Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μετά διαμερισμάτωσης


Recommended Posts

Ένα παραπάνω δωμάτιο ---> περισσότερες απαιτούμενες θερμίδες για θέρμανση ----> αλλαγή μηχανολογικών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ και τους 2,

Ο συμβολαιογράφος μου δαφωνει βέβαια, λέει οτι δέν ειναι αυθαίρετη η προσθήκη του δωματίου εφόσον έχουμε επίσημα χαρτιά (συναίνεση ιδιοκτητών κλπ) που συνοδεύουν την αγορά του έξτρα δωματίου και μπερδεύομαι. Να επιμείνω να πάω μάλλον για διαμερισμάτωση... και βλέπουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ο συμβολαιογράφος σου θα κοιτάξει το νομικό κομμάτι της αγοραπωλησίας και καλό είναι να σταματήσει εκεί.

Το κομμάτι το πολεοδομικό θα το κοιτάξεις εσύ. Αλλιώς ας βρει άλλον να υπογράψει τη βεβαίωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός! αυτό ήταν και το πρώτο reflex το δικό μου. δέν έχω καιρό που ασχολούμαι με δουλειές, άνοιξα γραφείο μόλις τον Οκτώβρη που μας πέρασε, και μια καθαρή δουλειά δέν μου έχει έρθει..παντού βλέπω τέτοιες περίπλοκές. Τι να πω, θα συνηθίσω φαντάζομαι. Ευχαριστώ πολύ πάντως, κατατοπιστικότατοι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλημέρα!

Τη γνώμη σας θα ήθελα σύμφωνα με όσα διάβασα για την εξής περίπτωση:

 

2 καταστήματα ισογείου Κ1 και Κ2, που αναγράφονται στα συμβόλαια

και στα σχέδια της Ο.Α. σαν δύο ξεχωριστές ιδιοκτησίες.

Στην πραγματικότητα όμως είναι ενωμένα (δεν υπάρχει ο διαχωριστικός τοίχος).

Το Κ1 και το Κ2 ανήκουν σε έναν ιδιοκτήτη και πρόκειται να μεταβιβαστούν πάλι σε έναν.

 

Ερώτηση 1: θεωρείται αυτό σαν διαφορετική διαμερισμάτωση του ορόφου, όπου γίνεται

μία δήλωση με ένα 500άρικο (πχ για το Κ1), συνοδευόμενη από μια Υ.Δ. συμμετοχής

στη ρύθμιση από τον ιδιοκτήτη του Κ2 (δηλ. τον ίδιο στην προκειμένη περίπτωση), οπότε μετά

γίνεται τροποποίηση της σύστασης και αναφέρεται στα συμβόλαια σαν μία ιδιοκτησία (Κ1-Κ2)

και τέλος βγάζω μία βεβαίωση για τη μεταβίβαση της ενιαίας πια ιδιοκτησίας Κ1-Κ2;

 

Ερώτηση 2: απ' ό,τι κατάλαβα με αυτά που διάβασα στο τόπικ, αλλαγή στα Η/Μ νοείται

σχεδόν πάντα, δηλ. ακόμα και για το γκρέμισμα ενός τοίχου;; πχ λόγω αυτού που είπε ο ssouanis:

 

Ένα παραπάνω δωμάτιο ---> περισσότερες απαιτούμενες θερμίδες για θέρμανση ----> αλλαγή μηχανολογικών.

 

Ερώτηση 3: εάν ισχύουν τα παραπάνω και εφόσον μιλάμε για καταστήματα, θα πάμε με όλα τα απαιτούμενα

της παρ. 2ββ, δηλ. στατική επάρκεια κτλ. έτσι;

 

Ερώτηση 4: υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί ότι δεν επιφέρει αλλαγή στα μηχανολογικά;

οπότε τότε τι γίνεται;; τροποποίηση της σύστασης κατευθείαν; και βεβαίωση για το Κ1-Κ2

έτσι απλά στο τέλος;; Για την τροποποίηση της σύστασης όμως, δεν απαιτείται και βεβαίωση

νομιμότητας;;;; Είναι λίγο μπέρδεμα.....

Edited by kioanni
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, είναι διαφορετική διαμερισμάτωση.

2. Σχεδόν πάντα ναι.

3. Με βάση τον Ν.4014 ναι, με βάση την πρόταση του ΤΕΕ όχι. Μάλλον δεν θα χρειαστείς. Περιμένουμε θεσμοθέτηση ΥΠΕΚΑ.

4. Όχι δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Ιάσωνα για την άμεση απάντηση!!

 

Όσο για το 3. έχουμε ακούσει κάτι για το εάν και πότε θα θεσμοθετηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι αν και λογικα ειναι περιπτωση διαφορετικης διαμερισματωσης , Σε οροφο οικοδομης, εχω 2 διαμερισματα και τα 2 του ιδιου ιδιοκτητη.Στην ΟΑ 100τμ και 70τμ στην πραξη και στα συμβολαια 130τμ και 40τμ. Μου ζητουν βεβαιωση νομιμοτητας!!!!!!

  • Κανω 4014 ενα παραβολο η δυο λογο 2 ιδιοκτησιων?

Το προβλημα που μου γεναται ειναι οτι θελει ο ανθρωπος να κανει μεταβιβαση των διαμερισματων στα παιδια του οπως ειναι στην ΟΑ και οχι οπως στην πραξη(θα τρελαθω κυρια μου).

  • Του προτεινα η ενημερωση φακελου η 4014 για διαφορετικη διαμερισματωση..

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε από τα σίγουρα.Δεν του δίνεις βεβαίωση για να μεταβιβάσει όπως λέει η άδεια αφού η πραγματικότητα είναι άλλη.Πάει αυτό. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι νομιμοποίηση για τις αλλαγές ή τακτοποίηση με διαμερισμάτωση.Ενα παράβολο , μία δήλωση στον 4014.Βέβαια μπορούν να περιμένουν το νέο νόμο που μάλλον αυτές οι περιπτώσεις θα νομιμοποιούνται με ένα πεντακοσάρικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.