Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Οχι , οι περισσοτερες ερωτησεις ειχαν σαν απαντηση σωστο ή λαθος , το πιο σημαντικο ήταν αυτο που ειπε ο συναδελφος παραπανω οι ερωτησεις γοκ ήταν διατυπωμενες με καποιο ΄΄λαθος΄΄ που ευκολα θα σε οδηγουσε σε οχι σωστη απαντηση

 

Να αναφερω οτι πρεπει να διαβασετε τον 4030/11 εχει γυρω στις τεσσερεις ερωτησεις

 

εμένα απο 4030 είχε 5, για ΗΜ 6, με ορθογραφικά λάθη είχε 8 και με ασαφή διατύπωση καθώς δεν είχε πουθενά ένα κόμμα ( , ) σε ενα κατεβατό 3-4 σειρών είχε 4.

εξαιρετικά πρόχειρα ολα και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Question 94

Βαθμοί: 1/1

Ο Ελεγκτής Δόμησης υποχρεούται να πραγματοποιήσει ελέγχους νομιμότητας των μελετών;

Επιλογή μίας απάντησης.

a. Είναι υποχρεωμένος να πραγματοποιήσει Ελέγχους

b. Δικαιούται να πραγματοποιήσει Ελέγχους

 

c. Δεν ασχολείται με τη Νομιμότητα μελετών

Αφού ο ελεγκτής δεν ασχολείται με την νομιμότητα των μελετών

τότε προς τι όλες αυτές οι ερωτήσεις όσο αφορά

ΓΟΚ, ΓΠΣ κλπ?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Επι το πρακτέο... ερώτηση: ο Ε.Δ. κάνει δήλωση περιουσιακών στοιχείων μόνο αν πρόκειται να ελέγξει κτήριο κατηγορίας Β και πάνω.

 

α) σωστό

β) λάθος

 

θα έβαζα γ) κάνει ψευδή δήλωση και δηλώνει οτι έχει στην κατοχή του μόνο 45 διαμερίσματα και μηνιαία εισοδήματα 20.000€.

 

ερ.: την θέση του ανελκυστήρα την ελέγχει με τον ηλκετρομηχανολόγο αφότου τοποθετηθεί και ο ανελκυστήρας

 

α) σωστό

β) λάθος

 

θα έβαζα και γ. κρίνει αν του αρέσει ο φωτισμός και τα κουμπιά....και άν όχι συντάσσει αρνητική έκθεση.

 

ερ.: οικισμός ο οποίος έχει δηλωμένους κατοίκους κάτω των 200 και τα τελευταία χρόνια παρατηρήθηκε αύξηση των κτηρίων κατοικίας που δομήθηκαν με έκδοση οικ. άδειας ως νέα ή προσθήκες πως ονομάζεται ο οικισμός αυτος?

 

α) δυναμικός

β) ενδιαφέρων

γ) ειδικός

δ) δεν θυμάμαι τι έγραφε αλλα είχε και δ.

 

 

αν δεν ξέρεις πως λέγεται πως θα ελέγξεις αν το κτήριο τοποθετήθηκε ορθά ή κατασκευάστηκε ορθά σύμφωνα με την μελέτη...???

εγώ σαν δ θα έβαζα ΜΠΑΝΑΝΙΑ

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Μα stavrosa αφού σύμφωνα με την ερώτηση που έβαλε παραπάνω o brasco, ο ΕΔ Δεν ασχολείται με τη Νομιμότητα μελετών.

 

Άρα πολύ ορθά ρωτάει αυτό που ρωτάω και εγώ τόσο καιρό. Ποιος ο λόγος να εξεταστεί σε θέματα που δεν θα ελέγξει;

Πιστοποιητικό Ε.Ε. μηχανικού είναι ή Ε.Δ. ;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο που ανέβηκε παραπάνω (με τις ερωτήσεις) με ποιό πρόγραμμα το ανοίγουμε, μάλλον κάνω κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Question 110

Βαθμοί: 0.9/1

Ποιος από τον παραπλεύρως αναφερόμενο είναι ο καταλληλότερος εξοπλισμός για τη μέτρηση ύψους κτιρίου με τετρακλινή στέγη, χωρίς δυνατότητα επίσκεψης;

Επιλέξτε τουλάχιστον μία απάντηση.

a. Μετροταινία

 

b. Γεωδαιτικός σταθμός

c. Χωροβάτης

 

d. Ηλεκτρονικό μέτρο με laser

 

Είδατε που τελικά χρειάζεται να στήσεις και total station...

Link to comment
Share on other sites

αν γνωρίζει κάποιος που έδωσε εξετάσεις πόσες ήταν συνολικά οι ερωτήσεις και ποιος ο χρόνος;;;

50 ερωτήσεις 1ώρα

 

Μα stavrosa αφού σύμφωνα με την ερώτηση που έβαλε παραπάνω o brasco, ο ΕΔ Δεν ασχολείται με τη Νομιμότητα μελετών.

 

Άρα πολύ ορθά ρωτάει αυτό που ρωτάω και εγώ τόσο καιρό. Ποιος ο λόγος να εξεταστεί σε θέματα που δεν θα ελέγξει;

Πιστοποιητικό Ε.Ε. μηχανικού είναι ή Ε.Δ. ;

 

συμφωνούμε!!!!!! αλλά τότε τι μου βάζουν ερώτηση αν μπορεί να εξέχει ο εξώστης πέραν την Ρ.Γ.?

αφου δεν θα ελέγξω νομιμότητα και με βάση τα στοιχεία που θα έχω και η ΡΓ και η ΟΓ μπορεί να είναι ψεύτικες?

τις ερωτήσεις έμαθα τις έφτιαξαν υπάλληλοι του ΥΠΕΚΑ δλδ μάλλον καμιά συμβασιούχος καθαρίστρια του Σηφουνα

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Μισο..

 

Αν δεν ελεγχει στοιχεια ορθοτητας της μελετης τοτε τι κανει???

Δλδ αν μου εχει βαλλει ο μηχανικος 1μ Δ σε εκτος σχεδιου, θα πω "οκ εκει το εχει το ΔΚ"...?????

Link to comment
Share on other sites

Είδατε που τελικά χρειάζεται να στήσεις και total station...

έχει και e. με το μάτι!

 

Μισο..

 

Αν δεν ελεγχει στοιχεια ορθοτητας της μελετης τοτε τι κανει???

Δλδ αν μου εχει βαλλει ο μηχανικος 1μ Δ σε εκτος σχεδιου, θα πω "οκ εκει το εχει το ΔΚ"...?????

 

πες μου τι δεν καταλαβαίνεις??????

 

 

 

πείτε μου τι σας λένε οι 3 ερωτήσεις που ποσταρα?

 

θυμηθηκα και άλλη μια ερώτηση

 

τοποθετούμε ηλιακό θερμοσίφωνα πάνω απο την απόληξη του δώμα (φάγανε το τος)

α)σωστό

β) λάθος

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.