Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Με συγχωρεις αλλά δεν έχω καταλάβει. Η επιχείρηση είναι ατομική που λαμβάνει μέρος σε διαγωνισμούς. Τι δικαιολογητικά χρειάζεται για το στέλεχος του πτυχίου πλην εμού?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν ο Ανάδοχος αποστείλει ένα έγγραφο στην Αναθέτουσα Αρχή και ζητά την απάντηση της ή την έγκριση μιας ενέργειας του Αναδόχου, υπάρχει χρονικό όριο αποστολής απάντησης από την Αναθέτουσα Αρχή ; 

Δηλαδή αν η Αναθέτουσα Αρχή καθυστερεί να απαντήσει, τί μπορεί να κάνει ο Ανάδοχος ;

Παλιά άκουγα ότι υπάρχει όριο 1 μήνα.  Υπάρχει κάποια νομοθεσία για αυτό;    Είτε για έργο, είτε για Προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Οι Υπηρεσίες οφείλουν να απαντούν εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος (νομίζω πως είναι οι 2 μήνες), αλλιώς, υπάρχει παράβαση καθήκοντος.

Το ερώτημα είναι αν είσαι διατεθειμένος να το κυνηγήσεις...

Δες τι αναφέρει η σχετική (περί δ.ε.) νομοθεσία

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tetris said:

Δες τι αναφέρει η σχετική (περί δ.ε.) νομοθεσία

Διάβασα τον Ν.4412/2016 αλλά δεν αναφέρει κάτι περί χρόνου αλληλογραφίας.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, gnusselt said:

Διάβασα τον Ν.4412/2016 αλλά δεν αναφέρει κάτι περί χρόνου αλληλογραφίας.

 

Γενικά και αόριστα, πράγματι δεν γράφει (εννοώντας ως γενικό άρθρο πχ, "χρόνοι αλληλογραφίας"). Παρόλα αυτά, αυτό που ανέφερε ο συνάδελφος παραπάνω, ισχύει αφενός ως προς συγκεκριμένο ζητούμενο (πχ έγκριση μελέτης στον 4412, οπού δίνει χρόνους) και αφετέρου μέσω του άρθρου 4 του κώδικα διοικητικής διαδικασίας (εφόσον το αίτημα έχει λάβει αριθμό πρωτοκόλλου).

Υπενθυμίζεται ότι οι κώδικας ισχύει για όλο το Δημόσιο, ΟΤΑ (α' ή β' βαθμού), καθώς και σε ΝΠΔΔ.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σε δημοπρασία ζητάνε για έργο ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ το ανάλογο πτυχίο ΜΕΕΠ (δεν αναγράφουν την τάξη) για προϋπολογισμό 600000 με ΦΠΑ(προφανώς 1ης τάξης). Παρακάτω στη τεχνική ικανότητα ζητάνε να έχεις ΜΕΚ Γ ή 2 ΜΕΚ Β ή 1 ΜΕΚ Β και 2 Α.. Όμως εμένα το πτυχίο που έχω ΜΕΚ Α και στελέχωση ΜΕΚ Β, είναι 1ης αλλά βάσει αυτών που ζητάνε δεν ικανοποιώ τα τεκμήρια του ΜΕΚ. Η κατηγορία ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ σε εμένα αναβαθμίστηκε ως δευτερεύουσα και όχι ως κύρια οπότε και η κύρια που ήταν Δ, "τράβηξε" προς τα άνω και τις υπόλοιπες κατηγορίες με τη στελέχωση. Πιστεύετε ότι μπορώ να συμμετάσχω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.