Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μήπως επηρεάστηκαν οι διαστάσεις των θεμελίων (πεδιλοδοκών, πεδίλων, κτλ) λόγω της διαφορετικής στάθμης θεμελίωσης σε σχέση με τον ξυλότυπο θεμελίωσης?

οχι  το κτιριο ειναι 100% οκ . Η αποστασεις απο τα πλαγια ορια ειναι το θεμα . Ο νομος δεν οριζει  αποκλισεις για αυτη την περιπτωση και δεν τη αναφερει στις περιπτωσεις  για ενημερωση φακελου. Σημερα εβαλα φακελο για αναθεωρηση στη πολεοδομια θερμης . Να δω με  τις αμοιβες τι θα γινει .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αν ήμουν στην θέση σου, οι αμοιβές θα ήταν το λιγότερο που θα με απασχολούσαν. Οι κυρώσεις δεν επιβάλλονται μόνο για ενημερώσεις....

Δες τα άρθρα 7§9 του ν4030 και τα άρθρα 2§5β, 2§6, 2§7 της ΚΥΑ9875/12 καθώς και άρθρο 3 Απόφ.7533/12.

 

Μακάρι να κάνω λάθος και να μην έχω καταλάβει καλά  τον νόμο....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Λόγο του ότι  στο τέλος θα γίνουμε δικηγόροι ,εγω πισευω οτι  τα 2§5β, 2§6, 2§7 της ΚΥΑ9875/12 καθώς και άρθρο 3 Απόφ.7533/12. αφορούν νέες άδειες που δεν έχουν ελεγχτεί οι μελέτες τους . Η άδεια  που έχω είναι του 2009 με τον παλαιό τρόπο έκδοσης .

Τώρα γα το 7§9 του ν4030  αναφέρει  ότι επιβάλετε ποινή κατ ελάχιστο 1000€  για μικρές παραβάσεις στην δόμηση –πράγμα που δεν υπάρχει στην παρούσα περίπτωση.

 

Εν κατακλείδι   ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους που σχολίασαν την περίπτωση μου .

Και αν με καλέσουν σε απολογία θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

τελικά συνάδελφε τι έγινε στην περίπτωσή σου; προχώρησες σε ενημέρωση ή αναθεώρηση αδείας;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Λόγο του ότι  στο τέλος θα γίνουμε δικηγόροι ,εγω πισευω οτι  τα 2§5β, 2§6, 2§7 της ΚΥΑ9875/12 καθώς και άρθρο 3 Απόφ.7533/12. αφορούν νέες άδειες που δεν έχουν ελεγχτεί οι μελέτες τους . Η άδεια  που έχω είναι του 2009 με τον παλαιό τρόπο έκδοσης .

Τώρα γα το 7§9 του ν4030  αναφέρει  ότι επιβάλετε ποινή κατ ελάχιστο 1000€  για μικρές παραβάσεις στην δόμηση –πράγμα που δεν υπάρχει στην παρούσα περίπτωση.

 

Εν κατακλείδι   ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους που σχολίασαν την περίπτωση μου .

Και αν με καλέσουν σε απολογία θα σας ενημερώσω.

Το Α2§5β λέει την διαδικασία σε περίπτωση διαπίστωσης παραβάσεων από τον ΕΔ

Το Α2§6 λέει πότε και πως θα γίνει συνέχιση εργασιών μετά από διακοπή λόγω παραβάσεων

Το Α2§7 λέει για μη επιβολή κυρώσεων στην περίπτωση που ενημερωθεί ο φάκελος εντός 15 ημερών.

Τα παραπάνω της ΚΥΑ9875/12 ισχύουν εφόσον γίνεται έλεγχος δόμησης.

Το Α3 της Απόφ.7533/12 λέει για έλεγχο των μελετών και πιθανώς αυτό να μην χρειαστεί για μελέτες που έχουν ήδη ελεγχθεί.

 

Το 7§9 του ν4030 λέει και άλλα..

 9. α. Αν:

αα) Οι υποβαλλόμενες μελέτες δεν εκπονήθηκαν σύμφωνα με τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις ή σύμφωνα με τα εγκεκριμένα στοιχεία του τοπογραφικού διαγράμματος και του διαγράμματος δόμησης, επιβάλλεται σε βάρος του μελετητή μηχανικού η κύρωση της απαγόρευσης εκπόνησης και υπογραφής μελετών για την έκδοση έγκρισης δόμησης και άδειας δόμησης και η κύρωση της απαγόρευσης επίβλεψης οικοδομικών εργασιών από 3 έως 12 μήνες ανάλογα με τη βαρύτητα της παράβασης. 

 

ββ) Οι οικοδομικές εργασίες δεν εκτελέστηκαν σύμφωνα με τις μελέτες που υποβλήθηκαν ή σύμφωνα με τα εγκεκριμένα στοιχεία του τοπογραφικού διαγράμματος και του διαγράμματος δόμησης επιβάλλεται σε βάρος του επιβλέποντος μηχανικού η κύρωση της απαγόρευσης εκπόνησης και υπογραφής μελετών για την έκδοση έγκρισης δόμησης και άδειας δόμησης και η κύρωση της απαγόρευσης επίβλεψης οικοδομικών εργασιών από 3 έως 12 μήνες ανάλογα με τη βαρύτητα της παράβασης.

β. Κύρωση σε βάρος του επιβλέποντος μηχανικού δεν επιβάλλεται αν ο ίδιος είχε προηγουμένως ενημερώσει εγγράφως την αρμόδια υπηρεσία δόμησης και την Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Δόμησης και Ενέργειας του άρθρου 16 για τις σχετικές παραβάσεις των οικοδομικών εργασιών.

 

Και πάλι λέω, μακάρι να κάνω λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Σεναριο επιστημονικης αλλα οχι φαντασιας σε οικισμο<2000  ,αδεια για προσθηκη καθ υψος οροφου  σε υφισταμενη ισογειο κατοικια με υπογειο ,ερχεται η ωρα του (ενος κ τελικου )ελεγχου κ  εμφανιζεται το υπογειο  <<εξω>>

Ο ελεγκτης θα ειναι υποχρεωμενος να το δηλωσει ?,αν ο ιδιοκτητης   μετα απο τα Γαλλικα του επιβλεποντος μηχανικου  υποσχεθει οτι θα το ξανακανει υπογειο?πως θα προχωρουσε διαδικαστικα ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε μου πως θα φέρεις το συνάδελφο σε πολύ δύσκολη θέση....

Δεν αναφέρεις διαφορά στη στάθμη, επομένως αν εννοείς πως το υπόγειο είναι εξ' ολοκλήρου πάνω από τη στάθμη του εδάφους τότε πραγματικά θα είναι μεγάλο λάθος να κάνεις αίτηση για έλεγχο.

Εξήγησε στον ιδιοκτήτη τις αλλαγές στη νομοθεσία και μην το ρισκάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο επιβλέπων δεν έπρεπε να καλέσει ΕΔ.....

στην μετα 28/7/2011 τι θα επρεπε να κανει περαν του ξαναμπαζωματος κ διαμορφωσης?

 

Και κατι αλλο: ειμαι επιβλεπων σε εργο ισογειου οικοδομης και  οι εκσκαφες προκειται να ξεκινησουν εντος της ημερας.Πριν λιγο με τηλ ο ιδιοκτητης ο οποιος ειναι κ μπετατζης στο επαγγελμα κ μου ειπε οτι θελει να κανει πεδιλοδοκους ενω στην μελετη προβλεπονται πεδιλα μ συνδετηριους .Θα υπαρξει προβλημα με τον 1ο  ελεγχο μιας κ η αλλαγη  του τροπου θεμελιωσης ειναι υπερ της ασφαλειας ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.