Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Πραγματικά ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση (που μάλλον ήταν λάθος) πως όταν δεν υπάρχει υπόγειο ο ΕΔ θα πρέπει να δει την θεμελίωση ενώ όταν υπάρχει υπόγειο θα πρέπει να δει μόνο τα τοιχία του......

 

 

Ειναι αλλη μια βλακεια του νομου.

Αναφερει οτι ο ελεγχος γινεται μετα το καλουπωμα της θεμελιωσης και τον τοιχειων.

Λες και θα γινει σε μια φαση.

Και γω σου λεω οτι εχω πεδιλοδοκου 50εκ πλατος και τοιχειο 25εκ.

Πες μου που θα στησεις διπλο καλουπι στον αερα και για τον κορμο και για το τοιχειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι έχω κολλήσει. Ο ΕΔ είδε θεμελίωση καλουπωμένη/σιδερωμένη, ΣΔ καλουπωμένα/σιδερωμένα και τοιχία υπογείου καλουπωμένα/σιδερωμένα;

Και εγώ την έχω αυτήν τη απορία

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να είναι καλουπωμένο το τοιχείο και από τις 2 πλευρές (για να το δει ο ΕΔ) .Μόνο από την απέξω σε κεντρική αλλά και σε έκκεντρη πεδιλοδοκό, (πάνω στο όριο ας πούμε).

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon, εδώ ζορίζονται τα μαστόρια να καλουπώσουν τον κορμό της ΠΔ που έχει ύψος 30-50εκ, θα κρατήσουν στον αέρα τα 330-350εκ του τοιχίου;

Link to comment
Share on other sites

Σε αρχικό έλεγχο κτιρίου κατηγορίας Β όπου έχω οριστεί Ε.Δ., έχουν θεμελίωση με κοιτόστρωση. Συνεπώς δεν μπορούν να καλουπώσουν υποστυλώματα και τοιχεία υπογείου, αν δεν ρίξουν τα μπετά της κοιτόστρωσης. Γνωρίζει κάποιος από την - μέχρι τώρα - εμπειρία του, αν προκύπτει πρόβλημα με την ΕΥΕΔ λόγω του ότι κατά τον έλεγχο θα έχει πραγματοποιηθεί σκυροδέτηση θεμελίωσης?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον 4030 ... δεν πρέπει να έχει γίνει σκυροδέτηση θεμελίωσης.

Σύμφωνα με την πρακτική ... δε χρειάζεται να καλουπωθούν τα κατακόρυφα στοιχεία για να εξασφαλιστούν τα ελεγχόμενα από τον ΕΔ ... αρκούν οι αναμονές τους.

 

Υ.Γ.

Δεν είμαι ΕΔ ... για να έχω εσωτερική ενημέρωση. Πιθανά επιβλέπων ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, έχω βέβαια τις αμφιβολίες μου για το αν αρκούν οι αναμονές για ακριβείς μετρήσεις περιγράμματος κλπ, θεωρώ ότι απαιτείται ο ξυλότυπος των υποστυλωμάτων (όπου συνήθως μέσα μπαίνει και η μόνωση) για να είναι και πιο καλυμένος ο Ε.Δ.

Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την ΕΥΕΔ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.