Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως προκυπτει οτι ο καυστηρας φοραει 2 μπεκακια?

Πανο 12,5 kg/h ειναι η παροχη

Τα 13 ειναι για 13bar πιεση

Ετσι προκυπτουν τα 25 kg/h για τα δυο μπεκακια...

 

Και απο εκει βγαζουμε 255kW απο τον τυπο?

Link to comment
Share on other sites

Τα αναφέρει στη παροχή μπεκ στο ΦΕ που επισύναψες : [(1) και (2)]

Τα 255 KW είναι η ισχύς του λέβητα όταν δουλεύουν και οι 2 βαθμίδες, αλλά για την υπερδιαστασιολόγηση θα πάρεις την ισχύ της 1ης βαθμίδας σύμφωνα με την παρ. 4.1.2.1. σελ 91 της ΤΟΤΕΕ-1, δηλαδή την μισή : 255/2 = 127,50 KW (αφού τα 2 μπεκ είναι ίδια). Το γιατί μην το ρωτήσεις είναι και δική μου απορία.... :confused:

Link to comment
Share on other sites

@nick_61

Την στήλη των 12bar κοιτάζω Νίκο. Και έχεις δίκιο πως ο καυστήρας είναι διβάθμιος: http://peconet.com/products/RielloEclipseBulletins/RL28-38-50_manual-2.pdfΑ

Από σελ. 6 του παραπάνω manual. 

post-31791-0-55589000-1393972577_thumb.png

 

Μετατροπές μονάδων

12 bar=174 PSI

4.07GPH=0,0154 m3/h

0.0154 m3/h x 850 kg/m3 = 13.09 kg/h  (To 850 kg/m3 είναι η πυκνότητα του πετρελαίου ΤΟΤΕΕ 4 σελ.68)

570 MBtu/h=167 kW (Εδώ η ισχύς "παίζει" λίγο ανάλογα με την κατώτερη θερμογόνο δύναμη)

13.09 kg/h x 11.92 kWh/kg =156 kW

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αρα το 13 του Πανου ειναι το σωστοτερο, βασει και του εγχειριδιου του καυστηρος.

Και 156kW ειναι η ισχυς της μιας βαθμιδος του καυστηρα?

Αυτην δε θα πρεπει να την πολλαπλασιασω με 0,857 που ειναι ο βαθμος αποδοσης για να μου δωσει 133,69 kW την ισχυ του λεβητα για την πρωτη μοναχα βαθμιδα?

 

Σχωρατε με συναδελφοι, δεν τα παω καλα με τα μηχανολογικα, δεν ειναι ειδικοτητα μου...

Link to comment
Share on other sites

 Το γιατί μην το ρωτήσεις είναι και δική μου απορία.... :confused:

 

Οι συντελεστές που μπαίνουν για την υπερδιαστασιολόγηση είναι μία "τιμωρία" του καυστήρα που ενώ οι απαιτήσεις του κτιρίου είναι μικρές, αυτός έχει μεγάλη ισχύ άρα και μεγάλες απώλειες.

 

Ένας διβάθμιος ή ένας πολυβάθμιος ή ένας προοδευτικός καυστήρας, που μπορεί να δουλέψει σε χαμηλότερη ισχύ από την μέγιστη, "τιμωρείται" μόνο αν η ελάχιστη ισχύς του είναι μεγάλη. (άρα ελέγχεται μόνο η πρώτη βαθμίδα των πολυβάθμιων και ή ελάχιστη ισχύς λειτουργίας των προοδευτικών). 

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε λοιπόν :

Πηγαίνεις για ενεργειακή επιθεώρηση, βλέπεις ένα διβάθμιο καυστήρα που δουλεύει και τις δύο βαθμίδες του.

Είσαι εκεί και το βλέπεις "ιδίοις όμμασι", πράγμα που σημαίνει ότι δεν δουλεύει στην ελάχιστη ισχύ του.

Είναι λογικό να τον εξετάσεις ως προς την υπερδιαστασιολόγηση με βάση την ελάχιστη ισχύ του και όχι με βάση την ισχύ που πραγματικά δουλεύει;

Αν ναι, τότε και στους μονοβάθμιους καυστήρες θα πρέπει να αγνοήσουμε την ισχύ που πραγματικά δουλεύουν και να πάρουμε για την υπεδιαστασιολόγηση την ελάχιστη από το εύρος ισχύος του συγκεκριμένου καυστήρα.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Ένας διβάθμιος καυστήρας έχει αυτοματισμό που κανονίζει αν θα δουλέψει "μία φλόγα" ή και οι δύο μαζί.

 

Άρα όταν οι απαιτήσεις του κτιρίου είναι μικρές λειτουργεί μόνο η "μία φλόγα".

 

Στούς μονοβάθμιους υπάρχει κάποιο εύρος λειτουργίας, όμως η ισχύς λειτουργίας καθορίζεται - ρυθμίζεται από το καυστηρατζή (μπεκ)  και παραμένει σταθερή.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο καθολου το οτι στην οικοδομη ο λεβητας χρησιμοποιουνταν απο τα μισα διαμερισματα, οποτε και ο διβαθμιος καυστηρας λειτουργει μονο στη μια βαθμιδα?

Βεβαια η υπερδιαστασιολογηση γινεται για ολο το κτηριο γιατι οι αλλοι μισοι απλα επιλεγουν να μην το καψουν.

Οποτε το γιατι υπολογιζουμε την απαιτηση ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ της οικοδομης και τη συγκρινουμε με τη μια βαθμιδα, κατι που εκ του αποτελεσματος θα δωσει μοναδα στο συντελεστη υπερδιαστασιολογησης, ακομα δεν εχω καταλαβει...

Το κτηριο παει να μου βγει καρφι Β...

 

Το βραδυ θα ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.