Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

@Manolis gon: Από την στιγμή που έγιναν υπερβάσεις της οικ. αδειας κατά το άρθρο 22 του ΓΟΚ το κτίσμα δεν είναι νομίμως υφιστάμενο δηλ όλη η οικοδομή είναι αυθαίρετη.

Ο συνάδελφος KANA στα #604 & 607 έχει δίκιο Η εγκύκλιος είναι συγκεκριμένη.

Ο Δ/ντης μάλλον μπερδεύει τις ηλεκτροδοτήσεις, που όμως και αυτές γιά οικοδομές που έχουν ξεκινήσει εργασίες πριν 1/3 δεν γίνεται αυτοψία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε ΚΑΝΑ, κατ' αρχάς δεν έκανα καμία αίτηση για Ε.Δ, ερώτηση εκανα στο φόρουμ για να δω αν με συμφέρει να κάνω και να ενημερωθώ από Ε.Δ τι θα μου ζητήσει (κάτι που δεν έγινε)

Στο μαρούσι μου είπαν ότι οι αιτήσεις για ρεύμα μέχρι 1/5 θα γίνονται όπως παλιά και μετά με αυτοψία από Ε.Δ.

Στην Παλλήνη ενώ αρχικά λεγόταν το ίδιο, απ' ότι φαίνεται θα πηγαίνουν με υπεύθυνες δηλώσεις όλα οι παλαιότερες του μαρτίου κατασκευές.

Στα Σπάτα ισχύει ότι και στην Παλλήνη

Στις δηλώσεις που έκανα για ρευματοδότηση στην Παλλήνη (2) αλλά και στα Σπάτα, έγραψα στο κείμενο της ότι έχει γίνει τακτοποίηση με τον 4014 κλπ και ότι οι αυθαίρετοι χώροι είναι λειτουργικά εξαρτημένοι με το κτίριο. Επίσης υπέβαλα και σχέδια σε 1:100 και υ.δήλωση ότι αποτελούν αντίγραφα αυτών της δήλωσης του 4014 Για ανεξάρτητους χώρους πας απ' ευθείας ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Mα, δεν είναι αυτονόητο για όλες τις πολεοδομίες ότι οι παλιότερες της 1/3/12 οικοδομές πάνε με Υ/Δ πειβλέποντος;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό έχω καταλάβει.

Πως κατασκευές που ξεκίνησαν προ 1.3.12 θα πάνε με ΥΔ μηχανικού κλπ.

Έχω καταλάβει λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι για το να το ληξουμε.

 

Οσες κατασκευες ξεκινησαν ΠΡΙΝ την 1/3/12 ΔΕΝ μπαινουν στο "συστημα" των ΕΔ, δηλαδη 2 ή 3 ελεγους ΑΛΛΑ μονο με ΤΕΛΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ απο ΕΔ για την τελικη ρευματοδοτηση.

Οσες κατασκευες ξεκινησαν ΜΕΤΑ την 1/3/12, πανε ΚΑΝΟΝΙΚΑ με ΕΔ με τους ελεγχους που προβλεπονται.

 

*Εξαιρεση αποτελουν:

-Οι αιτησεις που εγιναν μεχρι 29/2 για τελικη ρευματοδοτηση και πανε με ΥΔ μηχανικου

-Οι αιτησεις που εγιναν απο 1/3 - 30/4 οι οποιες θεωρουνται ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ για τελικη ρευματοδοτηση, αλλα η πολεδομια ειναι υποχρεωμενη αυταπαγγελτα να τις ελεγξει. (εδω δεν εχω καταλαβει, αν οι ελεγχοι θα γινουν απο την πολεοδομια ή απο ΕΔ και ποτε θα γινουν)

Link to comment
Share on other sites

 

Οσες κατασκευες ξεκινησαν ΠΡΙΝ την 1/3/12 ΔΕΝ μπαινουν στο "συστημα" των ΕΔ, δηλαδη 2 ή 3 ελεγους ΑΛΛΑ μονο με ΤΕΛΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ απο ΕΔ για την τελικη ρευματοδοτηση.

 

εμενα παλι, στην εδω πολεοδομια, μου ειπαν οτι πανε με ΥΔ μηχανικου χωρις τελικο ελεγχο απο ΕΔ!
Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομια μπορει να λεει οτι γουσταρει.

Η εγκυκλιος υπαρχει.

 

 

ΥΓ Αναδιατυπωνω το τελευταιο κομματι του προηγουμενου ποστ. Οι κατασκευες των οποιων οι ΟΑ θα θεωρηθουν προσωρινα, θα ελεγχθουν εντος 1 μηνος απο ΕΔ, υποθετω οτι η ιδια η Υ. Δομ, θα κανει αιτημα για τον καθορισμο ΕΔ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

σε αυτο βασιζονται. Λεει οτι ειναι δυνατη η εφαρμογη του αρθρου 7 του 4030, εφοσον εφοσον οι εργασιες ξεκινησαν μετα την 1-3-12.

Γνωμη μου ειναι οτι αναιρει την εγκυκλιο που ανεφερες

 

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

Εγκύκλιος αρ. πρωτ. 621 «Οδηγίες για την εφαρμογή των άρθρων 45 (παρ.3) και 11 του Ν.4030/11 «Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης , ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις»

9-3-12

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Εχω ειπα την αποψη μου που στηριζεται στην παραπανω εγκυκλιο.

Τωρα αν η καθε πολεοδομια δεχεται και ΥΔ μηχανικου, ειναι προβλημα της και ισως και προβλημα του ιδιοκτητη.

 

Η εγκυκλιος που παραθετεις αναφερεται στη γενικη διαδικασια ελεγχου στα αντιστοιχα σταδια της κατασκευης.

Δεν νομιζω οτι αναφερεται στη διαδικασια για τελικη ρευματοδοτηση.

Διαφορετικα θα αναιρουσε την προηγουμενη εγκυκλιο.

 

 

Ας πει και αλλος τη γνωμη του.

 

Εγω καταλαβαινω οτι ισχυει οτι εγραψα παραπανω.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μα, υπάρχει νεότερη εγκύκλιος Αρ.Πρωτ. 621, 9/03/12 που θεωρώ ότι λέει άλλα.

 

edit. Καλύφθηκα εν. τω μεταξύ από την απάντηση του συναδέλφου με την οποία συμφωνώ.

Edited by Athan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.