Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας-Αναθεώρηση,Ενημέρωση


Recommended Posts

12 ώρες πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, σχετικά με το νο.1, έχε υπόψη σου ότι η εεδμκ πάει ηλεκτρονικά στο αρμόδιο υποκ/μα του ΕΦΚΑ οπότε αν δεν πας εσύ να ανοίξεις ΑΜΟΕ από τώρα, περίμενε αντίστοιχη επιστολή από αυτούς για προσκόμιση των απαιραίτητων εγγράφων για άνοιγμα ΑΜΟΕ. Στο δια ταύτα, η τοποθέτηση των μεταλλικών πασσάλων και του σύρματος, αφορά στεγασμένο συνεργείο οπότε λογικά θα σου ζητήσουν τιμολόγιο. Έχεις επίσης εκσφαφές και το σκυρόδεμα που ανέφερες για θεμελίωση των πασσάλων. Κάνε μία επιμέτρηση αυτών των εργασιών και φτιάξε ένα Πιν.3 να προσκομίσεις στον ΕΦΚΑ για τον υπολογισμό των ελάχιστων ημ/σθίων. Αν θεωρούν ότι πρέπει να χρεωθεί κάτι άλλο από ημ/σθία, θα στο πούνε την στιγμή της απογραφής.

Σχετικά με το νο.2 μέσω του e-adeies θα κάνεις αναθεώρηση ΕΕΔΜΚ σε συνέχεια προγενέστερης ηλ. πράξης. Εκεί μπορείς να διορθώσεις όλα όσα αναφέρεις.

Κατ' αρχάς, σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Δύο συμπληρωματικές ερωτήσεις πάνω στις απαντήσεις σας: 1) Υποθέτω ότι ο ΑΜΟΕ είναι ίδιος για την αναθεωρημένη και την αρχική, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα αν πρώτα υποβάλλω τα αναθεωρημένα και μετά πάω να βγάλω μια και καλή ΑΜΟΕ, σωστά; 2) Βλέπω ότι από τη λίστα των αιτήσεων μου στο e-adeies δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία ή αναθεώρηση όταν έχω υποβάλλει. Η επιλογή αναθεώρησης που αναφέρατε υπάρχει στην λίστα των νέων αιτήσεων; Ευχαριστώ και πάλι, η βοήθεια σας είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 minutes ago, S_Tsoug said:

Κατ' αρχάς, σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Δύο συμπληρωματικές ερωτήσεις πάνω στις απαντήσεις σας: 1) Υποθέτω ότι ο ΑΜΟΕ είναι ίδιος για την αναθεωρημένη και την αρχική, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα αν πρώτα υποβάλλω τα αναθεωρημένα και μετά πάω να βγάλω μια και καλή ΑΜΟΕ, σωστά; 2) Βλέπω ότι από τη λίστα των αιτήσεων μου στο e-adeies δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία ή αναθεώρηση όταν έχω υποβάλλει. Η επιλογή αναθεώρησης που αναφέρατε υπάρχει στην λίστα των νέων αιτήσεων; Ευχαριστώ και πάλι, η βοήθεια σας είναι πολύτιμη.

Για το β θέλετε νέα άδεια στον σταυρό πάνω και δεξιά στήλη αναθεώρηση ΕΕΔΜΚ (προγενέστερη πράξη η αρχική).

Ο ΑΜΟΕ αφορά τις εργασίες, αν οι εργασίες είναι ίδιες και δεν μεταβάλλονται, δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξει. Ίσως να χρειάζεται μόνο η προσκόμιση της πράξης στο γραφείο ώστε να προστεθεί στον φάκελο. Γι'αυτό όμως περίμενε καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, S_Tsoug said:

1) Υποθέτω ότι ο ΑΜΟΕ είναι ίδιος για την αναθεωρημένη και την αρχική, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα αν πρώτα υποβάλλω τα αναθεωρημένα και μετά πάω να βγάλω μια και καλή ΑΜΟΕ, σωστά; 2) Βλέπω ότι από τη λίστα των αιτήσεων μου στο e-adeies δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία ή αναθεώρηση όταν έχω υποβάλλει

Γειά και πάλι, έπρεπε να είχες πάει ήδη να εκδώσεις ΑΜΟΕ, απλά τώρα που θα κάνεις αναθεώρηση πάνε μία και καλή να ανοίξεις ΑΜΟΕ, και μην το καθυστερείς άλλο. Για το νο.2 σου απάντησε ο συν/φος πιο πάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, akis73 said:

Γειά και πάλι, έπρεπε να είχες πάει ήδη να εκδώσεις ΑΜΟΕ, απλά τώρα που θα κάνεις αναθεώρηση πάνε μία και καλή να ανοίξεις ΑΜΟΕ, και μην το καθυστερείς άλλο. Για το νο.2 σου απάντησε ο συν/φος πιο πάνω.

 

2 ώρες πριν, Ασλανίδης Σάββας said:

Για το β θέλετε νέα άδεια στον σταυρό πάνω και δεξιά στήλη αναθεώρηση ΕΕΔΜΚ (προγενέστερη πράξη η αρχική).

Ο ΑΜΟΕ αφορά τις εργασίες, αν οι εργασίες είναι ίδιες και δεν μεταβάλλονται, δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξει. Ίσως να χρειάζεται μόνο η προσκόμιση της πράξης στο γραφείο ώστε να προστεθεί στον φάκελο. Γι'αυτό όμως περίμενε καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα.

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τη βοήθεια σας! Καλή συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εχω εκδόσει μια ΕΕΜΚ και έχω κανει ενα λάθος που παρατήρησα μετά την έκδοση.

όπως φαίνεται μπερδευτηκα και κατα την εισαγωγή των στοιχείων και επιλογή της πράξης είχα επιλέξει ώς δήμο τον δήμο/πολεοδομικό γραφείο που ειχε εκδοθεί η αρχική άδεια (στην προκειμένη) τον δήμο ελληνικού-αργυρούπολης.

Στην πραγματικότητα το ακίνητο βρίσκεται στον Δήμο Αγ.Δημητρίου το οποίο βεβαια το είχα σημειώσει στο "πολη/οικισμός"

Ξέρει κανείς αν απαιτείται αλλαγή και με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tserno said:

Καλησπέρα,

εχω εκδόσει μια ΕΕΜΚ και έχω κανει ενα λάθος που παρατήρησα μετά την έκδοση.

όπως φαίνεται μπερδευτηκα και κατα την εισαγωγή των στοιχείων και επιλογή της πράξης είχα επιλέξει ώς δήμο τον δήμο/πολεοδομικό γραφείο που ειχε εκδοθεί η αρχική άδεια (στην προκειμένη) τον δήμο ελληνικού-αργυρούπολης.

Στην πραγματικότητα το ακίνητο βρίσκεται στον Δήμο Αγ.Δημητρίου το οποίο βεβαια το είχα σημειώσει στο "πολη/οικισμός"

Ξέρει κανείς αν απαιτείται αλλαγή και με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει αυτό ?

σταυρό πάνω και δεξιά στήλη αναθεώρηση ΕΕΔΜΚ (προγενέστερη πράξη η αρχική), λόγω πρόδηλου σφάλματος και όλους όσους είχες βάλει στην αρχική π.χ. αλλαγη χρησης, εργασιες... ανεβάζεις τα ίδια αρχεία + μια έκθεση με τον λόγο που ανέφερες. δεν θυμάμαι αν θέλει και κάποιο επιπλέον αρχείο, αλλά θα είναι κανένα τυπικό το πολύ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 21/2/2022 at 10:30 ΠΜ, Pavlos33 said:

Μπορείς για ένα ακόμη έτος

4. Οι εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας 
ισχύουν για ένα (1) έτος από την έκδοσή τους, με δυνα-
τότητα αναθεώρησης του χρόνου ισχύος τους κατά ένα 
επιπλέον (1) έτος
. Σε περίπτωση μη ολοκλήρωσης των 
εργασιών
της έγκρισης εντός του ανωτέρω διαστήμα-
τος, είναι δυνατή η παράταση της διάρκειας ισχύος της 
Έγκρισης Εργασιών για ένα έτος ακόμη μετά από σχετική 
αίτηση του ιδιοκτήτη και αιτιολογημένη έκθεση του μη-
χανικού.
Σε περίπτωση που εντός του χρόνου ισχύος της 
έγκρισης εργασιών ο ιδιοκτήτης προτίθεται να εκτελέσει 
νέες εργασίες που εμπίπτουν στην παρ. 2 του άρθρου 29 
του ν. 4495/2017, η έγκριση αναθεωρείται και υποβάλ-
λεται από τον μηχανικό συνολικός προϋπολογισμός των 
εργασιών (παλαιών και νέων) προκειμένου να ελεγχθεί 
το ανώτατο όριο προϋπολογισμού των είκοσι πέντε χι-
λιάδων ευρώ (25.000) όπως αυτό ορίζεται στην ανωτέρω 
παράγραφο. Στην περίπτωση που οι εργασίες ολοκλη-
ρωθούν πριν τη λήξη ισχύος της ΕΕΔΜΚ, ο μηχανικός 
δύναται να υποβάλλει σχετική δήλωση στο ηλεκτρονικό 
σύστημα αδειών.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα,

Έχω εκδώσει μια άδεια μικρής κλίμακας για διαχωρισμό οριζόντιας ιδιοκτησίας και κατόπιν έγινε έκδοση αναθεώρησης για πρόδηλο σφάλμα.

Κατόπιν έκδοσης της άδειας, έγινε συμβόλαιο τροποποίησης της σύστασης και έγινε πώληση των οριζόντιων ιδιοκτησιών.

Από τις εργασίες της ΕΕΔΜΚ έχουν υλοποιηθεί μόνο οι καθαιρέσεις. Υπολείπονται γυψοσανίδες, χρωματισμοί κλπ.

Ο νέος ιδιοκτήτης έχει ορίσει δικό του μηχανικό, ο οποίος θέλει να κάνει αλλαγή επιβλέποντος και αλλαγή ιδιοκτήτη (πιθανώς να θέλει να αλλάξει και κάποιες μελέτες, δεν γνωρίζω ακριβώς).

Εκείνος υποστηρίζει ότι πρέπει να προβώ σε "Ολοκλήρωση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας" παρόλο που δεν έχουν ολοκληρωθεί όλες οι εργασίες, ώστε αυτός να εκδώσει νέα άδεια.

Εγώ θεωρώ ότι πρέπει εκείνος να κάνει αναθεώρηση από το σύστημά του. Αλλά, εκείνος δε θεωρεί ότι είναι σωστό καθώς δεν υπάρχει η επιλογή "Αλλαγή ιδιοκτήτη".

Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία; 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει πως αντιμετωπίζεται το παρακάτω :

EEMK την έχω ήδη αναθεωρήσει για πρόδηλο σφάλμα. Αυτήν την στιγμή έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες και θέλω να προχωρήσω σε δεύτερη αναθεώρηση για προσθήκη κάποιων επιπλέον εργασιών μέχρι να λήξει. Προχωρώντας το σύστημα μου βγάζει μήνυμα : ''-H πράξη έχει συσχέτιση με μεταγενέστερη πράξη'' εννοώντας την αναθεώρηση που έχω ήδη κάνει. Έχει τύχει σε κανέναν? Γνωρίζετε πώς μπορώ να προχωρήσω?

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, vagias said:

Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία; 

Γειά σου Βάγια, συμφωνώ μαζί σου, δεν μπορούν να υπάρχουν 2 ΕΕΔΜΚ σε ισχύ για το ίδιο ακίνητο. Αν θες πάρε στο ΤΕΕ να ρωτήσεις τρόπο αντιμετώπισης, προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βιάζεται τόσο ο συν/φος που εκπροσωπεί τον νέο ιδιοκτήτη.

 

16 λεπτά πριν, gtho said:

Γνωρίζετε πώς μπορώ να προχωρήσω?

Έβαλες τον α/α πράξης της αναθεώρησης; Μήπως έβαλες τον α/α της αρχικής πράξης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.