Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Αναθεώρηση ως προς τι?

Σε δική μου περίπτωση (με αλλαγή επιβλέποντα) είχε έλθει.

Ο τελικός έλεγχος μπορεί να γίνει αφού ολοκληρωθεί το έργο και ΠΡΙΝ την ηλεκτροδότηση, αφού χρειάζεσαι το έγγραφο της ΥΔΟΜ για τη σύνδεση. Και (μάλλον) μέσα στο χρόνο ισχύος της άδειας.

Αναθεωρηση ως προς το υπογειο. (επομενως θελει ξανα πρωτο ελεκτη?)

Εφοσον εχω προσθηκη (αλλη περιπτωση απο την προηγουμενη) κτηριου που θα συνδεθει με το υπαρχον...ποτε θα γινει τελικο ελεγχος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφοι, η ΥΑ για τους ΕΔ ειναι 5 σελιδες.

Καντε τον κοπο να τη διαβασετε.

Απο τις 5 σελιδες, 2 Αρθρα ειναι αυτα που σας ενδιαφερουν.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια αποπεράτωσης και διαχωρισμού διαμερίσματος, η οποία εκδόθηκε προ 3 μηνών και οι εργασίες προβλέπεται να ολοκληρωθούν μέχρι το τέλος του έτους, γίνεται έλεγχος από Ε.Δ. για την ρευματοδότηση και το κλείσιμο της άδειας?

Σύμφωνα με την άδεια δεν προκύπτει αλλαγή στο εμβαδόν του υφιστάμενου κτιρίου, ούτε γίνεται κάποια προσθήκη κατ' ύψος ή κατ' επέκταση παρά μόνο εργασίες διαχωρισμού και αποπεράτωσης στον όροφο.

 

Ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα, συνεπώς θα εκτιμούσα μια απάντηση ακόμη και εάν η ερώτησή μου έχει ήδη απαντηθεί στα προηγούμενα.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τετοιες αποριες...(και εγω δεν εχω παρει απαντηση-αναθεωρηση ως προς υπογειο-)...που δεν εχουν διευκρινιστει.

Θα μπορουσε καποιος ελεκτες που του εχει τυχει να απαντησει;

Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια αποπεράτωσης και διαχωρισμού διαμερίσματος, η οποία εκδόθηκε προ 3 μηνών και οι εργασίες προβλέπεται να ολοκληρωθούν μέχρι το τέλος του έτους, γίνεται έλεγχος από Ε.Δ. για την ρευματοδότηση και το κλείσιμο της άδειας?

Σύμφωνα με την άδεια δεν προκύπτει αλλαγή στο εμβαδόν του υφιστάμενου κτιρίου, ούτε γίνεται κάποια προσθήκη κατ' ύψος ή κατ' επέκταση παρά μόνο εργασίες διαχωρισμού και αποπεράτωσης στον όροφο.

 

 

Γιάννη καλησπέρα. Με ποιες διατάξεις εκδόθηκε η άδεια?

Με βάση αυτές του ν. 4030/11 ή με προγενέστερες (ΦΕΚ 795/Δ/93)?

Link to comment
Share on other sites

Η προηγούμενη άδεια είχε λήξει?

Πράγματι αν μιλάμε για νέα άδεια υπάρχει κενό νόμου διότι στη σχετική απόφαση,  στο άρθρο 1 παρ α και β, δεν περιγράφονται αυτές οι εργασίες,

ενώ στο πρώτο εδάφιο του παραπάνω άρθρου αναφέρεται ότι

"1. Ο αριθμός των ελέγχων οι οποίοι διενεργούνται από 

τους Ελεγκτές Δόμησης καθορίζεται ανάλογα με την 
κατηγορία και το είδος των έργων και των εργασιών 
δόμησης, μόνο για περιπτώσεις όπου απαιτείται έκδοση 
έγκρισης και άδειας δόμησης,(...)"
Link to comment
Share on other sites

Όντως Παύλο νομίζω και εγώ ότι υπάρχει κενό νόμου ή ελλειπές λεκτικό μιας και αντίστοιχες περιπτώσεις δεν περιγράφονται ξεκάθαρα.

Για την οικονομία της συζήτησης ωστόσο ναι, η προγούμενη άδεια έχει λήξει και έχει κλείσει.

Σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου στο ερώτημα..

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω καταλάβει είναι πως αν η αναθεώρηση είναι απαιτούμενη από αναφορά ελεγκτή δόμησης πρέπει να γίνει κλήση ελεγκτή δόμησης για να συνεχίσει το έργο...

 

Όσον αφορά το θέμα αποπεράτωση και διαχωρισμού διαμερίσματος, η κατηργημένη απόφαση 9875/12 το περιλάμβανε στην Α κατηγορία....αλλά τώρα δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος καλός συνάδερφος να παραθέσει επί τροχάδην τη νομοθεσία με τις τροποποιήσεις της ώστε να απευθύνω προετοιμασμένος το ερώτημα στην ΥΔΟΜ του έργου?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.