρτάρι σας και για την έκδοση του ΠΕΑ χρησιμοποιείτε το σύστημα θέρμανσης του κτηρίου αναφοράς, εκτός βέβαια αν υπάρχουν και άλλα συστήματα θέρμανσης ΄(π.χ. κλιματιστικά) οπότε τα λαμβάνετε υπ'όψιν.

Link to comment
Share on other sites

Ο λεβητας ειναι κοινοχρηστος και εχει δικαιωμα προσβασης καθε ιδιοκτητης, αρα και καθε εξουσιοδοτημενος αντιπροσωπος αυτου.

Μπες, δες και κρινε.

Να μη σε αφησουν δε γινεται. Δεν επιτρεπεται.

Λιγη εμπειρια να χεις μια ακρη θα τη βγαλεις.

Τωρα αν θελεις να εισαι τυπικος και δεν εεις ΦΕ λεβητα, φερε εναν καυστηρατζη να σου κανει μια μετρηη με 20€, να σου δωσει το μπεκακι που φοραει και το βαθμο αποδοσης και ολα τα αλλα καντα μονος σου...

 

Ενταξει το ποστ πιο πανω ειναι αληστου μνημης... Δυστυχως θα εκλειψουν τετοιοι συναδελφοι μετα τις εξετασεις οποτε θα παψουν να μας ψυχαγωγουν. Ευτυχως, θα ξεβρωμισει η πιατσα...

Link to comment
Share on other sites

 

Ενταξει το ποστ πιο πανω ειναι αληστου μνημης... Δυστυχως θα εκλειψουν τετοιοι συναδελφοι μετα τις εξετασεις οποτε θα παψουν να μας ψυχαγωγουν. Ευτυχως, θα ξεβρωμισει η πιατσα...

Δηλαδη συναδελφε υποστηριζεις οτι η αποστήθιση μερικων εκατονταδων σελιδων και επιτυχια σε καποιες ερωτησεις πολλαπλης επιλογης θα προσδώσει κι επαγγελματικη συνειδηση σε καποιους?

Με ολο το σεβασμο διαφωνω με την παραπανω αποψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο λεβητας ειναι κοινοχρηστος και εχει δικαιωμα προσβασης καθε ιδιοκτητης, αρα και καθε εξουσιοδοτημενος αντιπροσωπος αυτου.

Μπες, δες και κρινε.

Να μη σε αφησουν δε γινεται. Δεν επιτρεπεται.

Λιγη εμπειρια να χεις μια ακρη θα τη βγαλεις.

Τωρα αν θελεις να εισαι τυπικος και δεν εεις ΦΕ λεβητα, φερε εναν καυστηρατζη να σου κανει μια μετρηη με 20€, να σου δωσει το μπεκακι που φοραει και το βαθμο αποδοσης και ολα τα αλλα καντα μονος σου...

 

Ενταξει το ποστ πιο πανω ειναι αληστου μνημης... Δυστυχως θα εκλειψουν τετοιοι συναδελφοι μετα τις εξετασεις οποτε θα παψουν να μας ψυχαγωγουν. Ευτυχως, θα ξεβρωμισει η πιατσα...

 

Αν θες να είσαι τυπικός, δεν πρέπει να εκδόσεις κανένα ΠΕΑ σε κτήριο με λέβητα ονομαστικής ισχύος άνω των 20kW ή εγκαταστάσεις κλιματισμού ονομαστικής ισχύος άνω των 12kW μέχρι να ανοίξει το σύστημα για την έκδοση των αντίστοιχων ΠΕΑ θέρμανσης και κλιματισμού.

 

N4122/2013

"4. Από την 1.1.2014 και εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις υποχρεωτικής διενέργειας επιθεώρησης συστήματος θέρμανσης ή κλιματισμού των άρθρων 14 και 15, για την έκδοση ΠΕΑ απαιτείται η προσκόμιση της Έκθεσης Επιθεώρησης του Συστήματος Θέρμανσης ή Κλιματισμού."

 

Όσοι εντός του έχουμε εκδόσει ΠΕΑ σε κτήριο με λέβητα άνω των 20kW είμαστε παράνομοι, αν πάμε με το γράμμα του νόμου, είτε έχουμε χρησιμοποιήσει τα στοιχεία από το φύλλο ελέγχου λέβητα είτε όχι.

 

Υ.Γ. Στην περιοχή μου υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τους λέβητες, στις περισσότερες πολυκατοικίες έχουν πάρει απόφαση να μην βάλουν πετρέλαιο θέρμανσης επειδή υπάρχει έστω και ένας ένοικος που χρωστάει πολλά κοινόχρηστα.

Στην δεξαμενή δεν υπάρχει πετρέλαιο ούτε για να βάλει μπροστά τον λέβητα ο καυστηραντζής, το να τον λειτουργήσουν για ώρα ώστε για να πιάσει σταθερή θερμοκρασία λειτουργίας είναι τουλάχιστον ουτοπικό. Οι περισσότεροι λέβητες δεν έχουν χρησιμοποιηθεί περίπου 2 με 5 χρόνια. Οπως προανάφερα, μέχρι να αρχίσει η έκδοση ΠΕΑ συστημάτων θέρμανσης είμαστε παράνομοι είτε έχουμε το Φ.Ε. είτε όχι. Δεν ξέρω για τον νόμο αν υπάρχει διαχωρισμός σε "λίγο παράνομος" και "πολύ παράνομος".

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

sdim και με κοινόχρηστο φ.α. υπάρχει πρόβλημα. Κατά τ' άλλα συμφωνώ με ως προς το παράτυπο του θέματος.

 

Υ.Γ.: Μια και μόνη φορά είχα καλέσει καυστηραντζή και τον πλήρωσα ο ίδιος. Δεν λέει.

Link to comment
Share on other sites

Στην δεξαμενή δεν υπάρχει πετρέλαιο ούτε για να βάλει μπροστά τον λέβητα ο καυστηραντζής, το να τον λειτουργήσουν για ώρα ώστε για να πιάσει σταθερή θερμοκρασία λειτουργίας είναι τουλάχιστον ουτοπικό. Οι περισσότεροι λέβητες δεν έχουν χρησιμοποιηθεί περίπου 2 με 5 χρόνια. Οπως προανάφερα, μέχρι να αρχίσει η έκδοση ΠΕΑ συστημάτων θέρμανσης είμαστε παράνομοι είτε έχουμε το Φ.Ε. είτε όχι. Δεν ξέρω για τον νόμο αν υπάρχει διαχωρισμός σε "λίγο παράνομος" και "πολύ παράνομος".

 

λυνεται με ενα μπουκαλι 1λιτ πετρελαιο.... :mrgreen:  το παιδι που συνεργαζομουν αυτο εκανε

εβγαζε κ βουταγε τα σωληνακια μεσα στο μπουκαλι και τα ξαναβαζε μετα

 

@pano-vicius ............. δεν εχω λογια γμτ

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Την έχω δει αυτή την λύση αλλά μόνο σε μικρούς λέβητες που είναι ήδη σε λειτουργική κατάσταση.

 

Σε λέβητες που έχουν να λειτουργήσουν χρόνια, μπορεί να καταναλώσει ο συντηρητής αρκετά λίτρα μόνο για να καθαρίσει το μπεκάκι και να πάρει μπρος ο λέβητας, δεν φτάνει πάντα για να ανεβάσει την θερμοκρασία του νερού.

 

 

Οι παρακάτω υπολογισμοί ξεφεύγουν λίγο από την συζήτηση αλλά μου αρέσει που και που να κάνω κάτι που να μου θυμίζει πως είμαι μηχανικός. Με την καθημερινή γραφειοκρατεία αισθάνομαι πως άλλο σπούδασα και άλλο κάνω.

 

Σε μια εγκατάσταση με χωρητικότητα νερού στον καυστήρα και στις στήλες 300 λίτρα για να ζεσταθεί το νερό από τους 20 στους 80 βαθμούς, θεωρώντας την θερμοχωρητικότητα του νερού =1cal/(°C*kgr) και την πυκνότητα ρ=1kgr/lt θέλεις 300*(80-20)=18kcal ενέργειας.

Η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου θέρμανσης είναι 11.92 kWh/kg (ΤΟΤΕΕ 20701, πίνακας 7.1) =  10.25kcal/kg και η πυκνότητα είναι 0.86kg/λίτρο, άρα η θερμογόνος δύναμη είναι 10.25*0,86=8,815kcal/lt.

 

Άρα για να θερμανθούν 300 λίτρα νερού με λέβητα βαθμού απόδοσης 0.85 χρειάζονται τουλάχιστον (18/8,815)/0.85=2,4lt πετρελαίου θέρμανσης.

Αν προσθέσεις και την μάζα του καυστήρα που θερμαίνεται, τις θερμικές απώλειες του χώρου και των σωλήνων, θα χρειαστούν αρκετά περισσότερα λίτρα πετρελαίου.

Εννοείται πως υπάρχουν λύσεις, αλλά αν πει κάποιος στον ιδιοκτήτη πως θέλει επιπλέον 15€ για το πετρέλαιο που χρειάστηκε για την ρύθμιση και το φύλλο ελέγχου σε εγκατάσταση που δεν χρησιμοποιείται, από την επόμενη μέρα στα καφενεία θα γίνει διάσημος και όχι για καλό λόγο.

 

Περιμένω να αρχίσει η έκδοση των ΠΕΑ θέρμανσης και κλιματισμού ώστε να αρχίσει να μπαίνει μια τάξη. Τότε θα πάρω και εγώ εξοπλισμό και θα αρχίσω να κάνω  συντηρήσεις λεβήτων και θα βγάζω φύλλα ελέγχου λέβητα.

 

Μέχρι τότε όμως το αυτό που κάνω είναι να ζητάω το Φ.Ε. μόνο για λειτουργικές εγκαταστάσεις. Στις μη λειτουργικές νομίζω η Υ.Δ. διαχειριστή είναι μονόδρομος.

Edited by sdim
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη συναδελφε υποστηριζεις οτι η αποστήθιση μερικων εκατονταδων σελιδων και επιτυχια σε καποιες ερωτησεις πολλαπλης επιλογης θα προσδώσει κι επαγγελματικη συνειδηση σε καποιους?

Με ολο το σεβασμο διαφωνω με την παραπανω αποψη σου.

Οχι

Κατηγορηματικα οχι

Ομως ενας ανθρωπος που δεν ξερει ουτε τα στοιχειωδη απο εκπονησεις ΠΕΑ και κανονισμους, θεωρω εξαιρετικα δυσκολο να ανταπεξελθει στις απαιτησεις των εξετασεων...

Link to comment
Share on other sites

Sdim +1 από εμένα, συμφωνώ απόλυτα. Ο πρώτος παράνομος είναι το κράτος που δεν εφαρμόζει το νόμο και επιπλέον μας έχει "φάει" και τα σχετικά παράβολα.

 

Μία ερώτηση:

 

Εκδίδω ΠΕΑ για ένα διαμέρισμα και έχω φύλλο συντήρησης λέβητα εν ισχύ (από Μηχανικό ΤΕ), το οποίο όμως είναι σε αθεώρητο φύλλο και όχι από θεωρημένο μπλοκ, όπως επιβάλει το ΦΕΚ Β2654/2011 και επιπλέον αναγράφει λιγότερα στοιχεία σε σχέση με το Παράρτημα Ι του εν λόγω ΦΕΚ. Να το δεχτώ;

 

(υγ. δεν ήταν δυνατή η επίσκεψη στο λεβητοστάσιο γιατί ήταν κλειδωμένο και επιλέον έσταζαν λύματα από σπασμένες αποχετεύσεις .... χάος ...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.