Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεμινάρια ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ για μόνιμους ενεργειακούς επιθεωρητές


Recommended Posts

γειά σας.

μου έστειλαν μνμ για τα σεμινάρια που πρόκειται να αρχίσουν στην πόλη μου σε 2 βδομάδες. κατ' αρχην το πρόγραμμα μου φάινεται πολύ εντατικό, 88 ώρες μεσα σε 2 βδομάδες! θέλω να ρωτήσω συναδέλφους που το έχουν παρακολουθήσει ήδη εάν αξίζει και έχουν προετοιμαστεί καλά για τις εξετάσεις...νομίζω είναι και 480€ το κόστος...οι εξετάσεις πότε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

www.iekemtee.gr

πήγαινε κάτω στα κίτρινα γράμματα 'οριστικό έντυπο συμμετοχής...' κάνοντας την αίτηση σου βγάζει αμέσως και το κόστος για πληρωμή με διάφορους τρόπους...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει. προς το τέλος της σελίδας με κεφαλαία γράμματα.. οριστικό έντυπο συμμετοχής για τα σεμινάρια των ενεργεικών επιθεωρητών. μπες και δημιουργησε λογαριασμό...

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω του συναδέλφους αρχιτέκτονες ή πολιτικούς μηχανικούς που έιναι προσωρινοί επιθεωρητές κατά πόσο ενδείκνυται να γίνει κανείς και επιθεωρητής λεβητών και κλιματισμού? προς το παρόν έχω δηλώσει μόνο για κτήρια. είναι κάτι 'δύσκολο' ή με την ανάλογη εκπαίδευση (που απ' ότι βλέπω είναι 88-60=28 ώρες επιπλέον) μπορεί κάποιος να το κάνει σωστά, κι ας μην είναι μηχανολόγος? επίσης, η ζήτηση για επιθεώρηση του π.ε.α. λεβητών, κλιματισμού είναι είναι ίδια με αυτήν του π.ε.α. κτηρίων? εν ολίγοις αξίζει δλδ?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη είναι να το ξεχάσεις, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μπλέξεις τα μπούτια σου κ να κλαις τα λεφτά σου. Οι 28 ώρες επιπλέον που αναφέρεις, προϋποθέτουν γνώσεις που ως αρχιτέκτονες ή πολ. μηχανικοί δεν τις έχουμε.

 

Παράμεινε στα κτίρια λοιπόν, θα δεις ότι όταν ξεκινήσεις τα σεμινάρια, τελειώσεις με τα κουφώματα, τις σκιάσεις κ τα λοιπά (βατά για αρχιτέκτονες & πολ. μηχ.), θα αρχίσεις να περνάς ΖΝΧ, θέρμανση και λοιπά άλλα Η/Μ στοιχεία που απαιτούνται για να εκδόσεις πιστοποιητικό, οπότε θα καταλάβεις πόσο "εύκολα" είναι (μιλώντας πάντα για τα Π.Ε.Α. κτιρίων έτσι ; Φαντάσου λέβητες κ κλιματισμό ....).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν οι επιθεωρήσεις σε λέβητες και εγκαταστάσεις κλιματισμού, δεν έχουν ξεκινήσει και είναι άγνωστο πότε και αν....Πάντως σίγουρα όχι στο άμεσο μελλον.

Από κει και πέρα, διάβασε την ΤΟΤΕΕ 4 να πάρεις μια γεύση του τι περίπου θα περιλαμβάνουν αυτές οι επιθεωρήσεις...Από γνώστες του θέματος πληροφορήθηκα ότι ακόμα και μηχανολόγοι χωρίς μεγάλη εμπειρία θα δυσκολευτούν να τα φέρουν βόλτα, πόσο μάλλον άλλες ειδικότητες...

Σίγουρα είναι πολύ πιο δύσκολη διαδικασία από τα ΠΕΑ κτιρίων που γίνονται μέχρι τώρα. Πέραν από πολύ καλές γνώσεις Η/Μ ενδεχομένως να χρειαστουν και όργανα μέτρησης κτλ....

Έν πάση περιπτώση, η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με τα ΠΕΑ κτιρίων (έτσι και αλλιώς αυτά γίνονται τώρα) και μετά βλέποντας και κάνοντας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω παρακολουθήσει σεμινάρια και για τα τρία και συμφωνώ απόλυτα με τον Ίκαρο.

Όργανα μέτρησης για τους λέβητες δεν είναι απαραίτητα, για τον κλιματισμό όμως πιστεύω ένα ανεμόμετρο για μέτρηση ταχύτητας αέρα, θερμοκρασίας και υγρασίας και ένα θερμόμετρο με laser πιστεύω ότι είναι απαραίτητα.

Και φυσικά να γνωρίζει κανείς να τα χρησιμοποιεί αλλά και να μπορεί (σκαρφάλωμα σε σκάλες, σε πατάρια, μουτζούρα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.