Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τζογαδόρικων κληρώσεων ορισμών Ελεγκτών Δόμησης


Recommended Posts

Ο μοναδικός "κοντινός" έλεγχος (<100Km) που μου έχει τύχει ήταν στα 90Km.

Οι υπόλοιποι ήταν στα 300+.

Όπως προανάφερα, παλιότερα υπήρχε η οικονομική άνεση και ο χρόνος να πάω σε έναν μακρινό έλεγχο και μετά να το συνδυάσω με μια βόλτα. Πλέον δεν υπάρχει.

 

@nik

Οι αναγωγές δεν είναι αυθαίρετες.

Θεωρώ πως ο μηχανικός εργάζεται περίπου 20 μέρες τον μήνα κατά μέσο όρο (κάποιους μήνες παραπάνω, κάποιους λιγότερες λόγω αργιών ή έλλειψης πελατών).

 

Σύμφωνα με τον επίσημο πίνακα του ΤΣΜΕΔΕ, οι εισφορές είναι 423.11€ τον μήνα για άνω πενταετίας

423,11/20=21,16€

 

Το τέλος επιτηδεύματος στην περιοχή μου είναι 650€/έτος, άρα την ημέρα είναι 650/(20 x 12)=2.71€.

Αν κάποιος έχει τεχνικό γραφείο σε έταιρική μορφή θα πληρώνει για την εταιρεία 1000/(20 x 12) = 4.17€

Η εισφορά αλληλεγγύης είναι 1% για εισόδημα άνω των 12.000€, 2% για εισόδημα άνω των 20.000€, 3% για εισόδημα άνω των 50.000€ και 4% για εισόδημα άνω των 100.000€. Η εισφορά αυτή υπολογίζεται επί του ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΠΟΣΟΥ και όχι κλιμακωτά.

 

update: Τελικά το έργο είναι στα 280 και όχι στα 400χλμ. Το google μου εκτιμάει 4 ώρες οδήγηση για την διαδρομή, 8 ώρες με την επιστροφή.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Σαν να λέμε Αθήνα-Καλαμάτα....Για να πάρεις 100ευρώ....Δεν λέει, άσε τα υπόλοιπα, βγάλε τη βενζίνη, σου μένει 20ευρω. Αμα φας και τίποτα κανά καφεδάκι για τον κόπο, θα βάλεις και από την τσέπη. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μένουν 20 ευρώ γιατί λογικά θα έχει και διόδια.... Οπότε δε μένουν ούτε για φαγητό και καφέ.... 

 

Για να περιοριστεί η χασούρα η κατάσταση επιβάλλει ψωμοτύρι και καμιά κονσέρβα (το πολύ)....

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι πολύ "τυχερός"!

Σήμερα κληρώθηκα για έλεγχο δόμησης. Η αμοιβή μου θα είναι 100€+ΦΠΑ και θα πρέπει να οδηγήσω 8 ώρες (με την επιστροφή) για τον έλεγχο.

Συνήθως πήγαινα σε τέτοιους ελέγχους σε μακρινά μέρη για την βόλτα αλλά πλέον οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν μου περισσεύουν τα χρήματα για 100€ σε καύσιμα και διόδια συν τα έξοδα γραφείου που τρέχουν καθημερινά.

Τώρα που το σκέφτομαι, μόνο απέναντι από το γραφείο μου αν μου βγει έλεγχος συμφέρει να αναλάβω μιας μέρας δουλειά για 100€.

26€ για φόρο εισοδήματος

2€ για εισφορά αλληλεγγύης

22€ για ΤΣΜΕΔΕ

3.5€ για τέλος επιτηδεύματος

+ λογαριασμοί, χαράτσια,....

Τι μένει;

 

Αφού σε κάλεσαν για έλεγχο μηχανολογικών(?) άρα μιλάμε για τουλάχιστον 150€ αφορολόγητα, τα οποία δεν υπόκεινται σε καμία εισφορά ή κράτηση υπέρ τρίτων. Μήπως να το ξανασκεφτείς ;)

 

EDIT: Τώρα είδα τα 400 χλμ.... Άσ'το, το ξανασκέφτηκα εγώ :(

Edited by babis_xo
Link to comment
Share on other sites

Αφορολογητα ΔΕΝ ειναι.

Μαλλον μπερδευεσαι.

 

Ρωτάω τώρα εγώ... Καθ' ότι στο ΦΕΚ, κάνει λόγο για αποζημείωση του ελεγκτή δόμησης, και όχι για αμοιβή, μήπως δεν φορολογούμαστε για αυτά τα χρήματα? Το έχουμε ψάξει? Γιατί αν είναι κανονική αμοιβή σαν όλες τις άλλες, τότε δεν θα έπρεπε να έχει και προκαταβλητέο ή παρακρατούμενο φόρο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.