Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τζογαδόρικων κληρώσεων ορισμών Ελεγκτών Δόμησης


Recommended Posts

Σχετικά με το πρόγραμμα που έχει εγκαταστήσει το ΤΕΕ στην ΕΥΕΔ προκειμένου

 

να κληρώνονται οι Ελεγκτές Δόμησης, επισημαίνουμε τα παρακάτω:

 

1) Έχει παρατηρηθεί ότι έχουν ήδη ορισθεί συνάδελφοι για έλεγχο τουλάχιστον δύο φορές ενώ άλλοι καθόλου.

 

2) Ανησυχούμε και πιστεύουμε ότι τελικά θα περάσει άπρακτη η περιορισμένη θητεία μας.

 

3) Θα πρέπει προφανώς να διορθωθεί το πρόγραμμα ώστε να ακολουθεί μια πορεία ανακύκλωσης.

 

Tα ανωτερω εχουν κοινοποιηθει στο τμημα επαγγελματικων θεματων και αναμενεται απαντηση.

 

Kαλο θα ηταν να ενταθουν οι διαμαρτυριες και απο αλλους συναδελφους για μια δικαιοτερη κατανομη των ελεγχων και διορθωση του τζογαδορικου τυπου προγραμματος κληρωσης.

Edited by Engineer
μεγένθυση,μετατροπή σε πεζά
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι, το να εχουν κανει καποιοι 2 ελεγχους και αλλοι κανενα, ειναι θεμα σοβαρο.

Λογικα οσοι κληρωνονται θα επρεπε να αποκλειονται και να μπαινουν στο δευτερο "γυρο".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις μου είπαν για ελεγκτή στην περιοχή μου που έχει κληρωθεί 6 φορές σε μία εβδομάδα, ενώ εγώ δεν έχω κληρωθεί καμία φορά στο διάστημα που είμαι ελεγκτής και μια φίλη έχει κληρωθεί μία φορά.

 

Τυχαίο; Δεν νομίζω!

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας σε επίπεδο στατιστικής γυμνασίου, είναι "πείραμα με επανατοποθέτηση". Κατά συνέπεια για κάποιους η πιθανότητα να κληρωθούν τείνει στο μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένουν να γίνει κανένα έγγραφό απο κάποιο σύλλογο, να δημοπρατήσουν κάποια "προμήθεια αναβάθμισης κώδικα συστήματος κληρώσεων" με 100.000~200.000€ που θα απαιτεί "προμήθεια νέου εξοπλισμου" άλλο τόσα ευρώ και μετά απο 1~2 χρόνια θα ανακοινώσουν πανηγυρικά ότι έχουν λάβει όλες τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να μην επαναληφθεί το σφάλμα...

 

Κάποτε η συνδρομή μας στο ΤΕΕ πήγαινε τουλάχιστον σε μία φυλλάδα, τώρα είναι πεταμένα λεφτά. Ένα τμήμα τηλεφωνικής εξυπηρέτησης για τον 4014 έφτιαξαν και αυτό το έκλεισαν άρον άρον μόλις είδαν ότι θα πρέπει να πέσει δουλειά και διάβασμα.

Edited by Gousgounis
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Στο Άρθρο 2 του ΦΕΚ αναφέρει:

 

Η Υ.ΔΟΜ. ενημερώνει αυθημερόν ηλεκτρονικά την

Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Δόμησης (ΕΥΕΔ), η οποία

μέσω του Μητρώου Ελεγκτών Δόμησης, ορίζει για κάθε

κατηγορία έργων και σύμφωνα με τα νόμιμα επαγγελ−

ματικά δικαιώματα εκπόνησης μελετών και διενέργειας

επιβλέψεων, με αυτόματη και τυχαίας προσπέλασης

ηλεκτρονική κλήρωση τον Ελεγκτή Δόμησης.

 

Οπότε σίγουρα ηλεκτρονικά γίνεται η κλήρωση. Τώρα με τι αλγόριθμο κανείς δεν ξέρει (συνήθως μπαίνουν random ρουτίνες βάσει ώρας συστήματος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.