Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Σε έλεγχο συναδέλφου Αρχιτέκτων μηχανικού που είχα χθές (θεμελείωση) εκτος των τυπικών έκανε έλεχγο για ατόμικα μέτρα προστασίας όλων όσων βρίσκονταν στο εργοτάξιο χωρίς η ίδια να τα εφαρμόζει και μέτρησε ένα ένα τα σίδερα της θεμελείωσης χώρις αυτα να προβλέπονται στο σχετικο ΦΕΚ περι ελεγκτων δόμησης.

Ερώτημα, έχουν το δικαίωμα απο τον Νόμο να προβούν σε αυτούς τους ελέγχους οι συνάδελφοι? Και αν εγώ ώς επιβλέπων και μελετητής ειχα προβεί σε ενίσχυση της θεμελείωσης σε ένα σημείο γιατί ετσι έκρινα μετα την εκσκαφή τι θα γινόταν?

Η απαντηση της συναδελφού ήταν θα μου έκανε διακοπή εργασιών και έμεινα κάγκελο. Μου φαίνεται νέα γαγγραίνα δημιουργήσαμε είναι να μην μας δώσουν εξουσία τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Δικαιωμα δεν εχει να τσεκαρει τιποτα, εκτος απο τα προβλεπομενα. Διαβασε την αντιστοιχη ΥΑ να δεις ακριβως τι προβλεπεται στον αρχικο ελεγχο.

2.

Και αν εγώ ώς επιβλέπων και μελετητής ειχα προβεί σε ενίσχυση της θεμελείωσης σε ένα σημείο γιατί ετσι έκρινα μετα την εκσκαφή τι θα γινόταν

 

Δεν ειμαι κακος, αλλα κουραστηκα με το θεμα. Δεν εχεις δικαιωμα υπογραφης στατικων. Δεν εχεις δυνατοτητα "ενισχυσης" της θεμελιωσης, εκτος αν γινει αναθεωρηση μελετης ή εστω ενημερωση φακελου (αν το δεκτει η πολεοδομια)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησε και τις διαστάσεις της ταμπέλας με τον αριθμό της άδειας? Πρέπει να έπεσες στην περίπτωση........

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, φαντάσου ασχετοσύνη που είχε τότε.... Στάθμη θεμελίωσης πως μέτρησε; Είμαι πραγματικά περίεργος.....

Link to comment
Share on other sites

Οκ να μην ειμαστε υπερβολικοι, αλλα καααααααποια στιγμη πρεπει να γινουμε τυπκοι.

 

Φυσικα ο ελεγχος του οπλισμου δεν εχει καμια σχεση με τον αρχικο ελεγχο.

Οποτε και αρνητιο να ηταν το πορισμα, μπορουσες αμεσα να κανεις ενσταση.

 

 

ΥΓ Ταμπελα, μετρα ασφαλειας, θεωρημενο ημερολογιο εργου κτλ δεν εχουν επισης σχεση με τον αρχικο ελεγχο. Σε καποιο προσχεδιο ειχαν αναφερθει και μπερδεψανε κοσμο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι από τα εύκολα, ρίχνει πέτρα δεμένη με σχοινί. :shock:

Και η άλλη άκρη δεμένη στον λαιμό του επιβλέποντα!!!!! :) :(

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πωπω, φαντάσου ασχετοσύνη που είχε τότε.... Στάθμη θεμελίωσης πως μέτρησε; Είμαι πραγματικά περίεργος.....

Με αλφαδολάστιχο (βοηθός ο εργολάβος) και μέτρο μεταλλικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.