Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Faethon11

Πολλοί θα έχουν ανεβάσει ακόμα και αυτά του ΟΑΣΠ. Άλλωστε λίγο πολύ αφήσαν να εννοηθεί ότι το Δελτίου ελέγχου δομικής τρωτότητας είναι κάτι γνωστό και δεδομένο. Όταν είπαν κάτοψη περίμενε κανένας καμιά διευκρίνηση ή κανένα νόμο που να δίνει λεπτομέρειες σύνταξης κάτοψης???

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, αν εχω κατηγορια αα με ΟΑ και συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας σε τετραοροφο κτιριο κατοικιων , ελεγχοντας τα αυθαιρετα εχω

1.στο ισογειο αυθαιρετο βοηθητικο χωρο 6% επι του συνολικου κτιριου Σ2;

2.στον Α οροφο κλεισιμο εξωστη 1% επι του συνολικου κτιριου Σ1;

3.στον Β οροφο κλεισιμο εξωστη 1% επι του συνολικου κτιριου Σ1;

4.στον Γ οροφο αυθαιρετα 4% επι του συνολικου κτιριου Σ2;

Α...σε καθε φακελλο υποβαλλω το αντιστοιχο ΔΕΔΟΤΑ με τα αντιστοιχα τετρ.αυθαιρετου και την αντιστοιχη κατηγορια;

ή

Β....υποβάλλω για ολα το ιδιο ΔΕΔΟΤΑ που αναφέρει το συνολικο εμβαδον των αυθαιρετων του κτιριου και την δυσμενεστερη κατηγορια Σ2; Σ αυτην την περιπτωση οη περιγραφη του κτιριου θα ειναι π.χ τετραοροφο κτιριο.... ή η περιγραφη της δηλωσης "οριζοντια ιδιοκτησια π.χ Α1 δαιμερισμα Α οροφου";

Γ...σε περιπτωση που δεν εχουμε συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας, τα πραγματα ειναι πιο απλα.

ευχαριστω

 

Συναδελφοι, εχω κατηγορια αα με ΟΑ και συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας σε τετραοροφο κτιριο κατοικιων με ισογειο καταστημα, ελεγχω μονο το ισογειο καταστημ, που εχει αυθαιρετο παταρι <20% του συνολικου κτιριου, αρα οχι στατικη επαρκεια;

1.η επικρατουσα χρηση ειναι κατοικια, αρα Σ2 ή πάω με το καταστημα Σ3;

2.δεν ξερω αν εχει αλλες αυθαιρεσιες στους λοιπους οροφους. Μαλλον οχι (αδεια παληα, χωρις ημιυπαιθριους και αλλα τετοια κολπα...)

3.αν ηταν >20% τοτε θα ηταν απαιτητη η στατικη επαρκεια;

Τα εχω αντιληφθει σωστα ή ειμαι εκτος;;;

 

ευχαριστω και να δουμε ποτε θα τελειωσουν επιτελους οι ασαφειες και διγλωσσιες...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μετά φταίμε εμείς που βρίζουμε?

Δηλαδή το "σχέδιο" για ποιό λόγο το βγάλανε? Για να μας πουν ότι κάνουν έργο μέσα στο καλοκαίρι? Να το κάνω τι το "σχέδιο" εάν δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Να το εκτυπώσω και να το πάρω στην παραλία?

 

Αααα.... μάλλον το τελικό θα το βγάλουν όταν ο 4014 κλείσει 1 χρόνο και σβήσει κεράκι.

 

Άραγε πόσο σύννομο είναι να εκδίδεται ένας νόμος, ο οποίος όμως δεν έχει άμεση εφαρμογή στο σύνολό του?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα, με τα όσα έχουν λεχθεί, δεν προβλέπεται η καταχώρηση ενός μόνο ΔΕΔΟΤΑ, οπότε κρίνεις τις περιπτώσεις σου και αξιολογείς. Και ανάλογα ανεβάζεις 1, 2 , 3, 4

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

engant

Δε νομίζω ότι χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ για αλλαγή ηλεκτρομηχανολογικών, εκτός αν άλλαξε θέση ο ανελκυστήρας τότε είναι υπό συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλο φθινοπωρο...

 

Διαβαζοντας τις οδηγιες του ΔΕΔΟΤΑ αδυνατω να καταλαβω σε ποια κατηγορια θα ενταξουμε τις αυθαιρετες κατοικιες εκτος σχεδιου και χωρις οικ. αδεια...

Μου φαινεται πλησιεστερη η κατηγορια 3, επιλεγοντας υπαγωγη (αα) στο πεδιο 8 του αντιστοιχου δελτιου...(η κατηγορια 2 απαιτει Ο.Α.)...

Παρολα αυτα δεν υπαρχει η δυνατοτητα να επιλεξουμε οτι δεν υπαρχει Ο.Α. (μηπως δεν συμπληρωνουμε τιποτα στο πεδιο 5;)...

Προκυπτει ελεγχος στατικης επαρκειας, σε αντίθετα με τα οσα οριζει ο 4014 στο αρ. 24 παρ. 2, εδαφιο β;

Link to comment
Share on other sites

Τριπλή καταχώρηση του ίδιου ερωτήματος.Λυπήσου μας.Μία και καλή να γίνεται και λίγο υπομονή για τις απαντήσεις.(θα σου το γράψω και εγώ τρις)

Link to comment
Share on other sites

Μια και τελειώνω με τα δικαιολογητικά για μία περίπτωση αυθαιρέτου θα ήθελα τη βοήθειά σας για τη συμπλήρωση του ΔΕΔΟΤΑ.

Η περίπτωσή μου είναι λοιπόν μονόροφη κατοικία με PILOTIS. Από αυθαιρεσίες έχει ένα μπάρμπεκιου στον ακάλυπτο του οικοπέδου, δύο ΥΔΚΧ (συνολικά 3,5m2) στον όροφο όπου επεκτάθηκε η κατοικία προς δύο ανοικτούς ημιυπαιθρίους και κλείσιμο τμήματος PILOTIS όπου μετατράπηκε σε αποθήκη με συμβατική τοιχοποιία (ΥΔΒΧ, 12 m2). Προσανατολίζομαι από ότι κατάλαβα στις οδηγίες για ένα ΔΕΔΟΤΑ, το δυσμενέστερο των παραπάνω περιπτώσεων που προφανώς και είναι η αποθήκη.

 

Το θέμα είναι όμως σε ποια κατηγορία, 1 ή 2 θα πάει η αποθήκη γιατί οι οδηγίες έχουν κάποιες ασάφειες και εξηγώ:

 

Στην κατηγορία 1 λέει μεταξύ άλλων:

''3. Κατασκευές στατικώς ανεξάρτητες εντός του νομίμου κελύφους του κτιρίου, των οποίων τα στατικά τους φορτία (μόνιμα και κινητά) μεταβιβάζονται μέσω κατακόρυφων στοιχείων (υποστυλωμάτων) απ΄ ευθείας στη θεμελίωση.

4. Οι μικροκατασκευές στα δώματα ή στο περιβάλλον του κτιρίου («εξαρτημένες») ή στον περιβάλλοντα χώρο («ανεξάρτητες»), μικρές ή / και ελαφρές.

5. Οι ψησταριές και καθιστικά οπουδήποτε, παρεμφερείς μικροκατασκευές, μανδρότοιχοι μικρού ύψους (κάθε είδους), κατασκευές διαμορφώσεως σε κήπους και αυλές.''

 

Στην κατηγορία 2 λέει μεταξύ άλλων:

''Αυθαίρετες κατασκευές που καταλαμβάνουν τμήμα του όλου κτιρίου (οριζόντιες ή κάθετες αυτοτελείς ιδιοκτησίες σε κτίριο το οποίο έχει ανεγερθεί με οικοδομική άδεια).''

 

Σημειωτέον ότι το σύνολο της επιφάνειας των παραβάσεων είναι < 20% για κτίρια Σ2 κατά ΕΑΚ αν πούμε ότι εντάσσομαι στη 2.

Τέλος η PILOTIS καθιστά τον όροφο μαλακό παρόλο που μεγάλο ποσοστό των πλαινών πλευρών της PILOTIS είναι χτισμένο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.