Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Συμφωνώ μερικώς (σε μεγάλο ποσοστό) με τον terry. Η ανομία φταίει και όχι η διαδικασία των ΕΔ.

Αλλά δεν γίνεται κάποιος να προσπαθεί να κάνει μια επένδυση και να καθυστερεί στην πολεοδομία και στην αρχαιολογία και στην ΕΠΑΕ και και και και ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαφώς και πρέπει κάποιος να αναλαμβάνει το ρίσκο των επιλογών του, χωρίς να υποστηρίζω πως έκαναν ορθά που ξεκίνησαν πριν την έκδοση της Ο.Α.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Faethon

Αυτή η διαδικασία με τον Ε.Δ, που προβλέπεται για τις παλιές οικ άδειες (που συντάχθηκαν με τον παλιό τρόπο και όχι με τον 4030) και οι εργασίες τους άρχισαν ή θα αρχίσουν μετά τις 1-3-2012 είναι υπερβολική και έχει φέρεις πολλούς σε αδιέξοδα και στην πράξη αποτελεί αναδρομική ισχύ νόμου (που όπως γνωρίζεις απαγορεύεται)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν αποτελεί αναδρομική ισχύ αφού αφορά κατασκευές που ξεκίνησαν μετά την 1/3/2012.

Ο Ν4030 δημοσιεύτηκε 25/11/11 δηλαδή 3 μήνες πριν την 1/3/2012.

Που σημαίνει πως όποιος ξεκίνησε χωρίς ΟΑ μετά την 25/11/11, έκανε ένα τραγικό λάθος.

 

Ο spsonis έχει κατασκευή που έγινε προ 28/7/11 και η άδεια δεν έχει εκδοθεί ακόμα!!!

Οφείλει να καλέσει ΕΔ.

 

Το πρόβλημα δεν το δημιούργησε ο Ν4030 αλλά η ανομία και η κωλυσιεργία του κρατικού μηχανισμού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Faethon

Αυτή η διαδικασία με τον Ε.Δ, που προβλέπεται για τις παλιές οικ άδειες (που συντάχθηκαν με τον παλιό τρόπο και όχι με τον 4030) και οι εργασίες τους άρχισαν ή θα αρχίσουν μετά τις 1-3-2012 είναι υπερβολική και έχει φέρεις πολλούς σε αδιέξοδα και στην πράξη αποτελεί αναδρομική ισχύ νόμου (που όπως γνωρίζεις απαγορεύεται)

 

φίλε Faethon

δεν αναφέρομαι όπως βλέπεις και από το μήνυμά μου σε άδειες που υποβλήθηκαν μετά την 25-11-11 αλλά σε παλαιότερες αυτής της χρονολογίας

που λόγω:

των απολύσεων των έκτακτων υπαλλήλων Περιφερειών και ΟΤΑ

της εμφάνισης της οικονομικής κρίσης από τον Νοε 2010 (που οδήγησε σε στραβά μάτια της Αστυνομίας σε περιπτώσεις έναρξης εργασιών)

της αναδιάρθρωσης Καποδιστριακών Δήμων σε Καλλικρατικούς

των καταργήσεων των Πολεοδομιών και μεταφοράς των υπαλλήλων στους Δήμους

της ανασύστασης των επιτροπών κατά 2 φορές (ΕΠΑΕ-ΣΧΟΠ νομού και Περιφερειών κλπ)

και πέραν αυτών και του διορισμού στις νεοσύστατες υπηρεσίες Πολεοδομιών Δήμων ΝΕΩΝ και ΑΠΕΙΡΩΝ υπαλλήλων (στην περιοχή μου σε 6-7 μήνες εξετάζονται τα αρχιτεκτονικά)

 

δημιούργησαν όλα αυτά ένα χαώδες και χρονοβόρο τοπίο που πολλούς όπως στην περίπτωση μου βιοτέχνες τους οδήγησε στην έναρξη εργασιών πολύ πριν την 25-11-11

 

Δες σχετικές δημοσιεύσεις μου

http://www.michanikos.gr/topic/28722-%ce%8c%ce%bb%ce%b1-%ce%ad%ce%bd%ce%b1-%ce%bc%cf%80%ce%ac%cf%87%ce%b1%ce%bb%ce%bf-%cf%80%ce%bb%ce%ae%cf%81%ce%b7%cf%82-%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%b4%ce%b9%ce%bf%cf%81%ce%b3%ce%ac%ce%bd%cf%89%cf%83%ce%b7-%cf%84%ce%bf%cf%85-%ce%b5%cf%80%ce%b1%ce%b3%ce%b3/page__view__findpost__p__438204

 

http://www.michanikos.gr/topic/28722-%ce%8c%ce%bb%ce%b1-%ce%ad%ce%bd%ce%b1-%ce%bc%cf%80%ce%ac%cf%87%ce%b1%ce%bb%ce%bf-%cf%80%ce%bb%ce%ae%cf%81%ce%b7%cf%82-%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%b4%ce%b9%ce%bf%cf%81%ce%b3%ce%ac%ce%bd%cf%89%cf%83%ce%b7-%cf%84%ce%bf%cf%85-%ce%b5%cf%80%ce%b1%ce%b3%ce%b3/page__view__findpost__p__438256

 

Για αυτές τις περιπτώσεις νομίζω ότι πράγματι ισχύει η «αναδρομική ισχύς του 4030»

Link to comment
Share on other sites

Συν. ΚΑΝΑ, δεν αναφέρθηκα σε άδειες που κατατέθηκαν μετά τον 11/2011 αλλά σε κατασκευές που ξεκίνησαν μετά τον 11/2011, χωρίς ΟΑ.

Δηλ. ξεκίνησαν γνωρίζοντας πως θα υπαχθούν στο καθεστώς ΕΔ.

 

Θεωρητικά, για να μην εκδοθεί ΟΑ προ 1/2/12, έπρεπε να είχε κατατεθεί μετά την 1/5/11

Η δημόσια διαβούλευση όμως για τους ΕΔ τελείωσε τον 8/2011, ενώ το σχέδιο νόμου είχε κατατεθεί τον 7/2011.

Άρα από τον 7/2011 ήμασταν ενήμεροι για τους ΕΔ.

 

Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις που η κωλυσιεργία του κρατικού μηχανισμού, οδήγησε τους πολίτες σε έναρξη της κατασκευής πριν την έκδοση της Ο.Α. Τους οδήγησε δηλαδή στην παρανομία. Εντάξει. Αλλά πάντα αυτός που παρανομεί πρέπει να αναλαμβάνει το ρίσκο της παρανομίας.

 

Όσο για την αναδρομικότητα, δεν συμφωνώ διότι ο ν4030 έχει δύο κεφάλαια τα οποία δεν θεωρώ πως εμπλέκονται άμεσα και θα μπορούσε το κάθε ένα να είναι σε διαφορετικό νόμο.

1. Έκδοση Ο.Α.

2. Έλεγχος κατασκευών.

 

Σίγουρα η εφαρμογή ενός νόμου δημιουργεί προβλήματα αλλά δεν θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει αναδρομικά σε παράνομες πράξεις.

Η πράξη είναι παράνομη και προ και μετά την εφαρμογή του ν4030.

Αυτό που άλλαξε είναι ο τρόπος ελέγχου/διαπίστωσης αυτών των παράνομων πράξεων.

Link to comment
Share on other sites

faethon

 

Ξέρεις τι συνέπειες μου προκαλούν όλα αυτά με τον ελεγκτής δόμησης και με τις τροπ/σεις των όρων δόμησης των οικ<2000 κατ;

 

Να εκδώσω τις άδειες αυτές που συντάχθηκαν με τον παλιό (οι 2 βιοτεχνίες εκκρεμούν από το 2010) και να τις ΑΝΑΣΥΝΤΑΞΩ με τον 4030 και να τις υποβάλλω εκ νέου προκειμένου να μην ξεπερνώ διαστάσεις-Δ και στάθμες πέραν του 2%

 

Μεγάλη μανούρα για το τίποτα γι αυτό και δικαιολογημένα νομίζω εξοργίζομαι

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση έχει ξαναγίνει αλλά απάντηση δεν είδα... Σε ποιόν λογαριασμό θα γίνεται η κατάθεση της αμοιβής του ΕΔ? Στον λογαριασμό που έχουμε για τις άδειες?

Με τι κωδικό θα γίνει η κατάθεση και πως θα εμφανίζεται αναλυτικά η αμοιβή+ΦΠΑ?

Από την ΕΥΕΔ δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα....

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω ερώτηση προς ελεγκτες δόμησης. Σε παλιά άδεια που τώρα ξεκινάει, σε οικισμό:

- Τα στατικά είναι από τις πρώτες μου δουλειές και σκέφτομαι να μεγαλώσω 5-10 cm τις πλευρές κάποιον υποστυλωμάτων (αφού θα βάλει εξωτερικά τη θερμομόνωση και ο τοίχος δεν πρόκειται να βγει καθρέφτης ούτως η άλλως) και να κάνω μία ενίσχυση λόγω μαλακού εδάφους στο ραντιέ. Υπάρχει περίπτωση να βρώ κανά μπελά;

- Τι ανοχές διαστάσεων υπάρχουν; Πρέπει να πάω στον πόντο ή μέχρι 10 cm είναι ΟΚ;

- Το βάθος εκσκαφής πως θα μου το ελέγξει, αφού φυσικό δεν υπάρχει στην περίμετρο και προφανώς δεν έχει διαμορφωθεί;

Έχω ήδη κάνει μία ενημέρωση και απ' ότι βλέπω μάλλον θα γίνω γραφικός. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.