Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τζογαδόρικων κληρώσεων ορισμών Ελεγκτών Δόμησης


Recommended Posts

Κατά την προσωπική μου άποψη υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις κληρώσεις και το αναφέρω γιατί βλέπω συνέχεια περιπτώσεις συναδέλφων οι οποίοι συνεργάζονται στενά με υπαλλήλους (έχουν μαζί γραφείο έξω) στους οποίους δεν τυχαίνει ποτέ όποιος να ναι, αντίθετα είναι λες και επέλεξαν οι ίδιοι τον ελεγκτή για την υπόθεσή τους.

 

Αυτό πιστεύω πως είναι εύκολο να διαπιστωθεί στην επαρχεία και σε μικρές πόλεις και πολύ δύσκολο σε μεγάλες πόλεις.      

Σε ποιες περιοχές αναφέρεσαι αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Αναφερομαι σε ολη την ελλαδα, απλα ειναι ευκολοτερο να το καταλαβεις αν δουλευεις στην επαρχεια συναδελφε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 μήνες λήγουν οι άδειες των των πρώτων ελεγκτών δόμησης και έως τον Ιούλιο θα έχουν λήξει όλες.

Αυτοί που πήραν τελευταίοι την άδεια (16/7/2012) θα είναι και οι πιο τυχεροί καθώς  είναι μόνο 163 για ολόκληρη την Ελλάδα.

Ιδιαίτερα οι ΜΜ και ΗΜ θα είναι οι πιο τυχεροί. 12 ή 13 είναι στο σύνολο στην τελευταία φουρνιά.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Τώρα τρέφω ελπίδες πως τα επόμενα δύο έτη μπορεί να μου βγουν και άλλα τυχερά (έλεγχοι δόμησης). Κατά μέσο όρο μου βγαίνει ένας έλεγχος το εξάμηνο :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά είμαι πολύ "τυχερός"!

Σήμερα κληρώθηκα για έλεγχο δόμησης. Η αμοιβή μου θα είναι 100€+ΦΠΑ και θα πρέπει να οδηγήσω 8 ώρες (με την επιστροφή) για τον έλεγχο.

Συνήθως πήγαινα σε τέτοιους ελέγχους σε μακρινά μέρη για την βόλτα αλλά πλέον οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν μου περισσεύουν τα χρήματα για 100€ σε καύσιμα και διόδια συν τα έξοδα γραφείου που τρέχουν καθημερινά.

Τώρα που το σκέφτομαι, μόνο απέναντι από το γραφείο μου αν μου βγει έλεγχος συμφέρει να αναλάβω μιας μέρας δουλειά για 100€.

26€ για φόρο εισοδήματος

2€ για εισφορά αλληλεγγύης

22€ για ΤΣΜΕΔΕ

3.5€ για τέλος επιτηδεύματος

+ λογαριασμοί, χαράτσια,....

Τι μένει;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι πολύ "τυχερός"!

Σήμερα κληρώθηκα για έλεγχο δόμησης. Η αμοιβή μου θα είναι 100€+ΦΠΑ και θα πρέπει να οδηγήσω 8 ώρες (με την επιστροφή) για τον έλεγχο.

 

 

Βρε συνάδελφε μήπως υπερβάλλεις....? Επίσης οι αναγωγές ΤΣΜΕΔΕ, τελ. επιτηδεύματος κ.τ.λ. είναι λίγο αυθαίρετες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.