Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Εγω υπέβαλλα σήμερα ( μεταγενέστερα από εσένα ) και έχω α/α 3232. Πως γίνεται?

Θα είχες κάνει προεργασία σε προηγούμενο χρόνο με αποθήκευση και την οποία υπέβαλλες οριστικά σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρουσα ερωταπαντηση απο το forum του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ:

 

 

Εχει ο ελεγκτής υποχρέωση ελέγχου της μελέτης?

Αν διαπιστώσει παρατυπίες της μελέτης αλλά συμφωνία οικοδομής-μελέτης τι κάνει?

Αν δεν δει τις παρατυπίες της μελέτης έχει κάποιες ποινές?

Ο μηχανολόγος μηχανικός , πως θα ελέγξει λάθη μελέτης πολιτικού μηχανικού?

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις εκ των προτέρων.

 

Απάντηση: ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ???

- Δευτέρα, 12 Μάρτιος 2012, 11:24 πμ

 

1. Σύμφωνα με το άρθρο 11§1 του Ν.4030/11, οι ελεγκτές δόμησης έχουν την αρμοδιότητα ελέγχου όλων των κατασκευών με "άδεια δόμησης", ως προς την ορθή εφαρμογή και τήρηση των μελετών σύμφωνα με τις οποίες εκδόθηκε η άδεια, καθώς και όλων των κατασκευών, ύστερα από επώνυμη καταγγελία ή εντολή της ΕΥΕΔΕΝ ή του ΥΠΕΚΑ.

Παράλληλα, σύμφωνα με το άρθρο 7§9α,στ Ν.4030/11, αν οι υποβαλλόμενες μελέτες δεν εκπονήθηκαν σύμφωνα με τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις ή σύμφωνα με τα εγκεκριμένα στοιχεία του τοπογραφικού διαγράμματος και του διαγράμματος δόμησης (--> άδεια δόμησης), ή αν οι οικοδομικές εργασίες δεν εκτελέστηκαν σύμφωνα με τις μελέτες που υποβλήθηκαν ή σύμφωνα με τα εγκεκριμένα στοιχεία του τοπογραφικού διαγράμματος και του διαγράμματος δόμησης, τότε οι αρμόδιοι ελεγκτές δόμησης και οι υπάλληλοι των ΥΔΟΜ υποχρεούνται αμελλητί να ενημερώσουν εγγράφως το Εποπτικό Συμβούλιο μόλις διαπιστώσουν την τέλεση παραβάσεων. Η πιθανότερη ερμηνεία είναι ότι ο έλεγχος ασκείται ανά τομέα ευθύνης του καθενός, δηλ. από τις ΥΔΟΜ για τις μελέτες και από τους ελεγκτές δόμησης ως προς την κατασκευή.

 

 

Αν δεχτούμε ότι υπάρχει "υποχρέωση" των ελεγκτών δόμησης για έλεγχο και των μελετών, τότε είναι πιθανότατο κάποια παράληψη να ερμηνευτεί από δικαστήρια ως "βαριά αμέλεια". Τότε όμως καλείται ο ελεγκτής να εκπονήσει -έστω και τμηματικά- το έργο και της ΥΔΟΜ, μόνος του, σε συνθήκες εργοταξίου, κάτω από ασφυχτική πίεση που ίσως ποτέ δεν θα μπορέσει να αποδείξει και χωρίς να έχει πρόσβαση στα σχέδια πριν τον έλεγχο! Είναι προφανώς αδύνατο! Σκεφτείτε απλά ότι τα τελευταία χρόνια έχουν τροποποιηθεί τόσοι Νόμοι, Αποφάσεις, Κανονισμοί κλπ (χρήσεις Γης, ΝΟΚ / ΚΕΝΑΚ / Ευρωκώδικες, ΚΑΝΕΠΕ κλπ), που καθίσταται προβληματικό το έργο ακόμα και των μελετητών! Οι κυρώσεις μάλιστα σ΄αυτή την περίπτωση, ενδέχεται να είναι αστικές, ποινικές, διοικητικές και πειθαρχικές.

 

Επί πλέον, αν δεχτούμε ότι υπάρχει διακριτική ευχέρεια του ελεγκτή (δικαίωμα)για αναφορά παραβάσεων επί μελετών, τότε προφανώς δεν εξασφαλίζεται το αδιάβλητο του ελέγχου (=δυνατότητα συναλλαγής για αποσιώπηση διαπιστώσεων... ), κάτι που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τις εξαγγελίες στην αιτιολογική έκθεση του Ν.4030/11.

Το θέμα είναι ιδιαίτερα κρίσιμο και ελπίζουμε σύντομα το Υπουργείο να προβεί σε καταλυτικές διευκρινίσεις.

 

 

 

2. Κανένας δεν μπορεί να ελέγξει εργασίες, για τις οποίες δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα υπογραφής μελετών ή επιβλέψεων (άρθρο 2§2 ΚΥΑ 9875/12, ΦΕΚ Β'465). Επομένως, ακόμα κι αν σας διορίσουν, δεν μπορείτε να αποδεχτείτε τον διορισμό ως προς τις εργασίες αρχιτέκτονα (πχ έλεγχος εξωστών, όψεων κλπ ) ή πολιτικού μηχανικού (πχ θεμελίωσης αν πρόκειται για πεδιλοεσχάρα κλπ). Επισημαίνω ότι, ακόμα και σε περίπτωση λάθους, οι κυρώσεις είναι αρκετά αυστηρές για τους ελεγκτές μηχανικούς

Edited by STAVION
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τον παραπάνω έλεγχο μελετών τον προβλέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ο 4030 για όλες τις περιπτώσεις διακοπής των εργασιών (και είναι αρκετές αυτές οι περιπτώσεις)

 

Πως θα γίνει αυτό ο έλεγχος όταν η νομοθεσία μας είναι τόσο μπερδεμένη; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος όλων των μελετών στην περίπτωση αυτή ΚΑΝΑ γίνεται από την Υπηρεσία Δόμησης, όχι από τον Ελεγκτή Δόμησης

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνώ, αλλά το ερώτημα παραμένει

 

Πως θα γίνει αυτός ο έλεγχος όταν η νομοθεσία μας είναι τόσο μπερδεμένη; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρακολούθησα το '' στρογγυλό τραπέζι'' του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ. Πάλι πολλά ''αν'', πάλι θολούρα, καμμία κωδικοποίηση νόμωςν και τεράστιες ευθύνες των Ε.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παρακολουθώντας και εγω τη συζητηση για τους ελεγκτές έχω να πω με τη σειρά μου ότι χρήζει αναβολής ο θεσμός μέχρι νεωτέρας. Καμια αποσαφήνηση ολα ρευστά. Αυτό τουλάχιστον αποκόμισα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συνεχίζω να θεωρώ ότι, είναι μια μεγαλοπρεπή "μπούρδα" το όλο θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παρακολουθώντας και εγω τη συζητηση για τους ελεγκτές έχω να πω με τη σειρά μου ότι χρήζει αναβολής ο θεσμός μέχρι νεωτέρας. Καμια αποσαφήνηση ολα ρευστά. Αυτό τουλάχιστον αποκόμισα.

Εγώ πάντως συνεχίζω να θεωρώ ότι, είναι μια μεγαλοπρεπή "μπούρδα" το όλο θέμα!!!

 

Δυστυχώς θα συμφωνήσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.