Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαρτημένο τοπογραφικό


Recommended Posts

Θα εξομολογηθώ ένα περιστατικό τελευταίο για να καταδείξω το θέμα των αμοιβών. Συνέταξα τοπογραφικά διαγράμματα σε ακίνητα εκτός σχεδίου σχετικά μακριά από την έδρα μου μέσα όμως στα όρια της Καρυστίας (δεν χρειάστηκε να φύγω από την πόλη) αλλα χρειάστηκαν δυο ολόκληρες μέρες να κάνω τις μετρήσεις αφού είχε και αρκετό περπάτημα καθώς δεν υπήρχε πρόσβαση με αυτοκίνητο Συμφώνησα στο ποσό των 1200 Ε εξ αρχής , αφού γνώριζα τις δυσκολίες καθώτι ήταν και με σχετικά μεγάλη βλάστηση

 

Όταν τα παρεδωσα και ενώ η γυναίκα πελάτης μου δεν είχε αντίρρηση στην αμοιβή , διέκρινα στο βλέμμα της την δυσκολία με την οποία θα έδινε τα 1200 Ε Μου έδωσε λοιπόν τα 500 Ε και την επόμενη που θα έδινα τις βεβαιώσεις του Ν4014 θα μου έδινε τα υπόλοιπα Λοιπόν στο διαστημα αυτό έμαθα την οικονομική κατάσταση της κυρίας και τις δυσκολίες που έιχε λόγο πρόσφατου οικογενειακού προβλήματος και τελικά της πήρα άλλα 100 Ε

Τελικά τις επόμενες μέρες μου ήρθαν τρεις άλλοι πελάτες από το χωριό που μέτρησα για σύνταξη τοπογραφικών και με μερικά ξενύχτια κάλυψα την χασούρα που είχα από την κυρία Μάλλον με ειχαν δει στο χωριό και έμαθαν από την κυρία την ευκολία που έκανα Εκεί πληρώθηκα ικανοποιητικά καθώς και τα οικόπεδα πλεον δεν ειχαν και τις δυσκολίες των προηγούμενων και ήταν πρόθυμοι στην αμοιβή χωρίς κανένα πρόβλημα.

Νομίζω και εγώ το προσπαθώ στις στιγμές της σημερινής οικονομικής δυσκολίας , πρέπει να βλέπουμε λίγο διαφορετικά το θέμα των αμοιβών μας Και εγώ βλέπω και σε άλλες ειδικότητες και επαγγελματίες ανάλογες συμπεριφορές αλλά δυστυχώς είναι λίγες

 

Εγώ προσωπικά στηρίζω και προτιμώ επαγγελματίες που πράτουν ανάλογα , ακόμα και αν έχω ή όχι την δυνατότητα να είμαι συνεπής οικονομικά στις υπηρεσίες τους.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

..

... τις δυσκολίες που έιχε λόγο πρόσφατου οικογενειακού προβλήματος και τελικά της πήρα άλλα 100 Ε

....

Κοστολογικά μπορεί να έκανες λάθος αλλά ανθρώπινα καλά έκανες, ακόμα και αν δεν ρεφαριζες με τους άλλους πελάτες από το χωριό.

 

Είναι ένα πράγμα η σωστή κοστολόγηση της δουλειάς μας και είναι άλλο θέμα ότι σε ειδικές περιπτώσεις μπορούμε να προσφέρουμε ανεξάρτητα κόστους ακόμα και με χασούρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο τελικο νουμερο προσθετεις φορο αναλογα με την κλιμακα που φτανεις, διοτι πρεπει να παρει κ το κρατος το νταβατζιλικι του για τις προσφορες του να αναπνεεις τον αερα του τον κοπανιστο. Κ τελος, στο τελευταιο νουμερο που προκυπτει προσθετεις το φπα.

 

Δεν το κατάλαβα αυτό. Ο πελάτης πρέπει να μου πληρώσει τον φόρο που οφείλω στο κράτος; Και αν δεν ξέρεις σε τι κλίμακα θα φτάσεις; Θα χρεώνεις ανάλογα το πως έχουν πάει οι δουλειές του έτους μεχρι τώρα;Σόρρυ αλλα αυτό δεν μου φαίνεται λογικό.

Καθένας είναι άλλη περίπτωση και κοστολογεί διαφορετικά τη δουλειά του. Άλλος έχει ιδιόκτητο γραφείο, άλλος μπήκε ΟΑΕΔ, άλλος επιδοτήθηκε απο ΕΣΠΑ κλπ.

Οπότε δεν έχει νόημα να λέμε ποια αμοιβη δεν θα σε βάλει μέσα. Για άλλον είναι 200 το μινιμουμ για άλλον 400.

 

EDIT: Δείτε αυτό http://surveyorconnect.com/index.php?mode=thread&id=154953

Τελικά σε όλο τον κόσμο οι τοπογράφοι έχουν τα ίδια προβλήματα...χαχα

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάνουμε κοστολόγηση κ ο άλλος ο αστειάτορας θέλει να μας την πει με το νερό που πλενόμαστε μετά τη δουλειά. Κ εγώ με τη σειρά μου μαζί του, περνάω πολύ ωραία, τέτοια τρολς είναι βούτυρο στο ψωμί μου.

 

Συγνώμη ρε μεγάλε που σε διακόψαμε από την διαδικασία κοστολόγησης τοπογραφικού σε forum...

Δεν θα σχολιάσω καθόλου την αστεία εως γελοία κοστολόγηση που κάνετε λες και υπολογίζετε μεροκάματο για κάποιου είδους εργασία (ίσως κάποια εκσκαφή..), που χρειάζεται όμως και εργαλείο για να την κάνεις.

 

Δεν θα κάτσω να αναλύσω την αξία του τοπογραφικού, της σφραγίδας ή την λέξη τοπογραφικό, από ότι φαίνεται από τα ατελείωτα ποστ που κάνεις έχεις και ατελείωτο ελεύθερο χρόνο (σε αντίθεση με το χιούμορ που είναι άγνωστη λέξη), οπότε ψάξτο μόνος σου (δεν νομίζω να βρεις άκρη όμως..).

 

Μπορώ να γίνω και εγώ αρκετά ερειστικός αλλά δεν θα το κάνω.

 

Θα σε αφήσω να κάνεις αναλύσεις με λέξεις και φράσεις που βρίσκεις στο γοογλε πριν γράψεις κάτι.

Έχει πλάκα..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα τους συμμετέχοντες να ρίξουν τους τόνους.

Και επίσης, όπως είπε ο Γιάννης παραπάνω, σκεφτείτε κατά πόσο ωφελεί τον οποιονδήποτε από εμας να συζητείται αυτό το θέμα "εν δήμω" . ..

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Θα σε αφήσω να κάνεις αναλύσεις με λέξεις και φράσεις που βρίσκεις στο γοογλε πριν γράψεις κάτι.

Έχει πλάκα..

 

Μαεστρο δεν τα βρηκα στο γοογλε. Εχω κ δευτερο πτυχιο, αλλα περα απο αυτο εχω κ καποια χρονακια στην πλατη μου σε κοστολογησεις παντος ειδους. Τα ΠΑΝΤΑ μπορουν να κοστολογηθουν με καποιο τροπο, ακομα και το αστειατοριο σου μπορει να κοστολογηθει.

 

Το ξερω οτι εχει πλακα, σου ειπα, γουσταρω με τρελα τους αστειατορες. Γινε οσο ερειστικος θες, τα τρολς-αστειατορες ειναι σπανιο ειδος κ πραγματικα εχει ενδιαφερον για μενα να διαβαζω τα ποστς τους. Σαν κ αυτο που γραφεις για το νερο που πλενομαστε, κυριε αστειατορα χουμοριστα.

 

Δεν το κατάλαβα αυτό. Ο πελάτης πρέπει να μου πληρώσει τον φόρο που οφείλω στο κράτος; Και αν δεν ξέρεις σε τι κλίμακα θα φτάσεις; Θα χρεώνεις ανάλογα το πως έχουν πάει οι δουλειές του έτους μεχρι τώρα;Σόρρυ αλλα αυτό δεν μου φαίνεται λογικο.

 

Αναποδα το ερμηνευσες. Χρεωνω ΠΑΝΤΑ το ιδιο στα καθαρα που μου μενουν στην τσεπη. Αλλα προφανως οσο κυλαει το ετος κ ανεβαινω κλιμακα, το τελικο ποσο που πληρωνει ο αλλος ανεβαινει, οσο ανεβαινω κλιμακα. Εγω π.χ. θελω 200 ευρω καθαρα, δεν θελω παραπανω. Προφανως λοιπον π.χ. στο τελος Φεβρουαριου η δουλεια κοστιζει στον τελικο αποδεκτη λιγοτερο απ´ ο,τι π.χ. στο τελος Δεκεμβριου. Απο τη στιγμη που παμε εσοδα-εξοδα δεν ειμαι εγω μαλακας να τρωω το φορο του καθενος στη μαπα, που μου ´ρχεται τελος Δεκεμβρη για δουλεια με δελτιο ενω ολο τον υπολοιπο χρονο παπαριζεται. Παντα το ΙΔΙΟ ποσο ζηταω για μενα, κ μαλιστα περισυ την πατησα ασχημα, μα πολυ ασχημα λεμε, διοτι τον Ιουλιο ημουν στο 12 % κ ξαφνικα το Δεκεμβριο βρεθηκα στο 25 κ δεν το ζητησα...

 

Δηλαδη εσυ το ιδιο ποσο θα ζητουσες αν ησουν σε κλιμακα 10% με το αν ησουν σε κλιμακα 30% ??? Αν ναι, τοτε καπου κανεις λαθος....Ειπαμε, οταν το οριακο σου κοστος ειναι μεγαλυτερο απο το μεσο μεταβλητο σου κοστος, τοτε ειναι καλυτερα να μην κανεις τη δουλεια, ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι μπαινεις μεσα, ή οτι ουσιαστικα αγοραζεις με λεφτα απο την τσεπη σου άυλα περιουσιακα στοιχεια, για να πιασω κ την περιπτωση του φιλου μου του τζορτζ μαικλ.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

ομολογώ ότι η ανάλυση του Χανσ έχει ενδιαφέρον και για του λόγου του αληθές εγώ την τύπωσα και θα την έχω στο γραφείο για να εξηγώ το κόστος σύνταξης τοπογραφικού διαγράμματος , όταν κάποιος θέλει να μου κόψει ποσό από την αμοιβή , ώστε να τον πείσω ότι έτσι θα το κλείσω το μαγαζί Και αυτό μάλιστα έχει περισσότερη ισχύ όταν προέρχεται από συνάδελφο και δεν την έχω κάνει εγώ Δυστυχώς υπάρχει η άποψη σε πολλούς ότι τραβάμε πέντε γραμμές και κονομάμε και αυτό δυστυχώς οφείλεται και από χειρισμούς συναδέλφων κυρίως στο παρελθόν

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αναποδα το ερμηνευσες. Χρεωνω ΠΑΝΤΑ το ιδιο στα καθαρα που μου μενουν στην τσεπη. Αλλα προφανως οσο κυλαει το ετος κ ανεβαινω κλιμακα, το τελικο ποσο που πληρωνει ο αλλος ανεβαινει, οσο ανεβαινω κλιμακα. Εγω π.χ. θελω 200 ευρω καθαρα, δεν θελω παραπανω. Προφανως λοιπον π.χ. στο τελος Φεβρουαριου η δουλεια κοστιζει στον τελικο αποδεκτη λιγοτερο απ´ ο,τι π.χ. στο τελος Δεκεμβριου. Απο τη στιγμη που παμε εσοδα-εξοδα δεν ειμαι εγω μαλακας να τρωω το φορο του καθενος στη μαπα, που μου ´ρχεται τελος Δεκεμβρη για δουλεια με δελτιο ενω ολο τον υπολοιπο χρονο παπαριζεται. Παντα το ΙΔΙΟ ποσο ζηταω για μενα, κ μαλιστα περισυ την πατησα ασχημα, μα πολυ ασχημα λεμε, διοτι τον Ιουλιο ημουν στο 12 % κ ξαφνικα το Δεκεμβριο βρεθηκα στο 25 κ δεν το ζητησα...

 

Δηλαδη εσυ το ιδιο ποσο θα ζητουσες αν ησουν σε κλιμακα 10% με το αν ησουν σε κλιμακα 30% ??? Αν ναι, τοτε καπου κανεις λαθος....Ειπαμε, οταν το οριακο σου κοστος ειναι μεγαλυτερο απο το μεσο μεταβλητο σου κοστος, τοτε ειναι καλυτερα να μην κανεις τη δουλεια, ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι μπαινεις μεσα, ή οτι ουσιαστικα αγοραζεις με λεφτα απο την τσεπη σου άυλα περιουσιακα στοιχεια, για να πιασω κ την περιπτωση του φιλου μου του τζορτζ μαικλ.

 

Κατάλαβα την λογική σου, απλά στο κομμάτι Τοπογραφική μελέτη υπάρχει τόσος αθέμιτος ανταγωνισμός που το να αυξάνω το κόστος προς τον πελάτη βάσει του monitoring της κλίμακας φόρου μου θεωρώ ότι θα με βγάλει εκτός αγοράς.

Γενικά εσυ καλά κάνεις και κοστολογείς τα πάντα αλλά σε μια οικονομία τόσο στρεβλή μήπως όλα αυτά ειναι too much?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχει η άποψη σε πολλούς ότι τραβάμε πέντε γραμμές και κονομάμε και αυτό δυστυχώς οφείλεται και από χειρισμούς συναδέλφων κυρίως στο παρελθόν

 

Γιώργο, η τελευταία σου φράση τα λέει όλα! Το θέμα είναι να κατέχουμε το "είναι" αλλά και το "φαίνεσθαι" στην δουλειά μας. Διότι, όταν κάποιοι μηχανικοί παλαιότερα, παίρναν 5 κορδελιές, δίναν ένα κουρελόχαρτο με 10 λάθη και με ατελείωτο τρέξιμο για τον πελάτη και το χρέωναν 300ευρώ τότε δεν σου δικαιολογεί ο άλλος ούτε την σφραγίδα ούτε την γνώση και την επιστημονικότητα για την σύνταξη ενός τοπογραφικού.

 

Εγώ καταρχήν προσπαθώ να πείσω τους πελάτες για την σοβαρότητα σύνταξης τοπογραφικού διαγράμματος, για τις σοβαρές συνέπειες ενός λάθους και για την ευθύνη του συντάξαντος. Μετά κοστολογώ και μετά προσφέρω δουλειά ανάλογης ποιότητας...

 

Είναι πολλοί που δεν το θέλουν έτσι και απλά παίρνουν τον τηλεφωνικό κατάλογο και ψάχνουν μηχανικό μέχρι να πετύχουν την καλύτερη τιμή ανεξαρτήτως ποιότητας και οποιοδήποτε άλλων συνεπειών... Καλά να πάθουν...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.