Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Έχω καταλάβει καλά;

α) Για αγροτεμάχιο με ρυθμισμένα μισά με Τρίτση, μισά με 4014, δεν μπορώ να κάνω χρήση της γνωστοποίησης, αλλά να πάω με έγκριση εργασιών επισκευής (ΦΕΚ 43Β/12);

β) Και αν θέλω να κατασκευάσω πχ μία πέργκολα;

γ) Ποιος θα κατηγορήσει τον ιδιοκτήτη του εν λόγω ακινήτου που θα υπογράψει στην αίτηση γνωστοποίησης πως το κτίριο είναι νομίμως υφιστάμενο; (Ρωτώ με μία δόση «κουτοπονηριάς»)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναλαμβάνει την ευθύνη ο ιδιοκτήτης με ότι αυτό συνεπάγεται σε περίπτωση καταγγελίας από κάποιο γείτονα. Ως μηχανικός του, τον συμβουλεύεις ανάλογα. Η απόφαση είναι δική του.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως έχω χάσει κάποια επεισόδια. Πριν από λίγο καιρό έκανα "γνωστοποίηση" και δεν με ρώτησαν ούτε αν είναι νόμιμο το κτίριο. Συμπλήρωσα , πρωτοκόλλησα έφυγα.

 

Τώρα διαβάζω ότι πρέπει να είναι νόμιμο και όχι τακτοποιημένο. Που το λέει αυτό βρε παιδιά ?

Link to comment
Share on other sites

Στην γνωστοποίηση ορθά δεν χρειάζεται να ρωτανε αλλά να πρωτοκολλούν και μόνο.

 

Το υπογράφεις εσύ ως μηχανικός ή ο ιδιοκτήτης (που θεωρητικά έχει και το ακαταλόγιστο)

 

Και τα «τακτοποιημένα» με τον 4014 έχουν ψυχή και δικαιώματα στην 48ωρη (νομίζω χωρίς να το έχω ψάξει αναλυτικά ακόμα)

Τα χωρίς άδεια και τίποτα δεν έχουν.

 

 

Υ.Γ.

Και το πριν από καιρό ήταν προ οδηγιών που έβγαλε το ΥΠΕΚΑ ή μετά? Διότι προ ήταν όλα ακόμα πιο απλά.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Τώρα διαβάζω ότι πρέπει να είναι νόμιμο και όχι τακτοποιημένο. Που το λέει αυτό βρε παιδιά ?

Στο νέο έντυπο που μας παρουσίασαν

ENTYPO 48 VRHS ENHMERVSHS.pdf

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σε ρωτώ, το είχες κάνει προ οδηγίες για ΝΟΚ?

Είχαν άλλο τότε.

 

 

Υ΄Γ

 

Στο νέο έντυπο που μας παρουσίασαν

Αλλά ακόμα κι σ αυτό νομίζω πως δεν αποκλείει τα «τακτοποιημένα» με τον 4014 αλλά μόνο όσα έχουν αυθαιρεσίες και δεν έχουν ταχτοποιηθεί.

Το βρίσκω και λογικό διότι στην τελική μετά από μερικά χρόνια αν όσοι έχουν υπερβάσεις τα ταχτοποιήσουν θα είναι η πλειοψηφία των ακινήτων σε όλη την Ελλάδα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Οντως , κοιτάω τις ημερομηνίες και την είχα πάρει πριν τις οδηγίες .

Κοντολογίς , πρέπει να πάω στην ΥΔΟΜ να αρχίσω τα θέλεις- δεν θέλεις έγκριση , παίρνεις-δεν παίρνεις γιατί είσαι τακτοποιημένος κα όχι νομίμως υφιστάμενος.

Τελικά παίδες θα τις κάνω τις εργασίες στην ζούλα να τελειώνω.

Ε , μα με τους κόπανους που έχουμε μπλέξει...

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Τι ζούλα ορέ… αφού κατέθεσες προ είσαι νομιμότατος. Ο ΝΟΚ αυτά έγραφε οι οδηγίες ξέγραψαν λίγο.

Εσύ πας με την γνωστοποίηση που είχες κάνει την σωστή ημερομηνία.

Δεν νομίζω ότι υπαρχει θέμα αυτόφωρου αφού έχεις τις σφραγίδες σου και στην τελική ας πρόσεχαν να μη λένε και ξενέλε.

 

(αν σε πάνε μέσα τι καπνίζεις είπαμε?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.