Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

ssouanis

το ίδιο βάρος του εξώστη (+ τα άτομα που που θα κυκλοφορούν) να τα θεωρήσουμε αμελητέα? Από την παράγραφο 29 δε νομίζω να προκύπτει κάτι τέτοιο.

Να υπενθυμίσω ότι η συμπλήρωση του ΔΕΔΟΤΑ αφορά στο σύνολο του κτιρίου και να προσθέσω πως κάθε όροφος-διαμέρισμα έχει και από έναν όμοιο αυθαίρετο εξώστη. Όμως εγώ τακτοποιώ τη μία ιδιοκτησία.

???

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σχετικά με την Τεχνική Οδηγία του ΤΕΕ για τα ΔΔΤ.

Σε κάποιο σημείο γράφει

"Στην κατηγορία (2) περιλαµβάνονται:

Αυθαίρετες κατασκευές που καταλαµβάνουν τµήµα του όλου κτιρίου (οριζόντιες ή κάθετες

αυτοτελείς ιδιοκτησίες σε κτίριο το οποίο έχει ανεγερθεί µε οικοδοµική άδεια)."

Τι εννοεί με τον όρο "αυτοτελείς ιδιοκτησίες"; Οι κοινόχρηστοι χώροι ανήκουν σε αυτή την κατηγορία;

Για παράδειγμα, η απόληξη κλιμακοστασίου (15,2 m^2) σε κοινόχρηστο δώμα μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία 2;

Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχος

 

έτσι όπως έχω διαβάσει (είναι η αλήθεια όχι με μεγάλη προσοχή το σχέδιο του ΤΕΕ λόγω ημερών)

έχω καταλάβει ότι θα κάνουμε ένα δελτίο για κάθε οικοδομή εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ξεπερνάει κάποια ποσοστά ανάλογα τη σπουδαίοτητα.

Επίσης θα πρέπει να τικάρουμε το αλλαγή φορτίων όταν έχουμε αύξηση φορτίων λόγω αλλαγής χρήσης ή άμα εκεί πάνω (στο αυθαίρετο τμήμα) θα έχουμε μηχανές, δεξαμενές κτλ.

Αλλιώς θα έπρεπε να το τικάρουμε πάντα. Κάθε αυθαίρετο τμήμα φέρει και κάποια φορτία.

 

Θα δούμε σε λίγες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μπορώ να πω ότι με την οδηγία του ΤΕΕ πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά μου λήθηκαν οι απορίες...

 

Συγκεκριμένα, έχω να νομιμοποιήσω έναν αυθαίρετο χώρο 120μ2 σε ένα κτίριο καταστημάτων.

Το κτίριο είναι ισόγειο + 2 υπόγεια, εμβαδού 690μ2 ανά όροφο και συνολικού ~2000μ2.

 

Βάσει του Ν.4014, από τη στιγμή που η χρήση του είναι κατάστημα, (και πάω αυτόματως στην κατηγορία ββ), πρέπει να συμπληρώσω:

 

Μελέτη στατικής επάρκειας Κατηγορία 3 - Ν.4014 Αρ. 24 παρ. 2 ββ.

 

Όμως βάσει της οδηγίας του ΤΕΕ για την κατηγορία 2:

 

2. Πρόκειται για ‘’εξαρτηµένες’’ από στατικής απόψεως αυθαίρετες κατασκευές προσθήκης

(κατ’ επέκταση ή / και καθ΄ ύψος), των οποίων το συνολικό µέγεθος κατά την αποτύπωσή

τους σε κάτοψη (σύνολο επιφάνειας) δεν υπερβαίνει ως προς τη συνολική δοµηµένη

επιφάνεια του κτιρίου:

α) το 40% στα κτίρια ή κατασκευές σπουδαιότητας Σ1 κατά ΕΑΚ,

β) το 20% στα κτίρια ή κατασκευές σπουδαιότητας Σ2 κατά ΕΑΚ,

γ) το 10% στα κτίρια ή κατασκευές σπουδαιότητας Σ3 κατά ΕΑΚ,

δ) το 5% στα κτίρια ή κατασκευές σπουδαιότητας Σ4 κατά ΕΑΚ,

Για τη συγκεκριµένη κατηγορία ο έλεγχος του Μηχανικού για την συµπλήρωση του δελτίου

δοµικής τρωτότητας διενεργείται µόνο επί της συγκεκριµένης αυτοτελούς ιδιοκτησίας και όχι

επί του συνόλου του κτιρίου, µε τις επιφυλάξεις της παραγράφου 2.2, όπου για την καταγραφή

των αποτελεσµάτων λαµβάνονται υπόψη και η συνολική επιφάνεια του κτιρίου. 4

3. ∆εν αποτελούν τµήµα εξολοκλήρου αυθαίρετης κατασκευής .

Κατά τα ανωτέρω, δεν απαιτείται µελέτη στατικής επάρκειας στις περιπτώσεις τµηµάτων

κατασκευών ( αυτοτελών ) της παρ. β.2 της παρούσης, παρόλο που το σύνολο του κτιρίου στο

οποίο εντάσσονται εµπίπτει στην περίπτωση ββ. της παρ.3 του άρθρου 24 του Ν.4014/2011

και υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχουν πραγµατοποιηθεί σε αυτό άλλες αυθαίρετες

κατασκευές ή χρήσεις.

 

Απ' ότι βλέπω στον πίνακα της οδηγίας, το κτίριο μου είναι στην κατηγορία Σ2.

Τα 120μ2 αντιστοιχούν στο 6% της συνολικής δομημένης επιφάνειας (2000μ2).

 

Άρα έχει καταλάβει κανείς σε ποια κατηγορία ανήκει το κατάστημα και τι δελτίο πρέπει να συμπληρώσω;

ΔΔΤ2 ή 3;

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ρωτάω αν σε κτίριο γραφείων έχουμε υπέρβαση ύψους +κανα η/χ κλειστό + κανά πατάρι θέλει στατική επάρκεια;

Link to comment
Share on other sites

Πάλι μπλεξίματα έχουμε. Ο 4014 είναι σαφέστατος :

 

Οτι είναι περίπτωση αα' θέλει ΔΕΔΟΤΑ

Οτι είναι περίπτωση ββ' θέλει στατική επάρκεια.

 

Αρα η ΤΟΤΕΕ (θα έπρεπε να) αφορά το ΔΕΔΟΤΑ της περίπτωσης αα και τίποτα παραπέρα.

 

Τώρα ήρθε μια κακογραμμένη ΤΟΤΕΕ (ακόμα σχέδιο ? άγνωστο) , η οποία κατά τα αναγραφόμενα σε αυτήν απλώς κοινοποιείται στο ΥΠΕΚΑ και ισχύει από την ανάρτησή της στο site του ΤΕE,

να αλλάξει διάταξη του νόμου ?

 

Εκτός αν άλλα ήθελαν να πουν κι άλλα έγραψαν. Σε κάθε περίπτωση όμως

 

Είμαστε σοβαροί ρε παιδιά ? Η μάλλον είστε σοβαροί συνάδελφοι στο ΤΕΕ ?

 

 

Αλλάξτε σε επόμενο νομοθέτημα το σχετικό άρθρο του 4014 να είμαστε όλοι ΟΚ.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο συνάδελφε. Για αυτόν τον λόγο, μη σοβαρότητα, ίσα ίσα που το έριξα μια ματιά. το "σχέδιο"...

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ακριβώς έτσι..

 

στην προσπάθειά τους να μαζέψουν κανά φράγκο θα προσπαθήσουν να απλουστεύσουν την διαδικασία

Ήδη έγινε με τις αεροφωτογραφίες κλπ

Τα στατικά όμως είναι πιο δύσκολη περίπτωση

Η πεποίθησή μου είναι πως θα μειώσουν τις περιπτώσεις που απαιτείται στατική επάρκεια για να μπορέσουν να ξεπεράσουν το πρόβλημα των οριζ. ιδιοκτησιών και θα την επιβάλλουν μόνο σε κτίρια της παρ. ββ τα οποία δεν έχουν άδεια ή έχουν σοβαρές διαφορές σε σχέση με την άδεια (όπως ποσοστό επιφάνειας σε σχέση με σπουδαιότητα κλπ)

Γιατί μόνο οι ταλιμπαν συνάδελφοι υπέβαλαν φακέλους για για κτίρια ββ της δεκαετίας του 60 χωρίς να ενημερώνουν για το θέμα των ενισχύσεων τον ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Evan δεν διαφωνώ στη ουσία αυτών που λες. Το πρόβλημα είναι ότι η παράγραφος του Ν.4014 δεν αφήνει περιθώρια "ερμηνειών" : περίπτωση ββ=>στατική επάρκεια.

Ούτε ποσοστά ούτε κατηγορίες σπουδαιότητας.

 

Πχ υπέρβαση 20% σε βιομηχανικό κτίριο ή ξενοδοχείο :

 

EAK -> Σπουδαιότητα Σ2 -> Κατά ΤΟΤΕΕ θέλει ΔΕΔΟΤΑ

Ν.4014 -> Περίπτωση ββ -> Στατική επάρκεια.

 

Απ'ότι ξέρω ο Νόμος κερδίζει την ΤΟΤΕΕ.

 

Δεν γίνεται λοιπόν αυτό να αλλαχθεί μέσω ΤΟΤΕΕ. Θέλει τροποποίηση η παράγραφος του 4014 και θέλει προσοχή γιατί οι κατηγορίες σπουδαιότητας του ΕΑΚ δεν συμπίπτουν με τις πολεοδομικές χρήσεις.

 

Και για τις ενισχύσεις που λες , δεν υπάρχει πρόβλεψη στον νόμο. Τις υπολόγισες , τις ανακοίνωσες στον ιδιοκτήτη , αυτός δεν θέλει να τις κάνει. Και μετά τι ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.