Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Οι παρακάτω ερωτήσεις με δυσκόλεψαν λίγο, οι υπόλοιπες ήταν εύκολες:

 

 

1η ΕΡΩΤΗΣΗ: Ειναι ξεκαθαρισμένο το τί ακριβως πρέπει να ελέγχετε κατά την αυτοψία;

Α. Οχι.

Β. Σιγά μην ήταν

Γ. Πλάκα μας κάνεις ρε φιλαράκι;

 

2η ερώτηση: Τι παθαίνει ο ελεγκτής αν του "φύγει" κανένα πεντάποντο;

Α. Του κλείνει το σπίτι

Β. Αγοράζει καινούργιο καλσόν

Γ. Το ράβει

 

3η ερώτηση: Τι κάνει ο επιβλέπων αν ο ελεγκτής τον δώσει στεγνά και φάει το πεντοχίλιαρο;

Α. Επισκέπτεται με τους φίλους του, αργά το βράδυ, τη γυναίκα του ελεγκτή, όταν αυτός λείπει.

Β. Την επισκέπεται με τους φίλους του όταν αυτός δεν λείπει.

Γ. Την επισκέπτεται, λείπει δε λείπει.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με όλο το συμπάθιο κι αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω;

 

4η ερώτηση: Τι κάνει ο ελεγκτής όταν γυρίσει αργά το βράδυ στο σπίτι του και ψάξει στην τσέπη του και δεν βρει φράγκο από τη σημερινή του δουλειά - έλεγχο που έκανε;

Α. Βρίσκει την πόρτα κλειδωμένη και αλλαγμένη την κλειδαριά.

Β. Κλαίει τη μοίρα του.

Γ. Τα βάζει με τον εαυτό του, που διάλεξε τη δόξα.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με χαλάει και μόνο η σκέψη να υπάρξει η μίζα και το λάδωμα στις αυτοψίες ...

Θα είμαστε απαράδεκτοι όλοι μας, μα όλοι ακόμα και οι αμέτοχοι αν με την ανοχή μας το επιτρέψουμε και μόνο σαν σκέψη και δυνατότητα.

Αν συμβεί να πάρουμε τα πτυχία μας και τους όρκους μας να τα πετάξουμε, θα έχουν αξία μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δυστυχώς κατά την προσωπική μου άποψη είναι ΔΕΔΟΜΕΝΗ η μίζα και το λάδωμα!

Όλα συνηγορούν και συνωμοτούν προς αυτή την κατεύθυνση!

Δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο ο "συνάδελφος - ελεγκτής" να μην το κάνει....

Άλλη δουλειά δεν θα έχει, η οικογένειά του θα τα βγάζει πέρα στερημένα, τα παιδιά του θα ζητάνε, η εφορία κ.λπ. θα τον ...κυνηγάει, άδεια δεν πρόκειται να βγάλει, υπάλληλος σε ....Γερμανούς να πάει 450 θα παίρνει, αμοιβή για το έργο 150 θα πάρει κ.λπ.

Άρα, αν του σκάσει ο χασάπης - κατασκευαστής (εν γνώσει του ιδιοκτήτη) το 3.000 να δεις πως θα τα πάρει...

Τι είναι 10.000 συνολικά extra για να ...σηκώσεις μια πολυκατοικία;;;;

Συνειδήσεις, ηθικές, διάδρομοι, λαμογιές κ.λπ. θα ...δημιουργηθούν καινούργιες.

Δεν αλλάζει ο Έλληνας......

 

Ένας από τους λόγους που με έκαναν ν' αποφασίσω να μείνω στους ελεγχόμενους και να αποκλείσω το ενδεχόμενο να πάω για ελεγκτής ήταν κι αυτός. Δεν ξέρω πως θα ενεργούσα αν είχα αυτό το δίλημμα και τα παιδιά μου στο σπίτι δεν είχαν π.χ. ....γάλα! Μάλλον θα τα έπαιρνα... Γι' αυτό απέκλεισα από τον εαυτό μου το ενδεχόμενο αυτό!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν εισαι στα ορια για την αδεια β΄ τι κανεις δινεις για α΄ και μετα περιμενεις αναβαθμισει σε β΄ αυτοματα ή θα κανεια κατι?????εχετε ακουσει τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

και εγώ giannisp στην ίδια κατηγορία είμαι αλλά μετράει η ημερομηνία της άδειας ασκήσεως ή το πτυχίο λογικά το πρώτο; Γιατί ορκίστηκα Νοέμβρη του 2007 αλλά άδεια πήρα τον Απρίλη του 2008....Δεν γνωρίζω κάτι όμως και στο ΤΕΕ τα τηλέφωνα σωπαίνουν εδώ και πολύ καιρό....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με χαλάει και μόνο η σκέψη να υπάρξει η μίζα και το λάδωμα στις αυτοψίες ...

Δεν παίζει κάτι τέτοιο!

Ο έλεγχος δεν θα είναι ένας και μοναδικός.

Ο πρώτος ελεγκτής αποκλείεται να υποκύψει γιατί ξέρει πως θα ακολουθήσουν άλλοι δύο ελεγκτές

στην συνέχεια.

Μετά, αυτός που έχει σκοπό να πουλήσει θα είναι παναγία,

διαφορετικά δεν εξασφαλίζει βεβαίωση για συμβόλαια.

 

Άρα

το μόνο λάδι που θα δεις στην οικοδομή, θα είναι αυτό για τα ξύλα του καλουπατζή!

Link to comment
Share on other sites

φίλοι μου και κάπου αλλού το κουβεντιάσαμε το θεμα του λαδιού....και είμαστε περισσότεροι οι σκεπτόμενοι ενάντια σε αυτή την μέθοδο παρά οι εκφραστές και πρωτοστάτες του εξευτελισμού.

Μιλώντας με "φίλους" συναδέλφους....μέχρι στιγμής προκύπτει θέμα με το πώς θα αντιμετωπίσουμε τον λαδωμένο και λαδιάρη, γιατί "όλοι" λένε εγώ αποκλείεται να τα πάρω!

 

Θα δούμε ο καιρός πλησιάζει!

 

και εγώ giannisp στην ίδια κατηγορία είμαι αλλά μετράει η ημερομηνία της άδειας ασκήσεως ή το πτυχίο λογικά το πρώτο; Γιατί ορκίστηκα Νοέμβρη του 2007 αλλά άδεια πήρα τον Απρίλη του 2008....Δεν γνωρίζω κάτι όμως και στο ΤΕΕ τα τηλέφωνα σωπαίνουν εδώ και πολύ καιρό....

 

 

εμπειρία απο την στιγμή που πηρες άδεια ασκησης επαγγέλματος! για την περίπτωση σου 2008!!!

εγώ πήρα πτυχίο το 2000 στρατό κλπ κλπ άδεια ασκησης πήρα το 2012.... τι εμπειρία έχω που να μπορώ να την αποδείξω??? καμία και πολυ σωστά....(τα 2000 και 2012 είναι τυχαία νούμερα!)

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι θέμα λαδώματος... είναι απλά θέμα του πως έχει στηθεί το όλο σύστημα. Και με τις πενιχρές αμοιβές που έχουν οριστεί το μαχαίρι το κρατάει και πάλι στα χέρια του ο κατασκευαστής.

 

Να θυμίσω ότι μέχρι τώρα ίσχυε το σύστημα των ΥΔ των επιβλεπόντων που (υποτίθεται ότι) ορίζει πολύ σοβαρές ποινές και μπλα μπλα μπλα... είδατε εσείς κανέναν να βρει το μπελά του; Οχι.

 

Το ίδιο θα γίνει και με τα πιστοποιητικά των Ελεγκτών Δόμησης. Θα είναι απλά τυπικά κουρελόχαρτα χωρίς καμία αξία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.