Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

[να τα μαζεψουμε ολα μαζί]

1] ΠΔ 13-//1981 (ΠΔ  ΦΕΚ Δ 138 1981): :Οικισμοί προ 1923 εκτος σχεδίου. Οριοθέτηση-όροι δόμησης.

Π.Δ. της  2/13.3.81:  Περί  των ληπτέων υπ'

   όψιν στοιχείων  και  του  τρόπου καθορισμού

   των ορίων των προ της 16.8.1923 υφισταμένων

   οικισμών   των   στερουμένων   εγκεκριμένου

   ρυμοτομικού σχεδίου , ως και καθορισμού των

   όρων    και    περιορισμών   δομήσεως   των

   οικοπέδων αυτών.- (Δ 138).

2] ΠΔ 23-//1982 (ΠΔ  ΦΕΚ Δ 588 1982): Οροι-περιορισμοί δόμησης οικισμών μέχρι 500 κατοίκους με εξαιρέσεις.

 

 

 

 

 

   
   

Π.Δ. 6.12.82 "Καθορισμός όρων και

   περιορισμών δομήσεως οικισμών της

   χώρας". (ΦΕΚ 588 Δ της 23.12.1982)

 

 

3]  ΠΔ 24-//1985 (ΠΔ  ΦΕΚ Δ 181 1985): Οικισμοί μέχρι 2.000 κατοίκους.Ορια-κατηγορίες-όροι δόμησης.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ της 24 Απρ. /3 Μαίου 1985

   (ΦΕΚ Δ' 181) Τρόπος καθορισμού ορίων οικισμών

   της χώρας μέχρι 2.000 κατοίκους, κατηγορίες αυτών

   και καθορισμός όρων και περιορισμών δόμησής τους.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ο οικισμός είναι κάτω από 2000 κατοίκους (είναι και προ του 23) και μπερδεύτηκα και το έβαλα κ σε άλλο πόστ :) αν είναι προ του 2011 δεν θέλει καθόλου μήκος προσώπου; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Architect90 said:

ο οικισμός είναι κάτω από 2000 κατοίκους (....... αν είναι προ του 2011 δεν θέλει καθόλου μήκος προσώπου; 

Αν μιλάμε για οριοθετημένο οικισμό δυνάμει του ΦΕΚ 181/Δ/85, για την κατά κανόνα αρτιότητα τα οικόπεδα που προκύπτουν μετά το 2011 (ΦΕΚ 289/Δ/4-11-2011) ελέγχονται ως προς το μήκος προσώπου. Για επιφάνεια οικοπέδου μέχρι και 500 τμ, απαιτείται ελάχιστο πρόσωπο 10 μ. Για επιφάνεια μεγαλύτερη των 500 τμ, απαιτείται τουλάχιστον 15 μ πρόσωπο. Τα περί οικοδομησιμότητας του άρθρου 6 συνεχίζουν να ισχύουν.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να το πάμε ιστορικά

Με το ΠΔ του 85, ορίζεται ότι τα νέα οικόπεδα πρέπει να έχουν πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο (δεν αναφέρει μήκος προσώπου). Παράλληλα, επιτρέπει στα κατά παρέκκλιση άρτια (ως προϋφιστάμενα του 85) να μην έχουν πρόσωπο σε διαμορφωμένο κ.χ.

Με το ΠΔ 14-2-87 απαιτείται πρόσωπο για όλα (χωρίς να καθορίζεται μήκος)

Αυτό όμως που ίσχυε, ήταν ότι το (όποιο) πρόσωπο θα πρέπει να είναι σε όλο το μήκος κάποιας πλευράς

Το 2011, καθορίζονται συγκεκριμένα μήκη προσώπου για όσα δημιουργούνται μετά τη δημοσίευση του ΠΔ.

Συνεπώς, για οικόπεδα που δημιουργήθηκαν πριν το 2011 δεν υπάρχει απαίτηση συγκεκριμένου μήκους προσώπου (αρκεί και 1 εκ. !!!), με την προϋπόθεση ότι θα είναι σε όλο το μήκος της συγκεκριμένης πλευράς.

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σας. Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, έχω άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο κατά παρέκκλιση (εμβαδόν αρτιότητας 500τ.μ. και εγώ έχω 490τ.μ.). Γνωρίζει κάποιος να μου πει, εάν την περίοδο προ του 2000, για να βρω την επιτρεπόμενη δόμηση μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον κλιμακωτό τρόπο υπολογισμού και σε οικόπεδα που δεν τηρούσαν τον κανόνα των 500τ.μ.; ή έπρεπε να ανατρέξω σε παλιότερες διατάξεις τις περιοχής που αναφέρονταν στον τρόπο υπολογισμού δόμησης σε άρτια και οικοδομήσιμα κατά παρέκκλιση;  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι μια ερώτηση.

Για τους όρους δόμησης σε οικισμούς κάτω από 2000 κατοίκους, σε άρτια κατά παρρέκλιση οικόπεδα τι ισχύει?

Στη περίπτωσή μου έχω οικόπεδο 310τ.μ. που έχει πρόσωπο 14μ σε δρόμο..

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Η απαίτηση περί μήκους προσώπου 10 ή 15 μ για οικόπεδα μέχρι 500 ή από 500 τμ και άνω αντίστοιχα ισχύει για οικόπεδα που δημιουργούνται μετά την έναρξη ισχύος του ΠΔ 4-11-2011 (ΦΕΚ 289/ΑΑΠ/4-11-11). Κατά τα λοιπά έχεις ΠΚ=60% μέγιστη δόμηση 240 τμ, πλάγιες αποστάσεις (0,00 ή 2,50) και μέγιστο ύψος (γενικώς) 7,50 μ (προσαύξηση +2 μ για στέγη) με τις υποπεριπτώσεις που ορίζονται στο άρθρο 5 παρ 4 (για οικόπεδα με κλίση >15%).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.