Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όλα ένα μπάχαλο-πλήρης αποδιοργάνωση του επαγγέλματος μας


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Στα πολλά μπάχαλα του ΚΑΝΑ υπάρχουν δύο κύριες ομάδες.

Η μεγάλη ομάδα αφορά διεκπεραίωση διαδικασίας. Στις μέρες μας εισπρακτικής διαδικασίας.

Πάντοτε υπήρχε στο επάγγελμα, όμως σε μικρότερο ποσοστό της δραστηριότητας.

Η μικρή ομάδα αφορά αλλαγές κανονισμών (ΚΕΝΑΚ, EC, ΝΟΚ).

Πάντα συνέβαιναν αυτές οι αλλαγές, όχι όμως ταυτόχρονα για να υπάρχει ομαλότητα στη δραστηριότητα. Στην ανυπαρξία δεν έχει σημασία η ομαλότητα.

Ο μηχανικός, μέχρι χθες, εφάρμοζε γνώσεις σε πλαίσια κανονισμών (μελέτη) και υλοποιούσε εμπειρία σε πλαίσια μελετών (κατασκευή).

Όταν βλέπεις να συμβαίνουν όλα αυτά και διαπιστώνεις ανυπαρξία (με μακροχρόνια πρόβλεψη) μελετών-κατασκευών, καταλαβαίνεις ότι στόχος είναι η αλλαγή του υπάρχοντος πλαισίου της ίδιας της δραστηριότητας-επαγγέλματος.

Αν συνεχίσει αυτό (και θα συνεχίσει) σε λίγα χρόνια θα λείψουν και οι βασικοί τροφοδότες : η γνώση και η εμπειρία.

Βέβαια, δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα στο ξεκαθάρισμα των αυθαιρέτων και θα υπάρχουν ευαίσθητες ισορροπίες στο μοίρασμα κοινωνικών αγαθών του επιπέδου λιγότερο πρόστιμο για τον αυθαιρετούχο ή μεγαλύτερο έσοδο για το κράτος ...

Πάντως δε θα υπάρχει ο μηχανικός που ξέρουμε (όλοι, μικροί και μεγάλοι) ούτε σαν ελεύθερος επαγγελματίας, ούτε σαν υπάλληλος.

Τέλος, για το μετά ... τον διεκπεραιωτή τον βλέπω, το βοηθό δικηγόρου και το διορθωτή νόμων επίσης ... μελετητή και κατασκευαστή έχω να δώ από το 2006 τον πρώτο και το 2008 τον δεύτερο ... και έχουμε 2016 ...

Αλλά δυστυχώς έχουμε 2012 ... "δραστηριότητα" υπάρχει ... πόση σχέση όμως έχει με το επάγγελμα ;

Ποιός επιχειρεί την αλλαγή-κατάργηση του πλαισίου και με ποιούς στόχους ... σε άλλη κουβέντα.

Πάντως τα μπάχαλα είναι εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Ανατροπή λοιπόν και στο επάγγελμα παιδιά μπάς και "πάρουμε τα ίσα μας" π.χ. εγώ σε 3 περιπτώσεις που το πλάγιο Δ ήταν μεγαλύτερο απ το ελάχιστο ( min 2.50μ. υφιστάμενο 5.00μ. στην Ο.Α. 3.00μ. βεβαίως και έδωσα βεβαίωση κι ας έρθει να μου πει κανένας Ε.Δ. ή Υ.ΔΟΜ. ότι παρατύπησα. Επίσης όλα αυτά τα θεωρώ καραγκιοζίστικα εισπραχτικά μέτρα τα οποία πολυ άμεσα θα αναιρεθούν (και με τη συμβολή μας). Ακου!! μεγάλωσε το παράθυρο του σαλωνιού κατα 30 εκ. και πρεπει να πληρώσει 500 ευρώ? Ας βρεθεί δικαστής να δικάσει κι εμένα και τον ιδιοκτήτη...... Ας τα βλέπουμε τα πράγματα πιο ανθρώπινα και όχι με το γράμμα του νόμου του κάθε σιφουνάκη (που παρ όλα αυτά κάνει εξαρτημένο τοπογραφικό με το κινητό του) και ας κρίνουμε ως επιστήμονες και άνθρωποι και να δω ποιός θα μας ζητησει τα ρέστα στο τέλος. Εν τέλει νομίζω αν κάνουμε σωστά (όχι με την κάθε μαλακία που νομοθετεί ο καθε σιφουνακης) τη δουλειά μας - επιστήμη μας και το επάγγελμα άμεσα θα ξανααποχτήσει την αίγλη που του αρμόζει και ο υπόλοιπος κοσμος θα είναι μαζί μας και θα τα καταφέρουμε κι ας μ@λ@!κιζετ@ι το Τ.Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα και κάτι άλλο , Ας γίνουμε ουσιαστικοί αλλά και τυπικοί ταυτόχρονα . Δηλαδή ας είμαστε απόλυτοι σε νέες παρανομίες .

 

Ας τους πούμε απλά ότι από 1-3-2012 υπάρχει μιά νέα πραγματικότητα . Αν επιμένουν ας μην πάρουμε την δουλειά . Αν βρεθεί συνάδελφος , πρόθυμος , ας τον ενημερώσουμε προσωπικά , ότι καλό είναι να μην παραβαίνει τον νόμο .

 

Οσο και να μας πιέζει η κρίση , αν κρατήσουμε αυτήν την στάση , σε πολύ λίγο καιρό , όλοι θα το χωνέψουν .

Απλά θέλει λίγο δύναμη τώρα .

 

Εμείς το έχουμε αποφασίσει , ότι δεν πρόκειται να ρισκάρουμε γιά να βελτιώσει την περιουσία του κάποιος άλλος .

 

Ελπίζω να το έχετε αποφασίσει και εσείς .

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια , το ρούχο είναι one size..

 

Εγω αυτο που κανω ειναι κυκλωνω οτι μου εχει προσκομηθει ή να διαγραφω οτι δεν εχω στα χερια μου.

Η βεβαιωση του Ν4014, ειναι μια τεραστια βλακεια. Ειδικη το εντυπο οπως εκδιδεται απο το συστημα.

Πιστευω οτι το συγκεκριμενη υποχρεωση (προσκομιση βεβαιωσης) θα χαλαρωσει πααααααααααααρα πολυ τα επομενα χρονια και θα ειναι κατι τυπικο. (σε σντιστοιχια με την παρουσια δικηγορου)

Εκει φτασαμε.

Link to comment
Share on other sites

H βεβαίωση μηχανικού με βάση το νόμο αντικαθίσταται από την "ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου" μόλις αυτή ισχύσει και για τα παλιά ακίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα : Στην βεβαίωση μεταβίβασης αδόμητου γηπέδου , βεβαιώνω ότι μου επιδόθηκαν εγκεκριμένα σχέδια ( !! ) και νομιμοποιητικά στοιχεία ...

Αν δε , πρόκειται για περίπτωση μεταβίβασης μέσω χρησικτησίας , είναι ψευδές και το ότι μου επιδόθηκαν τίτλοι ιδιοκτησίας (δεν υπάρχουν).

 

Αυτό που μου έλεγες προ καιρού ο συνάδελφος δηλαδή...

Επί του γενικού θέματος: ελπίζω να μη βρεθεί μηχανικός που θα ψηφίσει αύριο ΠΑΣΟΚ (και το "άλλο", αλλά θα πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και να δούμε επιτέλους ότι αν και οι άλλοι δεν είναι καλύτεροι, το ΠΑΣΟΚ έφερε τον όλεθρο στο επάγγελμά μας το τελευταίο διάστημα). Ελπίζω να μη βρεθεί και εύχομαι να μην το μάθω για γνωστό μου... Τσακίστε τους αύριο στις εκλογές και τους δύο. Έχετε καθήκον να το κάνετε.-

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θέλω να αφορίζω κάθε προσπάθεια Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο εξάμηνο ίσως και παραπάνω υπήρξε μια έντονη νομοθετική διαδικασία σε πολλά θέματα , ίσως πολλές φορές με προχειρότητα και πολλές συζητήσεις για τα παράδοξα που διαβάσαμε μέσα σε αυτές Ομως δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι πολλά θέματα ήταν προς την σωστή κατεύθυνση Αν και ειδικά στον 3843 και 4014 υπήρξε εισπρακτικός χαρακτήρας , τουλάχιστον ο τρόπος εφαρμογής του νόμου ειδικά με το 4014 και τον ηλεκτρονικό τρόπο υποβολής μου δίνει την εντύπωση ότι θα μπεί κάποια τάξη και θα είναι πλεον η αρχή για το τέλος της αυθαιρεσίας στην Ελλάδα σε πολλά επίπεδα.

Πιστεύω ότι και αυτά είναι μια σταγόνα σε αυτά που πρέπει να μπουν σε τάξη στην Ελλάδα ώστε να υπάρχει τάξη και στο φυσικό και στο τεχνικό περιβάλλον και να υπάρξουν εργαλεία για ανάπτυξη στην Ελλάδα ειδικά στην περιφέρεια , όμως επιτέλους έχουμε νομοθετικό έργο σε ζητήματα που μας αφορούν και έχουν να κάνουν με την ποιότητα ζωής και την ανάπτυξη Και μόνο το γεγονός ότι το τελευταίο διάστημα έχω διαβάσει τόσα ΦΕΚ όσα δεν είχα διαβάσει τα τελευταία 5 χρόνια , το θεωρώ θετικό .

Και ότι εφιστούμε την προσοχή στους πελάτες μας , ότι με τους νεους νόμους και ειδικά με τον νεο νόμο έκδοσης αδειών , δεν θα μπορούν να παρανομούν με την ευκολία που το έκαναν στο παρελθόν γιατί οι συνέπειες θα είναι οδυνηρές και ο έλεγχος πιθανόν πιο οργανωμένος , είναι κάτι θετικό

Στο χέρι μας είναι η τεχνική κοινότητα στην οποία ανήκουμε να βρεί το τρόπο να προτείνει βελτιώσεις σε κάθε ατέλεια των νόμων

Και τα γράφω όλα αυτά ενώ θεωρώ ξεφτίλα την δουλειά που κάνουμε με τον Ν4014 , όμως τουλάχιστον σε μένα ο τρόπος εφαρμογή του μου δίνει την εντύπωση ότι είναι η τελευταία φορά που μηχανικοί κάνουν ξεφτίλα δουλειά για την έννοια της επιστήμης την οποία πρέπει να υπηρετούν .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

προς Θεού -δεν υπονοώ ότι δεν γίνονται προσπάθειες προς την σωστή κατεύθυνση-αλλά γίνονται βεβιασμένα και πρόχειρα

 

Ορίστε οι τρέχουσες για το γραφείο μου περιπτώσεις που δεν μπορώ να βγάλω άδειες

  1. Σε ενδιαφέροντα οικισμό (πομακοχώρι): εκδίδω άδεια για προσθήκη ορόφου 120 μ2

Έλα όμως που εντός οικοπέδου α. υπάρχει WC 2x2 κατασκευής 1960 (άρα απαιτείται δήλωση 4014 με κόστος 1800 β. λαμαρινοσκεπής αποθήκη 4χ14 που δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια λόγω υλικών και γ. εξωτερική σκάλα που δηλώθηκε με τον 4014(μπορώ να την επεκτείνω καθ’ ύψος
;)
  1. Σε ενδιαφέροντα οικισμό (πομακοχώρι):εκδίδω άδεια νέας οικοδομής

Έλα όμως που εντός υπάρχει αποθήκη 4.5χ6.5 που απαιτεί άδεια κατεδάφισης και wc που απαιτεί σε προυφ του 55 οικοδομή άδεια νομ/σης
  1. άδεια εκσυγχρονισμού κυλινδρόμυλου εντός οικ <2000 κατ (2 μεταλλικά σιλό + χώρος γραφείων-εστιατορίου και αποδυτηρίων) που κατατέθηκε στην πολ/μία το 2010 και λόγω ύψους 17,15μ η παρέκκλιση εγκρίθηκε (λόγω αλλαγών στις επιτροπές και των Καλλικρατικών Δήμων) στις 18-2-2012

Ο μυλωνάς κατασκεύασε τα 2 σιλό

Τώρα πρέπει να πληρώσει 13.000 (ν 4014) για τα σιλό και μετά να εκδώσω την άδεια για τους λοιπούς χώρους
  1. Βιοτέχνης Ζαχαροπλαστικής ζήτησε το 2010 να εκδώσω άδεια αποθήκης 240μ2 .Η περιβαλλοντική μελέτη λόγω απολύσεων έκτατων υπαλλήλων στην περιφέρεια εκδόθηκε το Νοε 2011 και η άδεια ίδρυσης λόγω διορισμού του μηχανολόγου ακόμη εκκρεμεί στο Ανάπτυξης αλλά η αποθήκη ανεγέρθηκε ήδη
  2. Προσθήκη στέγης 115 μ2 σε κτίσμα του 1970 εντός Διδυμοτείχου που προβλέπονταν στην άδεια σε σχήμα Γ και έγινε ορθογώνιο και μικρότερο στα τ.μ (84.0)

Ποιό είναι το αυθαίρετο; Μπορώ να εκδώσω την οικ άδεια στέγης;
  1. Σε στάσιμο οικισμό υπάρχει κτίσμα και θέλω να κάνω προσθήκη 40μ2 Πως πιστοποιώ το περίγραμμα του προ του 1983; (Η πολεοδομία μου δεν γνωρίζει-μόνο στην Πολεοδομία Κιλκίς βρίσκω βεβαίωση περιγράμματος προ του 1983)
  2. Άδεια προσθήκης 55μ2 σε οικ <2000 κατοίκων με οικόπεδο προερχόμενο από διαθήκη του 1962

(άντε να αποδείξω την κυριότητα -έχει μέσα 3 οικόπεδα χωρίς σύνορα κλπ)
  1. Σε βακούφι Μουσουλμανικό εκτός σχεδίου (είχα εκδώσει το 2008 άδεια 240μ2 και τώρα που πηγαίνω για έκδοση νέας 360μ2 μου ζητείται ό τίτλος που υπάρχει μόνο στην Εθν Τράπεζα Ελλάδος (από το 1936) αλλά δεν μπορώ να τον βρώ γιατί απαιτούνται πρόσθετα στοιχεία τα οποία ούτε οι ίδιοι υπάλληλοι της Ε.Τ Ε γνωρίζουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.