Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας-Αναθεώρηση,Ενημέρωση


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ,

Αλλά αναρωτιέμαι, έχω δικαιοδοσία ελέγχου κάθε οριζόντιας ιδιοκτησίας? Εμείς θέλουμε να βγάλουμε ΑΜΚ σε κοινόχρηστο χώρο.

Ως μηχανικοί έχουμε υποχρέωση να ελέγχουμε κάθε οριζόντια ιδιοκτησία, πριν εκδώσουμε ΑΜΚ για επισκευή όψεων πολυκατοικίας?

Αν ισχύει αυτό, δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί πρακτικά να γίνει οποιαδήποτε εργασία σε όψεις πολυκατοικιών.

Σας Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σου,

Θα πάρεις τις εγκεκριμένες όψεις της άδειας, θα κάνεις έλεγχο οπτικά για διαφορές. Αν εντοπίσεις κραυγαλέες διαφορές, πχ. κλείσιμο όλων των η/χ, μαζικές αλλαγές σε διαστάσεις και θέσεις κουφωμάτων, γνώμη μου είναι ότι υπάρχει θέμα. Αν πχ. όμως είναι 10 διαμερίσματα και οι 2 έχουν μικρο αλλαγές στα ανοίγματα, γνώμη μου είναι ότι μπορείς να εκδώσεις εεδμκ χωρίς τακτοποίηση.

Άσε που νομίζω ότι για επαναχρωματισμό όψεων, το σύστημα δεν ζητάει καθόλου όψεις, αν πχ. δεν αλλάζεις χρωματισμό.

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τον Δεκέμβριο 2022 εξέδωσα μια ΕΕΔΜΚ.

Την επόμενη ημέρα κατάλαβα ότι χρειαζόταν έγκριση από Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής αφού για λίγα μέτρα το ακίνητο βρίσκεται εντός ζώνης 100μ από τη γραμμή παραλίας . 

Χτες πήρα την έγκριση από το Σ.Α μέσω του e-Adeies.

Θέλω τώρα να αναθεωρήσω την αρχική ΕΕΔΜΚ ως προς την απαίτηση έγκρισης Σ.Α και να δηλώσω τον αριθμό της έγκρισης . Δεν θέλω να διορθώσω κανένα από τα αρχεία. 

Αρχικά, πρέπει να αναθεωρήσω την αρχική αδεια ; Ή επειδή η έγκριση ΣΑ βρίσκεται στο e adeies είμαι καλυμμένος ;

Αν κάνω την αναθεώρηση πρέπει να ανεβάσω όλα τα αρχεία ξανά στο σύστημα ; 


Δοκίμασα να επιλέξω πάλι τις δυο κατηγορίες εργασιών στις οποίες θα προβώ αλλά δεν μου βγάζει το σύστημα τα πεδία για να ανεβάσω τα αρχεία παρά μόνο τεχνική έκθεση , δηλώσεις ανάληψης/ανάθεσης και απόφαση ΣΑ. 

 

Link to comment
Share on other sites

σε όμοια περίπτωση έκανα αναθεώρηση αναγράφοντας  "ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 28 παρ ι ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 94 παρ 5 Ν 4495/17 ΛΙΘΟΚΤΙΣΤΗΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΤΗΣ Υ.Α  ΦΕΚ 4520Β -2018 ΑΡΘΡΟ 2 παρ.κγ -ΠΕΡΚΟΛΑΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΗ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗΣ

άρθ 28 

ι) «Άδεια νομιμοποίησης» είναι η οικοδομική άδεια ή η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, που εκδίδεται, μετά την εκτέλεση εργασιών ή κατασκευών ή αλλαγών χρήσης χωρίς την έκδοση της απαιτούμενης διοικητικής πράξης, εξαιρουμένων των προστατευόμενων από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού μνημείων για τις οποίες θα πρέπει να προηγηθεί των εργασιών η έγκριση δυνάμει του ν. 3028/2002, προκειμένου να νομιμοποιηθούν αυτές, εφόσον είναι σύμφωνες είτε με τις ισχύουσες κατά τον χρόνο έκδοσης της άδειας νομιμοποίησης διατάξεις, είτε με αυτές που ίσχυαν, κατά τον χρόνο εκτέλεσής αυτών.

άρθ 94

5. Δεν επιβάλλεται πρόστιμο σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας δόμησης που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

σε όμοια περίπτωση έκανα αναθεώρηση αναγράφοντας  "ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 28 παρ ι ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 94 παρ 5 Ν 4495/17 ΛΙΘΟΚΤΙΣΤΗΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΤΗΣ Υ.Α  ΦΕΚ 4520Β -2018 ΑΡΘΡΟ 2 παρ.κγ -ΠΕΡΚΟΛΑΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΗ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗΣ

άρθ 28 

ι) «Άδεια νομιμοποίησης» είναι η οικοδομική άδεια ή η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, που εκδίδεται, μετά την εκτέλεση εργασιών ή κατασκευών ή αλλαγών χρήσης χωρίς την έκδοση της απαιτούμενης διοικητικής πράξης, εξαιρουμένων των προστατευόμενων από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού μνημείων για τις οποίες θα πρέπει να προηγηθεί των εργασιών η έγκριση δυνάμει του ν. 3028/2002, προκειμένου να νομιμοποιηθούν αυτές, εφόσον είναι σύμφωνες είτε με τις ισχύουσες κατά τον χρόνο έκδοσης της άδειας νομιμοποίησης διατάξεις, είτε με αυτές που ίσχυαν, κατά τον χρόνο εκτέλεσής αυτών.

άρθ 94

5. Δεν επιβάλλεται πρόστιμο σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας δόμησης που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου.

 

Ευχαριστώ . Φαντάζομαι στην αναθεώρηση όλα μέσα από την αρχή και όχι μόνο την απόφαση του ΣΑ

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, αναθεώρηση για πρόδηλο δεν μπορείς να κάνεις;

Στο σύστημα μου βγάζει δυο επιλογές . Αναθεώρηση και ολοκλήρωση εργασιών . Έχω επιλέξει την επιλογή «Αναθεώρηση». Πως θα μπορούσα να προχωρήσω τη δήλωση ως αναθεώρηση προδήλου ; Δεν έχω ξανακάνει τη διαδικασία . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, subrosaval said:

Στο σύστημα μου βγάζει δυο επιλογές . Αναθεώρηση και ολοκλήρωση εργασιών . Έχω επιλέξει την επιλογή «Αναθεώρηση». Πως θα μπορούσα να προχωρήσω τη δήλωση ως αναθεώρηση προδήλου ; Δεν έχω ξανακάνει τη διαδικασία . 

Αυτό εννοούσα αναθεώρηση...εξηγείς τι έχει γίνει με το Σ.Α., το τικάρεις στις εγκρίσεις και ανεβάζεις τα εγκεκριμένα από το Σ.Α.

Δες και την Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/47319/1946

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

αν μετά την επιλογή της αναθεώρησης δεν έχει την επιλογή "προδήλου" μάλλον δεν μπορείς να το προχωρήσεις

(εγώ την αναθεώρηση την είχα κάνει μόλις εκδόθηκε η εγκύκλιος που έλεγε ότι και οι Μ/Κ περνάνε Σ.Α-οπότε δεν θυμάμαι τι έκανα)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.