Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Έγραφε ναι. Ξέρω τί θα μου πείς. Το καταλαβαίνω. Αλλά δεν είναι δυνατόν να ισχύει αυτή η λογική! Γιατί θα κατεθετε ένας "μάγκας" μια προσφορά ύψους 1000 ευρώ και θα κούρευε 500 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω βρε συναδελφε msxoin να καταλαβω εδω και τοσα Post το ακριβες ερωτημα σου.Ομολογω δεν το καταλαβα.Εκτος αν δεν ξερεις (αν κα δεν το νομιζω ) τι σημαινει ακριβως εκτελεση δημοσιου εργου ή εργασιας ή μελετης (δεν εχει σημασια ).

Εκεινο παντως που πρεπει να γνωριζεις ειναι οτι ειτε 1% εκπτωση δωσεις ειτε 99% το ποσοτικο συμβατικο αντικειμενο θα το εκτελεσεις ολο.Εγω ειμαι βεβαιος οτι τα τευχη σου περιεχουν ποσοτητες.Αν οχι θα ειναι η γελοιωδεστερη περιπτωση δημοπρασιας που εχω δει ποτε μου εκτος πια αν ειναι ολο το εργο κατ αποκοπη τιμημα χωρις πληροφοριες για τις ποσοτητες (πραγμα παρανομο )

Αντε λοιπον κανε μια αναρτηση τα εξης :

Προυπολογισμος, τιμολογιο,τεχνικη περιγραφη και ετσι θα ξεκινησει μια ορθη συζητηση .Αλλοιως εγω τουλαχιστον αποσυρομαι απο την προσπαθεια να σε βοηθησω .

Αν εχεις προβλημα με τη δημοσιοποιηση στειλε τοτε ενα προσωπικο μηνυμα σε εναν συναδελφο (ευχαριστως σε βοηθω σε οτι απορια εχεις  )

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

 

Εκεινο παντως που πρεπει να γνωριζεις ειναι οτι ειτε 1% εκπτωση δωσεις ειτε 99% το ποσοτικο συμβατικο αντικειμενο θα το εκτελεσεις ολο.

 

Αυτό ακρίβως λέω και εγώ! Ότι δήλαδή είναι παράλογο το συμβατικό αντικείμενο να μεταβάλλεται με την έκπτωση!

Και να σου ξαναπώ ότι αυτή ήταν και η απορία μου στον περυσινό αντίστοιχο διαγωνισμό στον οποίο δεν ανακηρύχθηκα μειοδότης.

 

Τεσπα, ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Όταν έχω κάτι νεότερο θα αναρτήσω ή θα σου στείλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λογικο αλμα.

Αν εχει τιμη ανα χιλιομετρο κ συνολικη τιμη, τα χιλιομετρα προκυπτουν με διαιρεση! Τελος!

Αυτο που λες οτι η εκπτωση αφορα την ποσοτητα δε στεκει σε καμια περιπτωση, ειναι παραλογο σα σκεψη, δεν τεκμηριωνεται κ δε θελω να μου πεις πως κατεληξες σε ενα τετοιο συμπερασμα! Τα χιλιομετρα ειναι δεδομενα! Συνεχιζεις να το παρουσιαζεις σαν κατι το υπερρεαλιστικο το ολο θεμα...

Το οτι θα εισαι μειοδοτης σε ενα εργο που δεν ξερεις τι αφορα, φρονιμο θα ειναι να μην το επαναλαβεις!

Τελευταιο μηνυμα αυτο απο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά εγώ έχω μια και μονο απορία…

Κατά την διάρκεια του έργου και με το πέρας του, θα έχει γίνει το σωστό κλάδεμα των φυτών κατά μήκος του δρόμου ή μπα ... κι όποιον πάρει ο χάρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να το απλοποιήσουμε λίγο, αν κατάλαβα καλά

Ο φορέας διαθέτει ποσό Δ για καθαρισμό

Στο συμβατικό προϋπολογισμό Δ υπάρχει η συμβατική τιμή μονάδος (ΤΜ) και η συμβατική ποσότητα (ΣΠ) έτσι ώστε (χοντρικά) (ΤΜ)*(ΣΠ)=Δ

Με την έκπτωση, ο φορέας επιδιώκει να μεγιστοποιήσει τη (ΣΠ) μέσω ελαχιστοποίησης της (ΤΜ) η οποία θα είναι και η τιμή προσφοράς (ΤΠ)

έτσι, η συνολική προς εκτέλεση ποσότητα θα είναι (χοντρικά) = Δ/(ΤΠ)

που σημαίνει ότι όσο μεγαλύτερη έκπτωση δοθεί, τόσο μεγαλύτερη ποσότητα θα εκτελεσθεί.

που σημαίνει (σύμφωνα με το παραπάνω ιστορικό), ότι άν δεν έχεις κάνει "κολληγιά" με το φορέα, την έχεις πατήσει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακρίβως λέω και εγώ! Ότι δήλαδή είναι παράλογο το συμβατικό αντικείμενο να μεταβάλλεται με την έκπτωση!

Και να σου ξαναπώ ότι αυτή ήταν και η απορία μου στον περυσινό αντίστοιχο διαγωνισμό στον οποίο δεν ανακηρύχθηκα μειοδότης.

 

Τεσπα, ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Όταν έχω κάτι νεότερο θα αναρτήσω ή θα σου στείλω πμ.

Μαλλον δεν καταλαβαινομαστε.Το συμβατικο ΠΟΣΟΤΙΚΟ αντικειμενο δεν αλλαζει .Λεφτα θα παρεις λιγοτερα απο αλλον που δινει μικροτερη εκπτωση τιποτα αλλο .Δεν μεταβαλλεται το ποσοτικο συμβατικο αντικειμενο αναλογα με την εκπτωση .Εκτος αν εννοεις τι γινεται αν σου ζητησουν να εκτελεσεις επιπλεον ποσοτητες αναλωνοντας την εκπτωση.Αυτο μπορει να γινει υπο προυποθεσεις (βλ. σχετικη νομοθεσια ) και τοτε πρεπει να γινει συμπληρωματικη συμβαση .

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Εν μέρη ο φίλος έχει δίκιο αλλά σκάφτεται λάθος
Ανεβάζω έναν παρόμοιο πρόχειρο διαγωνισμό που είχε μονό τεχνική περιγραφή στην οποία περιέχει  μονό τιμές μονάδος και καθόλου ποσότητες
Αν έχει δώσει έκπτωση πχ 50% σε προϋπολογισμό 60.000,00 ευρώ θα εκτελεί μέχρι να φτάσει στο πόσο της σύμβασης δηλαδή τα 30.000,00 ευρώ

Ν ΤΕΧΝ ΠΕΡΙΓΡ ΚΛΑΔΕΜΑΤΟΣ ΝΟΤΙΑΣ ΛΕΣΒΟΥ ΣΑΕΠ588 (1).doc

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα σχετικη ερωτηση στην αναθετουσα αρχη. Δεν υπαρχουν ποσοτητες. Αρα για να "βγει" το εργο πρεπει το κοστος μοναδος μου να ειναι μικροτερο απτην τιμη μοναδας μετα την εκπτωση.

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.