Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεμινάρια ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ για μόνιμους ενεργειακούς επιθεωρητές


Recommended Posts

Το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ είναι πιστεύω υπέραρκετό για επιθεωρήσεις.

Για μελέτη, αν μου τύχει θα το σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ξεκινήσει ακόμα την επιθεώρηση, είμαι στα σεμινάρια των μόνιμων και πάντως και από θέμα κόστους η διαφορά είναι τεράστια ανάμεσα το πρόγραμμα του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ 120€ και τα άλλα των εταιρειών 4Μ,κτλ που ακούω για 1.400€

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Για οσους σκοπευουν να ασχοληθουν κυριως με επιθεωρησεις το τεε-κενακ σκετο ειναι υπεραρκετο. Μαζι με 1-2 excelοφυλλα και οργανωση φτανει και περισσευει. Για ΜΕΑ δεν ξερω.... εχει πολλη δουλεια. Απο την αλλη τα προγραμματα ειναι μαυρα κουτια

Link to comment
Share on other sites

τί εννοείς συνάδελφε μαύρα κουτιά? επίσης ακούω ότι για να δουλέψουν τα προγράμματα αυτά πρέπει ούτως ή άλλως να περάσουν μέσα από το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για τα τελικά αποτελέσματα.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Σε πραγματα πιο απλα, λιγοτερο συνθετα, δηλαδη μια μελετη ηλεκτρολογικων, μια μελετη θερμανσης κτλ ειναι σχετικα ευκολο να εχεις εποπτεια και να βλεπεις "με το ματι" αν αυτα που βγαζεις ειναι λογικα ή οχι.

 

Χρησιμοποιωντας καποιο προγραμμα για ΜΕΑ δεν ξερω κατα ποσο μπορει καποιος να ειναι σιγουρος για αυτα που εβγαλε. Ειδικα αν δεν εχει αρκετη εμπειρια (καλη ωρα εγω)

Τα προγραμματα αυτα κουμπωνουν στην υπολογιστικη πλατφορμα του τεε και κανουν καταταξη. Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο. Την ευθυνη των αποτελεσματων την εχεις εσυ ως μηχανικος. Ενα bug ειναι αρκετο να σου κανει ζημια. Θα μου πεις να την κανεις τη μελετη με το χερι? Δεν ξερω,

 

Ειχα διαβασει προχτες ενα σχετικο θεμα με αποψεις συναδελφων. Δεν το βρισκω τωρα. Αν το βρω θα βαλω το λινκ.

 

http://www.michanikos.gr/topic/16199-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%9A%CE%95%CE%9D%CE%91%CE%9A-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%9F%CE%A4%CE%95/page__st__508ω

http://www.michanikos.gr/topic/23526-%CE%9C%CE%95%CE%91-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%87%CE%AD%CF%81%CE%B9/

http://www.michanikos.gr/topic/20486-%CE%95%CE%BA%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7/

 

Και παει λεγοντας.....

Edited by ckiriako
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ. διαβάζοντας τα παραπάνω σχετικά πόστ, πράγματι, μπορεί οι απόψεις να διίστανται, υπάρχει όμως μια σχετική ομοφωνία στο ότι πρέπει κανείς να έχει τον έλεγχο σε όλα τα στάδια της ενεργειακής επιθεώρησης-πόσο μάλλον της ενεργειακής μελέτης- κι αυτό μάλλον με τα 'εξελόφυλλα' και την καλή οργάνωση των δεδομένων συνήθως συμβαίνει..πρέπει όμως νά γνωρίζεις καλά τη θεωρία....προσωπικά εγώ έχω αρχίζει να 'ξεψαχνίζω' τους τόμους του σεμιναρίου και να θυμάμαι τα μαθήματα φυσικής που κάναμε στο Λύκειο! :shock: :sad: νομίζω ότι για είναι η αρχή για να μπορέσω να καταλήξω να κάνω μια σωστή επιθεώρηση... :grin:

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Θέλω να κάνω αίτηση στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ/ΤΚΜ για τα σεμινάρια Εν.Επ. Τα ΥΠ2+ΥΠ3 τα αφήνω στην άκρη προς το παρών όπως σωστά λέτε!

 

Από εκεί και πέρα, ήθελα να ρωτήσω για κτήρια. ΥΠ1+ΠΡ1, ή ΥΠ1 σκέτο; Διαφορές; Εντυπώσεις; Γνώμες; Διάρκεια σε εβδομάδες; Γνωρίζει άραγε κανένας πότε θα πραγματοποιηθούν στη Θεσσαλονίκη; Ευχαριστώ!

 

Σε γενικές γραμμές με άλλους συναδέλφους που έχω συζητήσει για προγράμματα, το ΤΕΕ/ΚΕΝΑΚ είναι υπέρ αρκετό για Εν.Επ. Για κάτι πιο ψαγμένο, λόγου χάρη μελέτη, νομίζω ότι θα πρέπει να καταφύγουμε σε άλλες λύσεις (όπως και για αμοιβές Μηχανικού, μιας και το θαυματουργό σύστημα του ΤΕΕ μόνο με θαύμα μπορεί να περάσει εύκολα τα στοιχεία...)

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα τα ΥΠ1 + ΠΡ1 εδώ Θεσ/νίκη μέσω ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ από 1/3/2012 έως 10/4/2012, απογευματινό τμήμα.

Τα σεμινάρια γινόντουσαν τότε σε ένα κτήριο στην πλατεία Αντιγονιδών στο κέντρο της Θεσ/νίκης. Δεν γνωρίζω αν ακόμα ισχύει η ίδια τοποθεσία.

Το επίπεδο των εισηγητών πολύ καλό. Μερικοί ήταν και καθηγητές στο ΑΠΘ, ενώ αρκετοί είχαν συμμετάσχει και στην συγγραφή των ΤΟΤΕΕ.

Στην αρχή είχα δηλώσει μόνο τα υποχρεωτικά, αλλά μετά το άλλαξα και τελικά παρακολούθησα και τα προαιρετικά. Αρκετά χρήσιμα αλλά ομολογώ ότι μετά απο σχεδόν 5 μήνες τα έχω ξεχάσει τα περισσότερα.

 

Γίνανε επί τόπου επιθεωρήσεις και σε κατοικία και σε γραφεία. Τα τελευταία 2 4ώρα ήταν πρακτική σε ένα διαμέρισμα + 1 κατάστημα όπου ο εισηγητής ήταν συνάδελφος που έχει συμμετάσχει στην συγγραφή των ΤΟΤΕΕ.

Έτσι έιχαμε και αρκετό "inside information".

 

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σας! Εξετάσεις δεν έχουν γίνει από τότε έτσι; Έχει ακουστεί τίποτα για αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.