Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

40 minutes ago, Pavlos33 said:

Η απαίτηση περί μήκους προσώπου 10 ή 15 μ για οικόπεδα μέχρι 500 ή από 500 τμ και άνω αντίστοιχα ισχύει για οικόπεδα που δημιουργούνται μετά την έναρξη ισχύος του ΠΔ 4-11-2011 (ΦΕΚ 289/ΑΑΠ/4-11-11). Κατά τα λοιπά έχεις ΠΚ=60% μέγιστη δόμηση 240 τμ, πλάγιες αποστάσεις (0,00 ή 2,50) και μέγιστο ύψος (γενικώς) 7,50 μ (προσαύξηση +2 μ για στέγη) με τις υποπεριπτώσεις που ορίζονται στο άρθρο 5 παρ 4 (για οικόπεδα με κλίση >15%).

Αρτιότητα έχω διότι  προυφίσταται του έτους 85 (ΦΕΚ 181Δ) με όποιο εμβαδό είχε (δηλαδή τα 310τ.μ.

Όμως στο ΦΕΚ 289ΑΑΠ/2011 για να είναι και οικοδομήσιμο χρειάζεται 4μ πλάτος δρόμου στο πρόσωπο του οικοπέδου. Ο ιδιοκτήτης προφανώς έγινε έξαλλος όταν άκουσε για το 'μη οικοδομήσιμο' και το παραχωρητήριο  σε κοινή χρήση τμήματοσ του οικοπέδου του για να καταστεί οικοδομήσιμο και τώρα το ψάχνω μήπως κάνω εγώ λάθος.. 

Να αναφέρω επίσης ότι το πρόσωπο του οικοπέδου μου στο δρόμο είναι καθ΄'ολο  το μήκος της γραμμής του προσώπου, αλλά δεν είναι πλάτους 4μέτρων ο δρόμος. Θεωρείτε ότι σίγουρα χρειάζεται το παραχωρητήριο σε κοινή χρήση ώστε να επιτευχθεί?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι το πλατος σημερα;

Χρειαζεται να δοσεις τοσο οσο το ημιπλατος να ειναι 2μ.

και δλδ

τι εξαλλος εγινε;;;;

αν δεν αφησει αυτος δρομο ουτε ο παραπανω ουτε ο παρακατω

να σου πει πώς θα περναει προς το σπιτι του;

-ακου , "εξαλλος"👽

https://www.michanikos.gr/forums/topic/32637-τοπογραφικό-για-έκδοση-άδειας/page/18/#comment-1132254

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, the_topo said:

Αρτιότητα έχω διότι  προυφίσταται του έτους 85 (ΦΕΚ 181Δ) με όποιο εμβαδό είχε (δηλαδή τα 310τ.μ.

Όμως στο ΦΕΚ 289ΑΑΠ/2011 για να είναι και οικοδομήσιμο χρειάζεται 4μ πλάτος δρόμου στο πρόσωπο του οικοπέδου. Ο ιδιοκτήτης προφανώς έγινε έξαλλος όταν άκουσε για το 'μη οικοδομήσιμο' και το παραχωρητήριο  σε κοινή χρήση τμήματοσ του οικοπέδου του για να καταστεί οικοδομήσιμο και τώρα το ψάχνω μήπως κάνω εγώ λάθος.. 

Να αναφέρω επίσης ότι το πρόσωπο του οικοπέδου μου στο δρόμο είναι καθ΄'ολο  το μήκος της γραμμής του προσώπου, αλλά δεν είναι πλάτους 4μέτρων ο δρόμος. Θεωρείτε ότι σίγουρα χρειάζεται το παραχωρητήριο σε κοινή χρήση ώστε να επιτευχθεί?

Φυσικά και η διάταξη περί πλάτους οδού συνεχίζει να ισχύει. Απλά στο αρχικό ερώτημα, όπως το διατύπωνες ήταν σαν να εξέφραζες αμφιβολία ως προς το απαιτούμενο μήκος προσώπου (μας ενδιαφέρει για την αρτιότητα στα οικόπεδα μετά το 2011).

Απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης εδαφικής λωρίδας σε κοινή χρήση κατά τη γνωστή διαδικασία. Εξαιρούνται από την διάταξη τμήματα που καταλαμβάνονται από οικοδομές (αν είσαι σε αυτή την περίπτωση). Επιπλέον, να ελέγξεις μήπως υπάρχει τροποποίηση απόφασης οριοθέτησης του οικισμού η οποία να ορίζει μεγαλύτερο απαιτούμενο πλάτος οδού από τα 4 μέτρα (πχ 6 μ)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, dimitris GM said:

ποσο ειναι το πλατος σημερα;

Χρειαζεται να δοσεις τοσο οσο το ημιπλατος να ειναι 2μ.

και δλδ

τι εξαλλος εγινε;;;;

αν δεν αφησει αυτος δρομο ουτε ο παραπανω ουτε ο παρακατω

να σου πει πώς θα περναει προς το σπιτι του;

-ακου , "εξαλλος"👽

όταν κάνω Offset το απέναντι όριο του δρόμου κατά 4μ. προς την ιδιοκτησία μου, (δεδομένου ότι το πλάτος του υφιστάμενου δρόμου δεν είναι σταθερό), φαίνεται ότι μια πολυγωνική λωρίδα εμβαδού 4τμ πρέπει να αποδωθεί σε κοινή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)image.thumb.png.27ec2cacd83dc113d33dcd9b81a0907b.png

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους ,

Είναι νέος μηχανικός και έχω να φτιάξω ένα τοπογραφικό για την εν λόγω περίπτωση της φωτογραφίας, 
Ένα αγροτεμάχιο με πρόσωπο σε κοινόχρηστο χωματόδρομο .

Δεν γνωρίζω εάν θεωρείται αυτός ο χωματόδρομος δημόσιος δρόμος όσον αφορά την δόμηση αλλά ας υποθέσουμε αρχικά ότι θεωρείται.
Εχω διαβάσει πως όταν ένα μέρος μόνο βρίσκεται εντός οικισμού και το υπόλοιπο εκτός , λαμβάνουμε υπόψιν μας μόνο τα τετραγωνικά που βρίσκονται εντός όσον αφορά την αρτιότητα , υποθέτω πως το ίδιο ισχύει και για το πρόσωπο σε δρόμο ? 
Δηλαδή από την στιγμή που μόνον τα 623 τ.μ. είναι εντός οικισμού θεωρείται πως έχω μόνο τα 9.30 μέτρα πρόσωπο σε δρόμο και επομένως δεν είναι οικοδομίσημο αν καταλαβαίνω καλά ? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, εντός σχεδίου οικόπεδο 1205 τ.μ. το οποίο από διανομή προέκυψε το 2006 εντός οικισμού με χαρακτηρισμό Ενδιαφέρων, το οικόπεδο κατόπιν ρυμοτομίας γίνεται 1001 τ.μ., με πρόσωπο σε επαρχιακή οδό γύρω στα 30μ. και αρτιότητα κατά κανόνα/παρεκκλιση(πυκνοδομημένο) 1200/900τ.μ., χάνει την αρτιότητα του?

Link to comment
Share on other sites

@galanisi Δεν είμαι σίγουρος αν έχω αντιληφθεί σωστά το ερώτημά σου. Είχες ένα οικόπεδο αρχικά μέσα σε οικισμό και στη συνέχεια έγινε πολεοδομική μελέτη ή αναφέρεσαι σε οριοθετημένο οικισμό ο οποίος διαθέτει και ρυμοτομικό σχέδιο;

Αναφορικά με την αρτιότητα γιατί εκτιμάς ότι την χάνει, αφού λες ότι μετά την ρυμοτόμηση έχει επιφάνεια 1001 τμ και η κατά παρέκκλιση αρτιότητα αναφέρεις ότι είναι 900 τμ.. Αναμένουμε, με τον Δημήτρη να μας πεις ακριβώς τι ισχύει για τις παρεκκλίσεις δηλαδή πέραν της ελάχιστης επιφάνειας και προσώπου, θα πρέπει να δεις και την ημεροχρονολογία που απαιτείται και να ελέγξεις το χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου. Σίγουρα, αυτά θα αναφέρονται στο σχετικό ΦΕΚ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!!

Έχω την εξής απορία: το ΦΕΚ 588Δ δεν ορίζει, ούτε συντελεστή δόμησης, ούτε πλάγιες αποστάσεις, ούτε ελάχιστο ύψος ορόφου. Αυτά τα στοιχεία θα προκύψουν κατά ΝΟΚ, ή  από το ΦΕΚ Δ 181/3.5.1985, ήτοι ΣΔ=1.2,  Δ=0 ή 2,50μ και ελάχιστο καθαρό ύψος ορόφου 2,40 μ ;

Edited by Aggelos.k.m
Link to comment
Share on other sites

Η παρούσα συζήτηση αφορά σε οικισμούς <2000 κατ.

Οι όροι δόμησής τους υπάρχουν στο ΠΔ 24-4-85 (ΦΕΚ 181Δ/85), όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει

Όσο για το καθαρό ύψος, ισχύει ο ΝΟΚ (=2.65)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.