Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Εάν έλεγχες το παλαιο σπίτι, θα έδινες βεβαίωση του 4178 ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία?

Εάν ναι, έχει καλώς και όλα είναι νόμιμα.

Εάν όχι πρέπει να προχωρήσεις σε κάποιου είδους τακτοποίηση ώστε ό,τι φανεί το διάγραμμα δόμησης της νέας άδειας να είναι σύννομο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού το παλαιό κτίσμα (λες πως)είναι νόμιμο, πού είναι το πρόβλημα?

Νομιμο ως αδεια... Εχει τα προβληματακια του που εξηγω παρακατω.

 

Εάν έλεγχες το παλαιο σπίτι, θα έδινες βεβαίωση του 4178 ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία?

Εάν ναι, έχει καλώς και όλα είναι νόμιμα.

Εάν όχι πρέπει να προχωρήσεις σε κάποιου είδους τακτοποίηση ώστε ό,τι φανεί το διάγραμμα δόμησης της νέας άδειας να είναι σύννομο.

Βεβαιωση δεν θα εδινα.

Μιλαω ομως γενικα για αυθαιρεσιες τετοιες που θελει λιγη προσπαθεια να τις δει καποιος.

Γενικα μιλαω για τι κανει ο ελεκτης δομησης. Κοιταζει και ελεγχει το Δ.Δ;

 

Αν η κατάσταση στο οικόπεδο είναι αυτή που δείχνει το Δ.Δ. τότε όλα είναι ΟΚ

Ελεγχει το Δ.Δ.;

Δηλαδη εγω δηλωνω στην περιπτωση μου οτι το παλιο σπιτι συμφωνα με την προηγουμενη οικ.αδεια ειναι 100 τ.μ......θα πρεπει να παει να κοιταξει τις διαστασεις αν πραγματι βγαινει 100τ.μ.;

Αλλες περιπτωσεις...Αν εχει ενα στεγαστρακι στο πισω μερος...αν εκλεισε ενα παραθυρο και ανοιξε καλου αλλου...τετοια

Link to comment
Share on other sites

Το στέγαστρο εάν δεν φαινόταν στο διάγραμμα δόμησης (και δεν είχε μετρήσει στην κάλυψη όπως θα έπρεπε) θα με έκανε να μετρήσω πιο αναλυτικά όλο το κτίριο.

Σε κάθε περίπτωση όμως μια γρήγορη εξωτερική μέτρηση κατά πλάτος - μήκος - ύψος και χρήση, θα έκανα στο παλαιό σπίτι όσο νόμιμο και να μου φαινόταν..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Βρε gio θα διαβασεις επιτελους την ΥΑ για τους ελεγχους δομησης, να δεις τι ελεγχειο ΕΔ;; Συγκεκριμενα πραγματα ελεγχει, δεν ειναι υποκειμενικο..

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα την ΥΑ όπως με εχεις παροτρύνει..

Επίσης στην ΥΑ 299/16.01.2014 (ΦΕΚ 57/Β΄) για τους ελέγχους γράφει

στην §2 του άρθρου 4:
"Για τις περιπτώσεις των προσθηκών καθ’ ύψος επιβεβαιώνεται επιπλέον και η αποτύπωση του υφιστάμενου κτηρίου."
Και στην §5.β του ίδιου άρθρου:
"Για τις περιπτώσεις των προσθηκών κατ’ επέκταση επιβεβαιώνεται επιπλέον και η αποτύπωση του υφιστάμενου κτηρίου."
Δεν γράφει κάτι άλλο για τα υπόλοιπα κτήρια που ενδεχομένως να υπάρχουν στο γεωτεμάχιο.

 

Όποτε το συμπερασμα για μενα ειναι οτι δεν ελεγχει....και ρωταω ξανα και ξανα για να δω και τις αποψεις αλλο συναδερφων και κυριως καποιον που ειναι Ε.Δ. (εγω δεν ειμαι).

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα ελεγχει.

Οτι ειναι στο ΔΔ.

Κανονικα θα επρεπε να ειναι ετσι... να τα ελεγχει ολα. Όμως δεν το αναφερει πουθενα στο νομο ή ΥΑ ...και ετσι εξηγω το υποκειμενικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι

 

Σε περίπτωση έκδοσης άδειας δόμησης για προσθήκη κατ' επέκταση κτιρίου σε οικόπεδο που υπάρχει ήδη υφιστάμενο κτίριο με οικοδομική άδεια ο ελεγκτής δόμησης ελέγχει  και τις διαστάσεις του υφιστάμενου κτιρίου? (τονίζω εδώ οτι το νέο κτίριο θα είναι τοποθετημένο στο άλλο όριο του οικοπέδου και δεν θα έχει καμία επαφή με το υφιστάμενο)

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.