Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Από την εμπειρία μου με τις ΤΟΤΕΕ των Ενεργειακών Επιθεωρητών ξέρω ότι για να ισχύσει μια ΤΟΤΕΕ πρέπει να δημοσιευτεί το αντίστοιχο ΦΕΚ. Ξέρει κάποιος αν είναι σωστό αυτό που λέω και αν θα γίνει κάτι τέτοιο στην περίπτωση του ΔεΔοΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

@

avgoust

 

ε με τροποποίηση του νόμου θα γίνει σιγά την ιστορία συνέχεια το κάνουν

εδώ αλλάζουν τα πρόστιμα και τι δόσεις εκεί θα σκαλώσει το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Άρα καλύτερα να περιμένουμε λίγο ακόμα να δούμε τι θα ανακοινωθεί.

Γιατί το να πληρώσει κάποιος μελέτη στατική επάρκειας για ένα μικρό παταράκι 10-15m2 ενός μαγαζιού π.χ. 40 τετραγωνικών δεν μου κάνει και πολύ λογικό (το λέω γιατί μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση και δεν γνωρίζω τι να κάνω με τον πελάτη).

 

Τι κόστος μπορεί να έχει μία τέτοια μελέτη; (Γιατί εγώ σαν αρχιτέκτονας δεν γνωρίζω να κάνω και δεν μπορώ να υπογράψω κάτι τέτοιο)...

Link to comment
Share on other sites

'' β) το 20% στα κτίρια ή κατασκευές σπουδαιότητας Σ2 κατά ΕΑΚ ''

 

και έστω ότι ξεπερνάει αυτό το ποσοστό, τι σημαίνει ότι πρέπει να γίνει μελέτη στατικής επάρκειας?

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος του ποσοστού θα γίνεται από ότι έχω καταλάβει με το σύνολο της κατασκευής.

Άμα το αυθαίρετο τμήμα είναι >20% για Σ2 και η χρήση ανήκει στο ββ, τότε θα κάνεις επάρκεια.

 

Όχι ότι θα έχεις ένα μαγαζί 40μ2, θα έχεις πατάρι 10μ2 (25%) και θα κάνεις επάρκεια για όλο το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος του ποσοστού θα γίνεται από ότι έχω καταλάβει με το σύνολο της κατασκευής.

Άμα το αυθαίρετο τμήμα είναι >20% για Σ2 και η χρήση ανήκει στο ββ, τότε θα κάνεις επάρκεια.

 

Όχι ότι θα έχεις ένα μαγαζί 40μ2, θα έχεις πατάρι 10μ2 (25%) και θα κάνεις επάρκεια για όλο το κτίριο.

 

Δηλαδή δεν χρειάζεται κάποια στατική επάρκεια για το πατάρι;

Εγώ έχω καταλάβει από τον νόμο, ότι είναι στην ββ κάνουμε στατική επάρκεια...

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο που έχει ανακοινωθεί από το ΤΕΕ, δείχνει ότι θα υπάρχει έλεγχος του μεγέθους της αυθαίρετης κατασκευής.

Υπομονή και θα δούμε στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

και γω που έχω τελειώσει με τη υποθεση και έχει γίνει και συμβόλαιο και έχω έχω πληρωθεί όχι για στατική επάρκεια? σιγά μην κυνηγάω τον ιδιοκτήτη να του αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.