Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

εμένα πάντως στην περίπτωση μου(άρχισε ο ιδιοκτητης να χτίζει πριν έκδοση οικ. άδειας), πήρα τηλ στην υπηρεσία ελεγκτών δόμησης και δεν μου απάντησαν άμεσα οτι το κτήριο θα βγεί αυθαίρετο.μου ζήτησαν να τους στείλω ένα εμαιλ με το πρόβλημα που υπάρχει και θα μου απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν σκεφτεις οτι εγω πηρα τηλεφωνο, περιμενα αρκετη ωρα για να το σηκωσουν και οταν το σηκωσαν ο υπαλληλος μου μιλησε 5 δευτερολεπτα και το εκλεισε, σε συμβουλευω να εχεις υπομονη.

 

 

ΥΓ Παντως απο την επαφη μου με αλλους συναδελφους βλεπω οτι αρχισαν οι κουκουρουκου ελεγχοι.

πχ περιπτωση που ο αρχικος ελεγχος εγινε στο σταδιο της σκυροδετησης του πρωτου οροφου (υπογειο+3), ο ελεγκτης δεν ειπε τιποτα, η θεμελιωση απο πεδιλοδοκους ειχε γινει κοιτοστρωση, επισης δεν ειπε τιποτα, πιθανον να μην το καταλαβε και παει λεγοντας. Ευτυχως οι διαστασεις στυλων, κτηριου και οι πλαγιες αποστασεις ηταν σωστες.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

εγώ σαν μηχανολόγος του έργου θα έχω πρόβλημα μόνο με τη θεμελιακή γείωση..ο ιδιοκτ΄ητης από ότι μου νδίνει να καταλάβω είτε δεν έχει κάνει καθόλου είτε έχει κάνει άλλου είδους γείωση..το αναψυκτήριο είναι τώρα στη φάση των κουφωμάτων...καμ΄΄ια συμβουλη??λες να μπλέξω αν στείλω εμαιλ στην υπηρεσία με το όνομά μου???

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου εχω απαντησει βασει της νομοθεσιας.

Οποιαδηποτε εργασια χωρις την εκδοση ΟΑ, ειναι αυθαιρετη.

Το κτηριο σου με το γραμμα του νομο πρεπει να κυρηχθει αυθαιρετο και η ΟΑ να ακυρωθει.

Τωρα πως μπορεις να το αποφυγεις ειναι αλλο θεμα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω ιδιο προβλημα με τον ΗΛΙΑΣ Ζ.

Αυριο παιρνω την οικ. αδεια πλυτηριου-καταστηματος το οποιο εχει κατασκευασει ηδη ο ιδιοκτητης σε βαση μπετον-μεταλλικο σκελετο και πανελ-σκεπη.

Απο διαστασεις ειναι οκ, αλλα στο δ εχω προβλημα.

Ενω πλαγια επρεπε να ειναι στα 15 μ, το εβαλε στα 10μ.

Η μια λυση ειναι να το ενταξω στο 4014(γιατι το εφτιαξε πριν 28/7) για παραβαση δ.

Η αλλη λυση ειναι να περιμενω τον ελεγκτη, που ας πουμε κανει τα στραβα ματια για την κατασκευη, αλλα για το δ?

 

Αλλη μια ερωτηση.

Εκανα μια νομιμοποιηση κτιριου με οικ. αδεια μετα την ενταξη στο 4014.

Σε αυτη την περιπτωση και μετα την εκδοση οικ. αδειας, θα πρεπει να ερθει ελεγκτης δόμησης?

Edited by terry
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

terry

άσε τον κόσμο να εκφρασθεί ελεύθερα

έτσι μόνο θα δούμε τα προβλήματα που δημιουργούνται από την τρέχουσα και ρέουσα νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

Τι ερωτησεις ειναι αυτες τωρα??

Ελεος...

ποιο ακριβως ειναι το προβλημα?

Εσυ δηλαδη αν ησουν στη θεση μου δε θα ρωταγες?

Την πρωτη την εβαλα σαν προβληματισμο περισσοτερο, δε περιμενω να λυθει μεσω του φορουμ.

Στη δευτερη ομως θα μπορουσες να βοηθησεις απο το να ειρωνευεσαι...

Edited by spsonis
Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη ερωτηση απαντησα, τη δευτερη την δημοσιευσες μετα.

Μιλας για τελειωμενο κτηριο του οποιου η ΟΑ εκδοση κατοπιν εορτης.

Ισχυει οτι ειπα και στον Ηλια Ζ.

 

 

ΚΑΝΑ

Τα προβληματα δεν τα δημιουργει ο νομος αλλα η ανομια (κατασκευη χωρις ΟΑ).

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ Terry

άλλά δεν πειράζει να μάθουμε και τα προβλήματα που δημιουργούνται σε συναδέλφους λόγω της μεταβατικής περιόδου που διανύουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.